Máte vysoký cholesterol? Tieto potraviny vám pomôžu!

Udržať si v norme hladinu „zlého“ cholesterolu, keď už nám raz vyskočí, nie je jednoduché. Dôležitá je aj úprava stravy. Viete, ktoré potraviny vám pomôžu znížiť vysoký cholesterol – jeho hladinu?

Avokádo

Hovorí sa, že keď si dáte jedno jablko denne, nepotrebujete lekára. Nové štúdie k nemu pridávajú ešte avokádo. Na rozdiel od iných potravín, ktoré znižujú cholesterol, je bohaté na mononenasýtené tuky, ktoré by vieme použiť ako náhradu za nasýtené tuky zvyšujúce LDL cholesterol. Tiež je bohaté na vlákninu a rastlinné steroly. Čo znamená, že znižuje absorpciu cholesterolu v čreve a znižovať cholesterol v plazme.

vysoký cholesterol
https://www.shutterstock.com

Jahody

Vysoký objem vlákniny podporuje znižovanie LDL cholesterolu, vďaka čomu sú inteligentným doplnkom každej diéty. Antokyány v jahodách ich tiež radia medzi potraviny znižujúce cholesterol. Na to, aby zafungovali by sme mali denne zjesť dve šálky jahôd.

vysoký cholesterol
https://www.shutterstock.com

Červený grapefruit

Nie je dobrý len „po opici“, ale dokázateľne znižuje hladinu lipidov a triglyceridov v krvi. Červená odroda má viac antioxidantov ako biela. Každý deň jeden grapefruit je skvelou voľnou na zlepšenie zdravia.

vysoký cholesterol
https://www.shutterstock.com

Ovsené vločky

Vo všeobecnosti platí, že diéta pri vysokom cholesterole by mala zahŕňať potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Ovsené vločky takou rozhodne sú. Rozpustná vláknina totiž znižuje absorpciu cholesterolu. Jedna šálka varenej ovsenej kaše nám poskytne asi 6 gramov vlákniny, ale pridaním celého banánu do ovsených vločiek pridáte ďalšie 4 gramy vlákniny a šálka čučoriedok vám pridá ďalšie 3 gramy.

vysoký cholesterol
https://www.shutterstock.com

Vlašské orechy a mandle

Ideálne ak si do svojej ovsenej kaše alebo jogurtu pridáte ešte aj vlašské orechy alebo mandle. Ničia zlý cholesterol vďaka polynenasýteným tukom, navyše udržiavajú naše cievy zdravé aj z iných dôvodov. Stačí 12 orechov, viac nie.

vysoký cholesterol
https://www.shutterstock.com

Olivový olej

Stredomorská strava je plná potravín znižujúcich vysoký cholesterol, patrí k ním aj olivový olej. Vyhľadajte extra panenskú odrodu, ktorá je menej spracovaná a plná antioxidantov znižujúcich LDL cholesterol. Približne 2 polievkové lyžice denne znižujú zlý cholesterol, zatiaľ čo dobrý zostávajú nenarušený.

vysoký cholesterol
https://www.shutterstock.com

K ďalším potravinám, ktoré zahŕňa diéta pri vysokom cholesterole patria: tučné ryby, artičoky, okra, ľanové semiačka, edamame a cesnak, ktorý je tiež známy priaznivým účinkom na znižovanie tlaku.