Ovčí syr môže byť nebezpečný

Kŕče, bolesti brucha, svalov, hlavy, hnačky, prípadne vysoká teplota. To sú snáď najčastejšie príznaky „dovolenkových“ ochorení. Nepríjemnú infekciu si nemusíme priniesť len z dovolenky v zahraničí, ale aj z domácej. Najmä v horúčavách, by sme mali dávať veľký pozor na to, čo konzumujeme.

Ovčí syr

Na salašoch sa nemá predávať

Ak sme sa rozhodli tráviť dovolenku na Slovensku, väčšinou si vyberáme horské oblasti. A k ním patria aj také „atrakcie“, ako sú salaše a koliby. Takmer každý si chce odniesť zo salaša aj typický suvenír – ovčí syr. Málokto však vie, že predaj čerstvého ovčieho syra priamo na salašoch je veterinármi na niektorých miestach zakázaný. Nepovie nám to určite ani bača a pravdepodobne ani majiteľ chaty, ktorí na predaji syra a obrovskom záujme turistov oň profitujú. Pozor na to, aby ste si spolu s týmto suvenírom, nepriniesli domov aj ďalší – črevnú infekciu, i keď to nemusí byť práve salmonelóza. Dôvodom na kúpu syra a dôkazom jeho „zdravosti“ nemusí byť ani to, že „salašníci“ ho konzumujú pravidelne a nič im nie je. Môžu mať totiž pravidelnou konzumáciou ovčích výrobkov zmenené prostredie tráviaceho ústrojenstva.

Infekčná hnačka

V týchto mesiacoch bol zaznamenaný zvýšený výskyt ochorení, spôsobených práve konzumáciou čerstvého ovčieho syra – vodové hnačky, niekedy aj s krvou, silné bolesti brucha, vracanie a teplotu až do 40 stupňov Celzia. Ich pôvodcom je mikrób Campylobacter jejuni, ktorý sa v tomto syre môže nachádzať, keďže žije v tráviacom trakte domácich i voľne žijúcich zvierat. Preniesť na človeka sa môže po kontakte s nakazenými zvieratami, zriedkavejšie aj z človeka na človeka. Toto infekčné ochorenie sa prejavuje väčšinou od jedného až do sedem dní po konzumácii, trvá týždeň, ale v ťažších prípadoch i niekoľko týždňov. Príznakmi sa podobá na salmonelózu, i keď väčšinou býva ľahšie.Najdôležitejším prvkom liečby je zavodňovanie – teda zvýšený príjem tekutín, v niektorých prípadoch sú nevyhnutné aj infúzie, celkové infekcie vyžadujú liečbu antibiotikami. V každom prípade pri podozrení na ochorenie, navštívte lekára, ktorý vám na základe výsledku z výteru stanoví presnú diagnózu i potrebnú liečbu.

Campylobakter neprežíva teplotu nad 60° C, je tiež citlivý na vysušenie potravín, teploty pod bodom mrazu, pasterizáciu a chlórovanie. Ovčí syr teda baktérií zbavuje pasterizácia alebo tepelná úprava.

Ak teda neviete odolať tejto dovolenkovej chuťovke, radšej ho použite ako ingredienciu do zapekaných jedál, alebo ho jedzte až po zmrazení. Pozor treba dávať aj na pitie surového mlieka, pri príprave mäsa – vždy si dobre umyte ruky a nedávajte surové mäso jesť ani domácim miláčikom.  Mimoriadne citlivé na črevné infekcie sú deti a ľudia s oslabenou imunitou.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach