Luskové fazuľky – vyskúšajte strukoviny „na ľahko“

Zelené struky fazule obyčajnej sú z hľadiska biologickej hodnoty veľmi cennou zeleninou. Obsahujú vitamín C, menšie množstvo provitamínu A, tiamínu a riboflavínu a z minerálnych látok má význam predovšetkým vápnik. Provitamín A sa vo fazuli vyskytuje spoločne s chlorofylom. Čím majú struky intenzívnejšiu zelenú farbu, tým sú bohatšie aj na provítamín A. Sušinu strukov tvoria hlavne glycidy. Nerozpustné glycidové zložky, tzv. hrubé vlákniny sa nachádzajú vo fazuľových strukoch vo výške asi 1 %. Táto zložka, ktorú skôr pokladali za balast, nadobúda dnes podstatný význam. Jej vzťah k rýchlosti posunu potravy zažívacím traktom je všeobecne známy. Zistilo sa, že táto rýchlosť je v korelácii s častosťou výskytu vážnych chorôb zažívacieho ústrojenstva, pričom rýchlejší postup objemnejšej tráveniny zažívacím traktom častosť týchto ochorení znižuje. V sušine strukov sú ďalej – predovšetkým v nezrelých semenách – obsiahnuté bielkoviny s výhodnou skladbu aminokyselín.  Pri porovnávaní s inými druhmi zeleniny sú fazuľové struky energeticky bohatšie.

Fazulky

 

Čo s nimi – v lete i v zime

Pre kulinárske účely sa dajú dobre skladovať, ak budú v dobe žatvy dosť zrelé a následne dobre vysušené.  Čerstvé fazuľové lúsky sa výborne hodia do šalátov. Veľká misa oblanširovaných fazuľových strukov s maslom, prípadne kyslou smotanou – letná večera ako vyšitá.

Ale ako si ich dopriať i v zime? Poslúžia  mrazené, ktoré po pár minútach parenia chutia ako čerstvé alebo nakladané.  Vyskúšajte ich ako prílohu k jedlám miesto kyslých uhoriek, prípadne v bešameli ako sladkokyslé fazuľky. Ale ich použite ako kyslú súčasť obloženého chlebíčku či bagety.

Tip:

Strukoviny obecne by sa na našom tanieri mali objaviť aspoň 2x týždenne, ideálne v podobe šalátu alebo polievky. Konzumovať ich vo forme celostrukovinových pokrmov alebo v kombinácii so živočíšnymi potravinami neodporúčame. Pokrm je veľmi ťažko stráviteľný a obsahuje zbytočne mnoho bielkovín. Ochutnajte radšej v spojení so zeleninou a obilninami. Vyskúšajte pár nasledujúcich receptov:

Mexické fazuľky

Nasucho opražte  rímsku rascu, koriandrové semienka, nové korenie, čierne korenie a celú škoricu, aby sa rozvoňali. Zalejte posolenou vodou a povarte. Do fazuliek dajte veľa chili, zelerovej vňate, cibule a čerstvé oregano.

Fazulky

 

Zelené fazuľky s hubami

Zelené fazuľky s paradajkami

Zelená fazuľka s hlivou

Suroviny:

600 g zelenej fazuľky, 150 g hlív, 30 g masla, 100 g paradajok, 50 g hrášku, petržlenovú vňať, 150 ml smotany, cukor, soľ, čierne korenie

Postup:

Fazuľku očistíme, končeky odrežeme, šikmo pokrájame na kúsky dlhé 5 cm, zalejeme vriacou osolenou a trošku osladenou vodou a asi 25 minút varíme v neprikrytej nádobe. Scedíme. 
Hlivy pokrájame na pásiky, opražíme, premiešame s fazuľkou, spolu s paradajkami pokrájanými na dieliky, hráškom, posekanou petržlenovou vňaťou, polejeme smotanou, niekoľko minút dusíme a ochutíme.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach