Jojo efekt – ako sa s ním vysporiadať pri chudnutí?

Jojo efekt je až príliš dobre známym pojmom pre tých, ktorí sa snažia schudnúť. Držíte diétu, schudnete, prestane držať diétu, priberiete. A tak to ide dokola a dokola a dokola. Prečo je dobré vymaniť sa z tohto začarovaného kruhu?

vysporiadať s jojo efektom
Photo by Gesina Kunkel on Unsplash

Možno sa pri opakovanom chudnutí a priberaní pýtate: „Nepriberám takto stále viac a viac?“ Je to bežná obava, ktorá trápi mnohých ľudí. Obávajú sa, že cyklické chudnutie a priberanie nakoniec vedie k vyššej a vyššej hmotnosti. Ďalšou bežnou obavou je, že jojo efekt môže naozaj významne spomaliť váš metabolizmus.  

Jojo efekt pri držaní diéty

Opakované diéty môžu časom sťažiť schudnutie, avšak z iných dôvodov, než ktoré máte na mysli.

Logika za presvedčením, že jojo efekt pri držaní opakovaných diét spôsobuje postupné zvyšovanie hmotnosti, je formulovaná asi takto: ak chudnutie spôsobuje stratu tukov a svalov, no to, čo potom priberáme, je iba tuk, tak pri jojo efekte sme vlastne stále tučnejší a tučnejší. Neexistuje však žiadny dôkaz, že je to pravda.

Aj pri opakovaných diétach sa štruktúra tela u ľudí s nadváhou alebo obezitou naozaj nemení. Inými slovami, nestávajú sa tučnejšími. Neexistujú tiež presvedčivé dôkazy o tom, že jojo efekt diéty spôsobuje, že sa váš metabolizmus spomalí. Keď začnete s diétou, rýchlosť metabolizmu mierne klesá. Keď prijímate menej kalórií, prirodzenou reakciou vášho tela je mierne spomaliť, aby sa šetrila energia.

Tento pokles metabolizmu pri začatí diéty je relatívne malý. A tiež nie je trvalý, najmä ak sa vyvíja úsilie na udržanie svalovej hmoty. Pridaním cvičenia do vášho plánu redukcie váhy, ako aj zahrnutím primeraného objemu proteínov do diéty, vám môže pomôcť.

Toto všetko znamená, že chudnutie by nemalo byť ťažšie pre niekoho, kto to robí pätnásty raz, v porovnaní s niekým, kto sa snaží chudnúť prvýkrát.

Nevýhody „jojo diétovania“

Je pre vaše telo dobré nechať svoju váhu lietať hore-dole s každou novou diétou?

Podľa názoru odborníkov, by pre vás schudnúť pätnásty raz nemalo byť zložitejšie, než ako keď ste sa pokúšali schudnúť prvý raz. Z čisto metabolického hľadiska je to pravda. Ak nepriberiete viac oproti východiskovému stavu a ak sa nezmení vaša pokojová úroveň metabolizmu zakaždým, keď vaša váha ide opäť hore, potom je tu dobrý predpoklad, že každý pokus o chudnutie by mal mať rovnakú šancu na dobrý výsledok.

Veľký vplyv na výsledok pätnástej diéty v poradí môže mať aj fakt, že aj vy k nej pristupujete úplne inak ako k tej prvej.  

Pre mnohých ľudí môže byť prvé chudnutie niečo vzrušujúce. So stanovenými cieľmi je človek pripravený, motivovaný a nakopnutý pozitívnym prístupom. Očakávania sú vysoké a úspech očakávate s veľkou istotou. Koniec koncov, bez predchádzajúcich skúseností neexistuje dôvod predpokladať, že nedosiahnete svoje ciele.

Keď však pokus o schudnutie zlyhá, tieto opojné emócie sú nahradené pocitmi porážky. Ak nedokážete úspešne zvládnuť svoju vlastnú váhu, môžete to vnímať ako zlyhanie a byť pre to demotivovaní a depresívni. Vaše budúce pokusy o chudnutie nie sú také vzrušujúce ako ten prvý pokus, keď bolo všetko nové. Nevložíte do toho svoje srdce, najmä ak ste presvedčení o tom, že opäť zlyháte – a to už pred tým ako vôbec začnete.

Prečo teda váha skáče hore a dole?

Ak je pre vás ťažšie a ťažšie schudnúť s každým novým pokusom, možno je to preto, že si to robíte ťažším práve vy.

Ako?

  • Možno sa snažíte riešiť príliš veľa zmien naraz
  • Možno sa snažíte dodržiavať príliš striktnú diétu
  • Možno jete to, čo vám nechutí
  • Možno utrpel váš spoločenský život, pretože neviete, ako sa držať plánu, keď jete vonku

Úprimne? Pri takýchto obmedzeniach niet divu, že nie je ľahké dosiahnuť svoj cieľ a vytúženú váhu.

Vystúpiť z kruhu jojo efektu je možné tým, že si stanovíte plán, ktorý vám vyhovuje. A nie len na niekoľko dní, týždňov, či mesiacov, ale na celý život. Ak aj budete chudnúť pomalšie, tak to naozaj vôbec nevadí. Keď dokážete schudnúť a udržať si to, znamená to, že ste si vytvorili zdravé stravovacie a športové návyky, ktoré vám vyhovujú, fungujú a viete si ich celoživotne udržať.