Pohánka

Obilie a obilné produkty sú hlavnými zdrojmi škrobu. Energia, ktorú naše telo potrebuje (až 60%) sa získava práve zo sacharidov, resp. zo škrobu, obilie (popri zemiakoch) tvorí základ našej potravy. Obsah škrobu v pohánke sa pohybuje od 55 – 70 %. Pohánka jedlá je obilnina a v minulosti z nej pripravovali pokrmy najchudobnejšie vrstvy. Má minimálne nároky, rastie aj na veľmi chudobných piesčitých pôdach. Pochádza z oblasti strednej Ázie, odkiaľ sa rozšírila do Japonska, Európy i do Severnej Ameriky.

Na území dnešnej Českej a Slovenskej republiky sa pestovala už v 12. storočí. V 16. storočí bola pohánka najobľúbenejšou potravinou. Hnedé trojhranné semienka majú múčnatu chuť a obsahujú množstvo obsahových látok potrebných pre zdravú výživu. V súčasnosti je pohánka hitom zdravej výživy. Pohánka má najvyšší obsah rutínu spomedzi všetkých rastlín. Má cenné vlastnosti, z ktorých je preukázaný posilňujúci účinok imunitného systému, zvýšenie pružnosti cievnych stien, regulácia krvnej zrážanlivosti a obsahu cholesterolu v krvi, zastavuje krvácanie z ďasien a nosa, podporuje prekrvenie, stimuluje libido a potenciu, spevňuje väzivové tkanivá. Je vhodná pre diabetikov, pacientov trpiacich celiakiou a doporučuje sa ako diéta pri ochoreniach zažívacieho ústrojenstva. Pohánka je dôležitým zdrojom zinku, medi a selénu, mangánu a iných stopových prvkov.

Mohlo by vás zaujímať

Pohánková kaša

35 minútPohánková kaša – suroviny: 300 g pohánky, 6 dcl vody, soľ, masť Postup: Pohánku preberieme, umyjeme, zalejeme vodou a necháme počas 2 hodín napučať. Potom… Čítaj ďaľej

V Japonsku sa pripravujú extrakty z usušených pohánkových rastlín, ktoré sa ďalej používajú ako zdroj minerálnych látok k obohacovaniu ďalších potravín. Z vitamínov sú v plodoch pohánky zastúpené predovšetkým vitamíny B1 (thiamín), B2 (riboflavín), niacin, E a C. Pohánka je najlepším prírodným zdrojom rutinu. Najväčšia koncentrácia tohto bioflavonoidu je sústredená v listoch tesne pred kvitnutím. Rutín a ďalšie látky môžu byť v miernom množstve potenciálnymi antikarcinogénmi proti rakovine čreva a iných orgánov. Fenolové zlúčeniny môžu znižovať hladinu krvného cukru a lipidov a prispievať tak k zníženiu cholesterolu v krvi. Ročná svetová produkcia pohánky predstavuje asi tri milióny ton. Z pohánkových výrobkov môžeme povedať, že je najviac konzumovaná pohánková múka a olúpané zrno (pohánkové krúpy). V 15. a 16. storočí sa rozšírila produkcia nudlí z pohánkovej múky, ktoré sú obľúbené v Ázii, zvlášť v Japonsku, kde sa volajú soba. V Európe sú pohánkové cestoviny známe v Slovinsku, severnom Taliansku a v juhovýchodnom Francúzsku. Francúzske slané omelety, galletes sa podávajú s maslom, vajcom, šunkou, alebo s inými náplňami. V Slovinsku je známy pohánkový chlieb, pripravovaný z pohánkovej múky (30%) pšeničnej (70%) múky. Mladé listy pohánky sú konzumované ako zelenina, alebo sa sušia a používajú sa na čaj rovnako ako pohánkové šupky. Pohánkový med má tmavú farbu a špecifickú chuť. Šupky sa používajú na výrobu vankúšikov a matracov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach