Obdobie medvedieho cesnaku sa blíži!

Obľuba medvedieho cesnaku v poslednej dobe prudko stúpa. Aby tiež nie. Od čias, kedy tak trochu upadol do zabudnutia, sme opäť zistili, že skvele nechutí len medveďom. Pokiaľ si ho netrúfate hľadať vo voľnej prírode a riskovať zámenu s konvalinkou, potom stavte na istotu a zasaďte si ho na polotienisté až tienisté miesto vo vašej záhradke alebo vyrazte priamo do supermarketu, kde sa v poslednej dobe tiež bežne ponúka ako špenát či zelené korenie.

medvedieho cesnaku
https://www.shutterstock.com

Osvedčený jarný životabudič

Medvedí cesnak je považovaný za jeden zo silných jarných životabudičov a takisto pôsobí pozitívne na imunitný systém. Obsahuje totiž veľké množstvo vitamínu C (150 mg v 100 g). Pretože silne vonia po cesnaku, obsahuje tiež typické látky, ktoré za onou sírnatou vôňou stoja – allicín , vďaka čomu má antibakteriálny ,protizápalový účinok, stimuluje a napomáha imunitnému systému. Lístky medvedieho cesnaku možno mixovať, trhať či krájať do zelených smoothie, šalátov, či koreniť polievky, rizotá, fašírky, omelety.

medvedieho cesnaku
https://www.shutterstock.com

Prírodné antibiotikum

Allicín je známym bojovníkom proti chrípke, prechladnutiu, respiračným problémom, angínam, hnačkám, stafylokokom aj streptokokom, prvokom trichomony, vírusom spôsobujúcim opary, mykózam a ďalším. V Číne napríklad pri akejkoľvek bakteriálnej či vírusovej nákaze odporúčajú užívať cesnak každé dve hodiny. Allicín je nestála zlúčenina a jeho príjem je nutné periodicky opakovať.

O medveďom cesnaku sa hovorí, že reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, upokojuje kŕče hladkého svalstva, ničí črevné parazity, podporuje chuť do jedla a tvorbu krvi. Medvedí cesnak je nápomocný proti ateroskleróze, vysokému krvnému tlaku i astme. Oceníme ho pri liečbe mykóz a plesní, poruchách srdcového rytmu, chronických kožných problémoch. Pôsobí močopudne, tonizuje nervový systém a pomáha pri reumatických bolestiach.

Recepty:

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach