Kofeín počas horúcich dní?

Ak chcete v lete športovať, môžete si dopriať aj kofeín

Mnohí z nás sa obávajú toho, čo spraví kofeín s naším telom počas horúcich letných dní. Na základe výskumov je primeraná dávka kofeínu 300 mg denne, alebo tri šálky kávy u žien, vrátane tehotných, alebo dojčiacich žien. Čo však platí pre nás, ktorí chceme športovať počas leta, ale nevzdáme sa aj kofeínového dopingu?

Kofeín

Môžeme medzi nápoje, ktoré nás hydratujú zaradiť aj kofeínové nápoje?

Kofeín môže mať mierny, dočasne močopudný efekt u ľudí, ktorí bežne nepijú kofeínové nápoje. Neplatí to však u ľudí, ktorí ich pijú pravidelne. Správa o potrebných množstvách vody, ktorú zverejnil Inštitút medicíny Národnej akadémie vied vo Washingtone uvádza, že k hydratácii organizmu prispievajú všetky nápoje, vrátane tých kofeínových.

Odborná literatúra zvykne udávať aj vzorec, podľa ktorého si môžete vypočítať množstvo tekutín podľa hmotnosti. Dospelý človek si ho môže vypočítať ako hmotnosť v kg a vynásobiť číslom 40. To znamená, že na každý kg telesnej hmotnosti treba vypiť 40 ml tekutiny. 70 kg vážiaci človek má teda prijať 40 x 70 = 2 800 ml, t.j. 2,8 l tekutiny denne. Pri zvýšených stratách telesných tekutín, napríklad potením, nároky na denný príjem tekutín ešte stúpajú.

Tipy na hydratáciu od Denisy Lipovskej, fitness trénerky a vicemajsterky Európy v bikiny fitness 2013:

„Pri športových výkonoch a najmä pri silovom tréningu je príjem tekutín nevyhnutný. Odporúčam nečakať na smäd, ale popíjať v malých dúškoch tekutiny počas celého tréningu. Napitie sa zároveň využívam aj ako krátky oddych medzi sériami. Pri nižšej fyzickej záťaži vám postačí aj čistá voda, avšak pri náročnejšom tréningu veľmi dobre poslúžia nápoje s malým obsahom cukru, pripadne riedená ovocná šťava s malým obsahom sodíka (soli). Organizmus totiž prichádza potením o sodík, a je teda výhodou ho v priebehu cvičenia dopĺňať.“

A kofeín pri cvičení?

„Kofeín je pre väčšinu silových športovcov dôležitým energizérom pred tréningom. Silový šport si totiž vyžaduje sústredenie a výkonnosť, a kofeín sa vo väčšine štúdii uvádza ako pozitívny stimulant. Množstvo kofeínu je však dané zdravotným stavom a zvykom organizmu. V prípade, že nie ste „kávičkár“, alebo patríte do rizikovej skupiny, ktorá má obmedzený príjem kofeínu, dôsledne si svoju dávku strážte. Štúdie potvrdzujú aj ďalšie pozitívne účinky kofeínu počas silového tréningu, ako je šetrenie svalového glykogénu a podpora spaľovania mastných kyselín, z ktorých sa uvoľňuje ďalšia energia potrebná k športovému výkonu,“ potvrdzuje Denisa Lipovská.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach