Kuchyňa našich predkov

Jeseň je pre milovníkov dobrého jedla a vína priam ideálne obdobie. Prvé jesenné dni vrcholí burčiaková sezóna, potom sa pre milovníkov gastronomických špecialít začínajú husacie a kačacie hody a s príchodom chladnejších dní k nim pribudnú aj zabíjačkové dobroty. Tieto pochúťky sa považujú za typické slovenské špeciality. Patrili však aj voľakedy, pred pár storočiami k našim národným jedlám? Aká vlastne bola kuchyňa našich predkov?

Kuchyňa našich predkovPred dvesto, ba ešte aj pred sto rokmi sa na dedine jedávalo celkom inak, ako dnes. Jedlo sa veľmi striedmo a iba dvakrát denne, ráno a podvečer. Až začiatkom dvadsiateho storočia pribudol aj obed. Pri stole sedávali väčšinou iba muži, mladé ženy jedávali postojačky, často až potom, keď muži dojedli. Jedlo sa z jednej spoločnej misy, a to veru poriadne veľkej – priemer mávala až päťdesiat centimetrov.

Raňajky sa pripravovali vždy varené a museli byť dostatočne sýte. Boli to najmä cestoviny,  rôzne kaše, husté polievky, praženica, placky. Cez obedňajšiu prestávku sa zväčša iba dojedlo, čo ostalo z raňajok. Druhé varené jedlo bolo až po práci. Obľúbené boli rôzne obilninové kaše ochutené buď na slano údenou slaninkou a cibuľou, alebo na sladko medom a neskôr aj cukrom. Cestoviny sa posýpali orechmi, alebo makom a polievali maslom. Jedávali sa aj pirohy, na sladko i na slano.

Pri pečení chleba sa zo zvyškov cesta robili rôzne osúchy.

Najobľúbenejšia zelenina bola kapusta. Používala sa po celý rok, čerstvá, alebo nakladaná a kvasená v drevených sudoch. Z kyslej kapusty sa varila najmä polievka kapustnica a hustý prívarok. Dusenou hlávkovou kapustou sa plnili koláče, takzvané kapustníky, alebo sa pridávala  k cestovinám. Posledných dvesto rokov sa najdôležitejším jedlom stali zemiaky, ktoré dali základný charakter našej strave. Jedli sa samostatne ako hlavné jedlo – varené i pečené, alebo sa z nich pripravovali rozličné polievky, kaše a prívarky.  Zemiaky sa pridávali aj do cestovín, placiek, chleba a koláčov. Často boli na tanieri aj strukoviny. Varili sa z nich polievky a rôzne prívarky. Obľúbené boli aj jedlá z vajec, najmä praženica, ktorá sa podávala na chlebe ako sýte raňajky či večera. 

Mäso bolo v dedinskej chalupe na stole len v nedeľu a vo sviatok Najčastejšie to bola baranina alebo hydina. Popritom sa v niektorých regiónoch podávali aj ryby, alebo zverina. Neskôr pribudlo bravčové mäso. Cez zimu, pred Vianocami alebo cez fašiangy, sa robili zabíjačky. Naši predkovia si pochutnávali na jaterničkách, klobáskach,  tlačenke i huspenine.

Z mlieka  gazdiné samy vyrábali maslo a domáce syry. Varievala sa mliečna polievka z kravského mlieka, z kyslého mlieka bol chutný domáci tvaroh. V horských oblastiach, kde sa chovali ovce, bola obľúbená  bryndzová polievka, nazývaná demikát.  Z ovčieho mlieka sa robil aj výborný ovčí syr a oštiepky. Najdôležitejší produkt  z ovčieho syra bola oddávna bryndza, ktorú poznali aj za hranicami Slovenska. Liptovskú bryndzu považovali v 18. storočí u nás aj v celej Európe za priam zázračný liek na všetky možné choroby.

Súčasná slovenská kuchyňa si zachovala viaceré zo spomínaných pokrmov a v posledných rokoch k nim pribudli  aj ďalšie. A to nielen v podobe husacích či kačacích hodov alebo zabíjačkových špecialít. Na tanieroch sa častejšie objavujú aj tradičné jedlá zo zemiakov, strukovín a kapusty. Slovenské národné jedlo sú však dodnes predovšetkým tradičné bryndzové halušky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach