Máte radi vínko? Poznáte somelierske pravidlá?

Víno ako jeden z najobľúbenejších spoločenských nápojov, na rozdiel od whisky, vodky či iných liehovín, v sebe nesie zreteľné posolstvo.

víno

Hovorí svoj príbeh o tom, kde a v akých podmienkach bolo dopestované hrozno, aké technológie použil vinár, aký bol ročník, v ktorom sa narodilo.

Náš hlad po informáciách umožňuje aj vývoj kultúry pitia vína. Na začiatku pri bežnej konzumácii stačí víno zhodnotiť klasicky chutí – nechutí. S každou novou informáciou, vysvetlením a dešifrovaním vlastností vína je naša radosť znásobená.

Víno a voda

Rovnako ako sú rôzne druhy vína vhodné k rôznym druhom pokrmov, aj voda ako taká môže zdôrazniť alebo naopak pokaziť chuťový zážitok z vína. Preto treba k vínu vybrať tú správnu vodu. 

Podávanie vína a vody súčasne je v krajinách s rozvinutou vínnou kultúrou úplnou samozrejmosťou. Milovníci vína vo Francúzsku alebo Taliansku už dávno vedia, že voda k vínu neodmysliteľne patrí.

víno

Kultúra pitia vína na Slovensku zďaleka nie je tak rozvinutá. Pritom práve pri skutočnom vychutnávaní si vína je voda k vínu veľmi dôležitá. Voda nám totiž okrem iného zrieďuje sliny a neutralizuje pretrvávajúcu chuť po predchádzajúcom víne.

Jej vnem v ústach pretrváva niekoľko sekúnd – tento fakt je nutné akceptovať a s degustovaním nasledujúceho vína je treba chvíľu počkať. Na porovnanie, druhým najlepším „neutralizátorom“ je biele pečivo (nesolené, ražné príp. pšenično-ražné, bez obsahu cukru či lepku), ktoré nám chuť ovplyvní po dobu zhruba 30-40 sekúnd.

víno

Práve zimné mesiace sú spájané so zvýšenou konzumáciou rôznych druhov vína. K vínnym cestám, slávnostiam či posedeniam s priateľmi sa fľaša dobrého vína určite hodí. Netreba však zabúdať, že stále ide o alkohol a ten telo samozrejme dehydruje. Preto je podávanie vody k vínu dôležité až nevyhnutné.

Vďaka tej správnej vode si víno navyše lepšie vychutnáte. Navyše si prečistíte chuťové kanáliky, čo pôžitok z vína citeľne zintenzívňuje.

Víno koniec koncov nepijeme od smädu

víno

7 somelierskych pravidiel na zvýšenie pôžitku z vína

  1. Nesýtené pramenité vody sú všeobecne najideálnejším partnerom vína, Nevyhnutné sú predovšetkým v kombinácii s tanínovými červenými vínami, kde obsah CO2 robí tieto vína ostrejšími, tvrdšími, agresívnejšími, ale i s bielymi vínami, ktoré disponujú už prirodzene vyššou kyselinou resp. mineralitou. 
  2. Jemne perlivé vody sú odporúčané k plnším vínam, s vyšším zvyškovým cukrom, kedy vyšší obsah CO2 ovplyvňuje vnem z vína pozitívne; vína sa tak zdajú byť sviežejšími, iskrivejšími. 
  3. K mladým vínam a ružovým vínam somelieri všeobecne odporúčajú vody jemne sýtené, niekedy aj sýtené. Rovnako sa tieto vody hodia k šumivým vínam. Všeobecne sa odporúčajú skôr v prípade, že sú naše zmysly unavené, pretože vydráždia chuťové receptory.
  4. Pre zachovanie ideálneho pôžitku z vína je nutné dodržať správnu teplotu podávania vody, ktorá by nemala byť nižšia než je teplota vína. Vyhnete sa tak zníženej citlivosti chuťových buniek a víno si oveľa lepšie vychutnáte. Ideálna teplota je medzi 8 až 11 stupňami Celzia.
  5. Zároveň sa odporúča k vínu vždy podávať dvojnásobné množstvo vody, ktorá zamedzí dehydratačnému účinku alkoholu a súčasne neutralizuje naše chute. Pre lepšiu predstavu – k dvom „deci“ bieleho vína je primerané množstvo 0,5 litra vody. Pozitívny účinok vody sa prejaví v tom, že tekutina naplní a roztiahne žalúdok, takže alkohol z vína sa dostane na väčšiu plochu žalúdočnej steny, kde sa lepšie odbúrava. Víno okrem toho pomalšie prechádza žalúdkom do čriev a v menšej miere prechádza do krvi, kde jeho obsah rastie pomalšie ako bez súčasného popíjania vody.
  6.  Veľký pohár vody na začiatku konzumácie nielenže uhasí smäd, ale najmä prečistí chuťové poháriky a pripraví žalúdok.
  7. Samozrejmosťou by mal byť čistý pohár, bez akéhokoľvek zápachu. Navyše, podávanie vína i vody z vhodného skleneného pohára stabilizuje teplotu nápoja a súčasne umocňuje pocit čistoty a čerstvosti
  8. Oku lahodiace je podávanie vody v karafe. Je to oveľa estetickejšie ako plastová nádoba. Do karafy však ľad nedávajte, ak nie je vyrobený z rovnakej vody. Jej výslednú chuť by totiž mohol ľad úplne zmeniť. Rozdiel často rozozná aj úplný laik.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach