EKO diéta: Ako sa stravovať viac ekologicky?

V ostatných mesiacoch sa čoraz viac zameriava pozornosť nielen na naše zdravie, ale aj na zdravie prostredia, v akom žijeme. Naša planéta to má po mnohých stránkach „nahnuté“, a tak prichádzajú alternatívy, ako pomôcť sebe i prostrediu v ktorom žijeme. Jednou z nich je aj EKO diéta. Viete, ako sa stravovať viac ekologicky?

EKO diéta
https://www.shutterstock.com

Jedzme menej mäsa

Strava s nízkym obsahom živočíšnych výrobkov potenciálne znižuje emisie skleníkových plynov, využívanie pôdy až o 70 až 80 percent a spotrebu vody až o 50 percent. Nemusíme sa úplne vzdať mäsa. Stačí si správne vybrať. Viete o tom, že produkcia hovädzieho mäsa tvorí najväčšiu uhlíkovou stopu? Snažme sa ho nepoužívať tak často alebo vôbec. Vyskúšajme nové recepty s orechmi, fazuľou, šošovicou, cícerom a tofu, ktoré zasýtia a sú bielkovinovou bombou. Živočíšne bielkoviny dostanete z rýb, hydiny, vajec a syrov.

Jedzme viac rastlín

Zamerajme sa v jedálničku na potraviny, ktoré najmenej ovplyvňujú životné prostredie: zelenina, ovocie a obilniny. Ekologická diéta je prospešná aj pre naše zdravie. Základom jedálnička by mali byť jedlá s vysokým obsahom zeleniny, ovocia, celých zŕn, strukovín, orechov a nenasýtených olejov. Môžeme ich doplniť morskými plodmi, hydinou. Vyhýbajme sa červenému mäsu, spracovaným potravinám, pridanému cukru a rafinovaným výrobkom. Takéto stravovanie nie je dobré len pre planétu, ale aj pre nás – pomáha predchádzať chronickým chorobám a predlžuje život.

Mohlo by vás zaujímať

Trojdňová diéta

Trojdňová diéta vás urobí šťastnou!

Aké jedlo znásobí pocit šťastia? Vie to trojdňová diéta! Šťastie nezáleží len od toho, čo prežívame a ako sme vnútorné nastavení. Pocit šťastia, spôsob zvládania stresu… Čítaj ďaľej

Tvorme menej potravinového odpadu

Každá domácnosť vyhodí každý rok množstvo odpadu z potravín, ktoré výrazne prispievajú k emisiám metánu. Naplánujme si stravu na týždeň dopredu a kupujme iba to, čo potrebujeme. Naučme sa využívať aj zvyšky.

Pri nákupe myslime na to, že väčšina plastov končí na skládkach, v oceánoch, v životnom prostredí. Používajme látkové a opakovane použiteľné vrecká, tašky, nádoby.

Kupujme lokálne potraviny

Nákup lokálnych potravín redukuje skleníkové plyny z prepravy potravín na veľké vzdialenosti. Navyše, miestne jedlo chutí lepšie, je čerstvejšie a výživnejšie. Kratší čas prepravy znamená menšiu stratu živín. Naše peniaze sa vracajú späť do nášho regiónu a pomáhajú poľnohospodárom zachovať pôdu, vodu a biodiverzitu pre budúce generácie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach