Hore a dole ako na horskej dráhe!

Ako nám hormóny mávajú telom a váhou

Kedy naposledy ste si vy či vaša kamarátka pri zmienke o dvoch ďalších kilách navyše, o novej slaninke na bruchu alebo balíčku sušienok, ktoré zmizli v priebehu pár minút, povzdychli – „Za to môžu hormóny“? Veľa žien tvrdí, že hormóny – kokteil chemických látok, ktorý je zodpovedný za mnoho pochodov v organizme – sú základom problémom „Už od puberty moja váha kolísala + – 5 kg, ale minulý rok som z ničoho nič mala navyše 10 kg,“ rozpráva tridsaťročná Julka. „Mala som pocit, že len tlstnem a tlstnem a pritom som s tým nemohla nič robiť. Najprv som si myslela, že je za tým zmena práce a presťahovanie sa z malého mesta do Bratislavy, ale keď sa ma rodičia na Vianoce spýtali, či nie som tehotná, rozhodla som sa konať. Objednala som sa k lekárovi a ten po viacerých testoch zistil, že trpím hypofunkciou štítnej žľazy.“

Hore a dole

 

Nedostatok hormónu štítnej žľazy môže spôsobiť nárast váhy. Nie je to však jediný ľudský hormón, ktorý má vplyv na našu hmotnosť. V minulosti sa tukové bunky považovali iba za zásobáreň energie pre prípad, že by jej telo malo z potravín nedostatok. V posledných desiatich rokoch sa však lekári začali tukovými bunkami zaoberať viac a zistili, že tuk uložený na bokoch a stehnách (najmä u žien) je prakticky neškodný a nijako neohrozuje zdravie. Oveľa horšie je to s tukom uloženým okolo stredu tela – na bruchu a trupe, ktorý produkuje hormóny ovplyvňujúce apetít, inzulín a váhu. To odhaľuje nadváhu v novom svetle. Voľakedy sa vedelo, že nadváha je spojená s niektorými chorobami, teraz však môžeme dokonca povedať, ako obezita spôsobuje tieto zdravotné problémy a že existujú určité faktory, ktoré z chudnutia robia veľmi náročnú disciplínu.

Hore a dole

Postava sa s vekom mení

To, že nikto nemôže celkom ovplyvniť, kam sa mu prevažne bude tuk ukladať, nie je veľmi veselá správa. Množstvo estrogénu v pomere k androgénu v období puberty určuje, akú postavu nakoniec budeme mať. Väčšina moletnejších žien má postavu v tvare hrušky, čo je vo vzťahu k zdraviu skôr ten dobrý variant. 

Hore a dole

Druhý typ nadváhy, ktorému sa hovorí „mužská obezita“ alebo „obezita typu jablko“ je riziková hlavne pre vznik cukrovky a srdcových chorôb. Hoci je tento druh nadváhy typický pre mužov, ženám po menopauze sa postava mení a veľmi často práve týmto smerom.

Extra !

Telo spáli až 300 kalórií navyše v období tesne pred menštruáciou. Preto tak maškrtíme a nedokážeme prejsť bez povšimnutia okolo cukrárne. To má však jediný následok – oveľa vyšší príjem než je tých 300 kalórií, a tým i nárast váhy.

Prečo som stále hladná ?

Nezáleží na tom, či sa tridsaťpäťročná Petra snaží v jedle kontrolovať veľa alebo málo, stále má pocit, ako by mala prázdny žalúdok, pretože ten sa stále hlási o slovo. „Moja neustála chuť do jedla je najväčší problém pri mojom chudnutí. Jednoducho nevydržím mať hlad, takže to dopadne tak, že celý deň niečo jem. Nie sú to veľké porcie, ale i tak viem, že za deň toho zjem oveľa viac, ako by som mala. Vďaka tomu nielenže nechudnem, ale dokonca stále priberám,“ sťažuje sa Petra.

Pocit hladu ovplyvňujú hormóny

Hore a dole

Mnohým ženám, rovnako ako Petre, komplikuje extrémny trvalý hlad a chuť na jedlo nielen chudnutie, ale i pracovný a súkromný život. „Keď máme niekoľkohodinové rokovanie s klientom, mávam pocit, že to už nevydržím a zjem aspoň kocku cukru, čo leží na stole pri káve. Ale to sa samozrejme nedá, takže som po celý čas roztržitá a nervózna, čo rozhodne neprispeje k dobrému výsledku,“ hovorí Petra.

Príčin takejto chuti do jedla môže byť mnoho, v neposlednom rade aj hormóny. Vedci odhalili viacero hormónov, ktoré sú spojené s tým, kedy a ako sa cítime hladní. Najznámejšie z nich sú leptín (reguluje pocit hladu a nasýtenia) a grelín, ktorý stimuluje apetít. Oba tieto hormóny majú vplyv na to, ako sa spaľuje energia prijatá z jedla a kam sa ukladá tuk. Leptín sa tvorí v tukovom tkanive a jeho cieľovým orgánom je hypotalamus, pre ktorý predstavuje signál pocitu sýtosti. Pri nedostatku leptínu sa zvyšuje chuť do jedla. U obéznych ľudí býva leptínu paradoxne nadbytok – súčasťou syndrómu obezity je rezistencia voči leptínu. Hladina leptínu je daná geneticky, ale podľa posledných štúdií sa pri chudnutí jeho hladina znižuje, čo vysvetľuje, prečo je pre niektorých ľudí také ťažké kontrolovať si svoj apetít.

Kde sa vzala tá nová slaninka ?

Vždy v dobrej kondícii, tak o Justýne hovorili jej priatelia. Športovala, zdravo sa stravovala a jej BMI bol vždy v norme. Všetko sa zmenilo, keď oslávila päťdesiatku a prišla menopauza. „Pred troma rokmi som začala pomaly a nenápadne priberať a nič z toho, čo som proti tomu robila, nepomáhalo – obmedzila som kalórie, začala som každý deň behať,“ spomína si Justýna. „Moja sestra a švagriná sa ma snažili upokojiť tým, že ide o niečo prirodzené, čo prichádza s vekom, ale ja som nechcela nad tým len mávnuť rukou. Necítila som sa dobre, návaly horúčavy mi na nálade nepridali a nervozita a napätie už vôbec nie. Rozhodla som sa konať, prihlásila som sa na spinning a čuduj sa svete, za 3 mesiace som mala 7 kg dole,“ pyšne dodáva Justýna.

To, čo sa prihodilo Justýne, nie je vôbec nezvyčajné. V menopauze, keď vaječníky prestanú vyrábať estrogén, sa prebytočný tuk ukladá prevažne na bruchu, pretože tu môže produkovať práve estrogén a ďalšie hormóny. Je logické, že keď organizmus zaregistruje nedostatok estrogénu z vaječníkov, začne ho tvoriť inde. Preto buďte väčšmi tolerantné a neriešte každý pribudnutý centimeter v páse. Priberanie na týchto miestach je rovnako prirodzené ako zväčšujúce sa prsia v puberte. Ktoviečo s tým neurobíte.

To však neznamená, že by ste na svoju líniu mali rezignovať. S vekom sa tiež spomaľuje metabolizmus, čo je okrem iného spôsobené ubúdajúcou svalovou hmotou. To je dôvod, prečo mnoho žien, tak ako Justýna v menopauze priberá. A to i v prípade, že v päťdesiatich vážite rovnako ako v dvadsiatich piatich, percentuálne množstvo tuku je vyššie. Tuk opticky zaberá viac miesta a spaľuje menej kalórií. Ako starneme, potrebujeme menej kalórií, pritom však len málokedy klesá aj naša chuť do jedla. Výborným riešením, ako si i v staršom veku udržať zdravú váhu, je šport. Nielenže vyrovnáte príjem a výdaj energie, ale tiež zabránite rýchlemu ubúdaniu svalov. Cvičením tiež posilníte kosti, ktoré sú najmä v tomto období ohrozené osteoporózou.

Pavla Maříková
mfs

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach