Nadváha vplýva na ženy dvakrát horšie ako na mužov

Tlakom na štíhlosť a ostychom z nadváhy trpia podstatne viac ženy ako muži. Muži berú zmenu hmotnosti na podstatne „ľahšiu váhu“. Nečudo. Nikto na nich nevyvíja taký silný tlak, akým trpia ženy – prakticky už od malička.

Nadváha vplýva na ženy

Depresia z nadváhy alebo obezity

Vedci z Exeter University potvrdili veľmi negatívny vplyv nadváhy a obezity na psychický stav. Nadváha vplýva na ženy, má priamu súvislosť so vznikom depresie a zasahuje dvakrát častejšie a intenzívnejšie ženy ako mužov. Každých 5 bodov BMI navyše zvyšuje riziko depresie u žien až o 23 percent. Muži sú na tom lepšie, oni si z priberania nerobia ťažkú hlavu, riziko depresie u nich rastie s každými 5 bodmi len o 11 percent.

Tlak na deti

Už deti v školách sa stretávajú s výsmechom spolužiakov, keď majú nadváhu alebo obezitu. Žiaľ, často za to môžu rodičia, ktorí nepodporujú deti v zdravom stravovaní – a často sa sami stravujú nezdravo. Deti, ktoré vyrastajú pod tlakom z výsmechu spolužiakov, sú náchylnejšie na psychické problémy v dospelosti. Samozrejme, istú rolu zohrávajú aj gény, ale je dávno potvrdené, že ich možno zdravým životným štýlom ovplyvniť.

Ako ovplyvňuje strava psychiku?

Samozrejme, aj samotné stravovanie, nielen to, ako vyzeráme, má vplyv na náš psychický stav. Je dokázané, že úplne vynechávanie sacharidov zhoršuje niektoré psychické problémy a môže viesť k úzkostným stavom. Dôležité je konzumovať jedlá, ktoré podporujú tvorbu serotonínu a zdravé fungovanie mozgu. Ovocie a zelenina, zdravé tuky, avokádo, strukoviny, tučné ryby, banány, tmavá čokoláda – to všetko môže znížiť riziko vzniku nepríjemných psychických stavov. Naopak, častá konzumácia cukru, bieleho pečiva, vyprážaných jedál a nezdravých tukov zhoršuje nielen naše fyzické zdravie, ale negatívne vplýva aj na psychiku.

Nezabúdajme na pohyb

Nemenej dôležitý je pohyb. Nadváha vplýva na ženy viac. Pri pravidelnom cvičení, či dlhších prechádzkach, sa vyplavujú hormóny, ktoré pozitívne ovplyvňujú náš psychický stav, a navyše, chudneme a precvičujeme naše svalstvo.