Odšťaviť, usušiť alebo rovno zjesť?

Obdobie zberu jabĺk či prechádzok v lese s košíkom plným húb aktuálne vrcholí. Ovocie a sezónna zelenina síce obsahujú najviac vitamínov a ďalších biologicky aktívnych látok v čerstvom a práve dozretom plode, ale ani niektoré formy spracovania vás nepripravia o cenné zložky. Ako spracovať sezónne suroviny radí odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.

Čerstvé plody majú najväčší benefit pre náš organizmus, pretože sa pýšia najvyšším  obsahom ochranných nutrientov vrátane pektínov a hrubej vlákniny. Každý ďalší úkon – skladovanie, spracovanie, konzervovanie v istej miere znižuje obsah živín. „Najlabilnejším je vitamín C, ktorého obsah klesá v kontakte so vzduchom o 30 %, tepelnou úpravou o 20-45 %, nešetrným zmrazovaním a rozmrazovaním o 60 %. Pri sušení obsah klesá o 40 %. Na strane  druhej moderné technológie, ako blanšírovanie a skoré spracovanie po zbere, sušenie mrazením znižujú straty vitamínu C do desať percent,“ vysvetľuje MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.

Odšťaviť, usušiťOdšťavovanie
Jednou z ciest na spracovanie ovocia a zeleniny je odšťavovanie, ktoré je v prípade šetrného rozmixovania v skle vhodné na zachovanie všetkých nutrientov. Dopyt po odšťavovačoch narastá. Novinkou sú nízkootáčkové odšťavovače, ktoré  najprv suroviny nahrubo spracujú a nedochádza k zbytočnému prehrievaniu plodu. Spomaľuje sa tak proces oxidácie a zvyšuje sa podiel účinných látok v hotovej šťave.
Odšťaviť, usušiťSmoothies
Aktuálne sú populárne aj tzv. smoothies, ktoré spájajú ovocie a zeleninu a miešajú sa s mliekom či ovocnými šťavami. „Riedenie mliekom môže u niektorých ľudí spôsobovať nadúvanie, preto by som volila skôr riedenie vodou. Je to vhodné aj z titulu obsahu organických kyselín, ktoré by v prípade častého konzumu štiav mohli poškodiť zubnú sklovinu,“ odôvodňuje A. Béderová, ktorá odporúča aj pitie zeleninových štiav.

Sušenie
Sušenie sezónnych plodov a ich uskladnenie na zimný čas je starým zvykom ešte z čias prarodičov. Spracovanie prostredníctvom sušičiek, vďaka ktorým budete mať chemicky neošetrené plody z vlastnej záhrady k dispozícii počas celej zimy, je stále obľúbené. Na sušenie ovocia sú najvhodnejšie sušičky, ktoré sú praktickým pomocníkom aj pri sušení húb, byliniek a trebárs aj mäsa či rýb.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach