Matcha čaj: Čo o ňom potrebujete vedieť?

Tento trendový zelený čaj si získava na celom svete čoraz viac priaznivcov, dokonca mu neodolali ani mnohí milovníci kávy. Akú zdravotné výhody prináša jeho pravidelná konzumácia?

matcha čaj
https://www.shutterstock.com

Matcha je špeciálna forma zeleného čaju, doslova znamená „práškový čaj“. Keď robíme tradičný zelený čaj, listy vylúhujeme v horúcej vody a zahodíme. V prípade matcha ich vypijeme, pretože základom čaju je jemný prášok z dôsledne rozdrvených listov. Prášok zalejeme studenou vodou alebo horúcou vodou do teploty 70 stupňov Celzia a dôsledne rozmiešame, až kým sa na vrchu neurobí jemná pena. 

Najvyššia kvalita zeleného čaju

Rastliny zeleného čaju určeného na výroby matcha čaju pestovatelia pred zberom zakrývajú textíliou. Vďaka tomu majú viac listov a lepšiu chuť i textúru. Listy sa zberajú ručne, krátko sa sparia, aby nekvasili, vysušia a v chlade dozrievajú. Vysušené listy pestovatelia pomelú na jemný zelený prášok s originálnou chuťou a množstvom výhod pre zdravie.

Mohlo by vás zaujímať

Čaj Matcha – nielen na redukciu váhy!

Leto je v plnom prúde a vy rozmýšľate ako sa ešte zbaviť faldíkov navyše? Vyskúšajte sto percentnú „bio antioxidančnú bombu“ – japonský zelený mletý čaj Matcha! Ten … Čítaj ďaľej

Obsahuje polyfenoly

Keďže matcha je vyrobená z vysoko kvalitných rastlín a na jej výrobu používajú celé listy, je účinnejším zdrojom živín ako lúhovaný zelený čaj. Poskytuje malé množstvo vitamínov a minerálov, cenná je však predovšetkým kvôli polyfenolom. Polyfenoly sú antioxidanty, ktoré znižujú riziko srdcových ochorení a rakoviny, regulujú hladinu cukru v krvi, znižujú krvný tlak a majú účinky proti starnutiu. Výskumy našli v tomto čaji aj ďalší polyfenol nazývaný EGCG, ktorý podporuje metabolizmus a spomaľuje alebo zastavuje rast rakovinových buniek.

Povzbudí a podporí chudnutie

V šálke matcha čaju vypijeme trikrát toľko povzbudzujúceho kofeínu ako v šálke lúhovaného zeleného, teda približne toľko ako v šálke kávy. Avšak pôsobenie kofeínu v káve a v matcha čaji je rozdielne. Vďaka obsahu L-theanínu matcha čaj síce povzbudí, ale táto látka navodí pocit relaxácie a duševnej pohody. I preto sa často používala pri meditáciách. Kofeín v káve má rýchly náhly nástup účinku, ktorý je prchavý, navyše je agresívny a mnohým ľuďom spôsobuje neurózu, stavy napätia a znásobuje stres.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach