Odkiaľ k nám prišla pizza…

Pôvodne jedlo chudobných, dnes svetový niekoľkomiliardový biznis označovaný aj ako najslávnejšia talianska špecialita – pizza. Objavila sa však pizza naozaj prvýkrát práve v Taliansku, alebo to bolo všetko inak? Niektorí autori jej pôvod odvodzujú od pita chleba a umiestňujú tak korene tohto gurmánskeho vynálezu do starovekého Grécka. Iní zase hovoria o vplyve starovekých Egypťanov či Rimanov. Tak alebo onak, pizza pôvodne vznikla ako posúch, ktorý sa jedol suchý alebo s masťou. V takejto forme ju poznáme nielen z Talianska, ale aj z iných častí sveta – veď aj mexické tortillas či indické čapati sú niečo podobné.

Pizza

Talianska príchuť „slaného koláča“…
Aj napriek tomu, že pizzu si taliani prisvojili možno neprávom, faktom zostáva, že ju od čias jednoduchého omasteného posúchu upravili do naprosto dokonalých podôb, ktorými dnes napĺňajú aj tie najtajnejšie gurmánske sny nezabudnuteľným pôžitkom.

Označenie pizza sa podľa mnohých historikov odvodzuje od slova „picea“, ktoré tak ako aj „novodobá“ pizza pochádza z okolia Neapola v južnom Taliansku. V Neapole zažila pizza aj svoje prvé premeny postupným pridávaním, dovtedy neznámych ingrediencií ako paradajky, bazalka, ryby, jednoducho to, čo bolo po ruke. Z tohto regiónu pochádza i myšlienka používať k dochuteniu „slaného koláča“ mozzarelu, mäkký syr vyrábaný z byvolieho alebo kravského mlieka.

Jedna z najznámejších, pizza Margherita, má tiež zaujímavý príbeh. Hovorí sa, že po zjednotení Talianska bol k prvému talianskemu kráľovi Umbertovi I. pozvaný na audienciu najlepší majster pizze don Raffaelle. Ten priniesol na ochutnanie tri druhy pizze, z toho jeden vymyslel tak, aby obloženie bolo v národných farbách bielej, červenej a zelenej – dal na ňu paradajky, mozzarelu a bazalku. A kráľovná Margherita si vybrala práve ju.

Pizza v Taliansku a vo svete
Záľuba v jedle môže človeka priviesť na mizinu, ale dá sa na nej taktiež celkom slušne zbohatnúť. Biele umenie alebo arte bianco pomenované podľa základnej ingrediencie múky prinieslo talianskym majiteľom pizzerií začiatkom 90-tych rokov zisky vyše 10 biliónov lír. V celom Taliansku sa nachádza vyše 200 tisíc pizzasvästostánkov. Ich úspechu praje aj fakt, že ročne si toto národné jedlo dopraje priemerný talian 45 krát a pre 82 % obyvateľov Talianska je pizza najobľúbenejším jedlom.

Príprava pizze sa v Taliansku považuje priam za majstrovstvo. S tým súvisí aj vznik zaujímavého povolania, ktoré si vážia nielen v Taliansku ale aj vo svete. Je ním majster pizze alebo takzvaný pizzaiolo, ktorý vás svojimi šikovnými rukami presvedčí, čo je skutočne dobrá pizza. Pizzaioli študujú na školách špecializovaný odbor, v ktorom sa ďalej zdokonaľujú na špecializovaných kurzoch. Na to, aby sa z človeka stal dobrý pizzaiolo, je potrebných minimálne 300 hodín výučby a nespočetné množstvo praxe.

Koncept pizze, postupne so získavaním na popularite, prekonal aj oceán. Stalo sa tak na prelome 19. a 20. storočia, keď sa táto pochúťka talianov dostala do Ameriky spolu s imigrantmi talianskeho pôvodu. Obľúbenú národnú pochúťku však museli prispôsobiť novým podmienkam. Talianske prísady, na ktoré boli zvyknutí, v amerických obchodoch neboli, a tak boli nútení použiť na svoju pizzu suroviny, ktorými Nový svet disponoval. Namiesto oregána začali používať majoránku a mozzarelu z byvolieho mlieka zase nahradila mozzarela z mlieka kravského. Dokonca i paradajky voňali a chutili inak, ako aj múka. Tak vznikla „úplne iná“ pizza s bohatšou oblohou a s omnoho vyšším cestom ako mala pôvodná talianska.

Svojich priaznivcov si americká verzia pizze našla veľmi skoro. Prvá pizzeria bola otvorená v New Yorku na konci 19. storočia. Onedlho ju nasledovali ďalšie a ďalšie, až sa z pizze stala v podstate súčasť klasickej americkej kuchyne. V súčasnosti v krajine neobmedzených možností ponúka pizzu takmer 30 tisíc pizzerií, čo je o pár stoviek viac ako predajní s hamburgermi.

Kúsok koláča obložený rôznymi ingredienciami skolil aj inak neobmäkčiteľné chuťové poháriky Francúzov. Pre ich mlsné jazýčky len v Paríži postupne vzniklo viac ako 700 pizzerií. Na území celého Francúzska napočítali priaznivci okrúhleho koláča viac ako 3000 podnikov, reštaurácií a rôznych stravovacích zariadení, v ktorých sa na čestnom mieste jedálneho lístka ocitla pizza. V rámci štátu s prevažne nacionalistickým cítením obyvateľstva je táto skutočnosť významným vzdaním holdu talianskej gastronómii.

Fenomenálnu povesť pizze dosvedčuje aj fakt, že 9. februára sa oslavuje Medzinárodný deň pizze.

Zdroj: Dr.Oetker

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach