Papája – melónový strom

Podlhovastý plod žltozelenej, žltej alebo oranžovej farby. Plody v regáloch pochádzajú väčšinou z Kene, Thajska, Kostariky, Senegalu, Kolumbie alebo Jamajky. Na Kube sa nazýva „fruta bomba,“ latinský názov Carica Papaya. Spolu s banánovníkom patrí medzi najväčšie tropické trvácne byliny. Papája pochádza z tropických oblastí Mexika. Má mäkkú nerozkonárenú stonku s pevnou šupkou, z ktorej vyrastajú veľké vykrajované listy s dlhými stopkami.

Papája – melónový strom

Vyzerá síce ako palma, ale je to trvácna vysoká drevina. Niekedy sa nazýva aj ako melónový strom, pretože veľké plody guľovitého, oválneho alebo iného tvaru pripomínajú melóny. Výška tejto dreviny sa pohybuje v rozpätí 1,5 až 10 m. Má pomerne krátku životnosť, dospelé jedince rodia len tri až štyri roky. V subtrópoch sa pestuje najmä v skleníkoch, kde má dostatočnú vlahu, teplo a svetlo.

Papája pochádza z tropických oblastí Mexika. Kedysi boli papáje veľmi vzácne, no dnes ich bežne nájdeme vo veľkopredajniach. Podobne ako ananás obsahuje enzým bromelín, papája navyše obsahuje latex s enzýmom papaín, ktorý štiepi bielkoviny. Chuť papáje zjemníme niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy alebo radšej limetkovej šťavy. Plátok papáje môžeme podávať aj s kúskom syra ako znamenité predjedlo. V ovocných šalátoch kombinujeme s kyslejšími druhmi ovocia – napríklad pomarančmi, grepmi alebo ríbezľami. 100g tohto ovocia má 44 kcal a 0,1% tuku. Jeden kus má približne 400g – teda 135 kcal.

Papája – melónový strom

Ako nám svojím zložením papája pomáha?

Papájové enzýmy vznikajú v šťave nezrelých plodov a sú zmesou viacerých enzýmov. Táto kombinácia enzýmov v tenkej šupke papáje odpudzuje hmyz počas dozrievania. Dužina obsahuje provitamín A, kyselinu pantoténovú, B vitamíny, draslík, fosfor, vápnik, železo, vlákninu a vitamín C. V tradičnej medicíne sa plody papáje používali nielen pri tráviacich problémoch, zápaloch, vredoch v oblasti žalúdka a dvanástornika, ale tiež pri nedostatočnej činnosti.

?  zlepšuje tráviaci proces
?  predchádza vredovým ochoreniam
?  podporuje činnosť slinivky brušnej (pankreas)
 posilňuje srdce a krvný obeh
?  lieči ochorenia z nedostatku bielkovín a zlepšuje kvalitu bielkovín v tele
?  odstraňuje nestrávené zvyšky bielkovín
?  pôsobí osviežujúco

Papájové enzýmy sú prírodné lieky. Papaín štiepi bielkoviny z potravy na aminokyseliny, ktoré sú najmenšími stavebnými jednotkami bielkovín.

Ako správne spracovať papáju?

?  papáju olúpeme
?  rozkrojíme na polovice a dužinu vyjeme lyžičkou
?  do ovocného šalátu, dezertov papáju nakrájame na malé kúsky
?  drobné čierne semienka nie sú jedlé
?  skladujeme ju v chladničke v tmavom priečinku, ale nie pridlho

Kde papáju použijeme?

Konzumujeme čerstvú v sladkej i slanej úprave, pripravujú sa z nej šaláty, múčniky a nápoje, ale používa sa tiež v kombinácii s mäsom a syrom, nezrelé plody varíme.

-mo-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach