Posviatočné diéty nefungujú: Viete prečo?

Či už sú to Vianoce, Nový rok, Veľká noc väčšina z nás má tendenciu v tomto období zjesť viac menej zdravých jedál ako zvyčajne. Potom nasledujú výčitky a snaha, čo najskôr sa zbaviť nabraných kíl navyše. To je tiež dôvod, prečo sa chudnutie objavuje stále novoročných predsavzatiach mnohých žien. Žiaľ, tieto snahy schudnúť často končia neúspešne a odborníci ich nazývajú „marketingovými“.

diéty nefungujú
Pomóooc diéty nefungujú

Nešťastie, nepohoda, hlad a stres

Takéto diéty nefungujú podľa neurovedcov dokonca ani vtedy, keď po sviatkoch radikálne znížime kalorický príjem v strave. Kruté obmedzenia po dňoch plnom blahobytu spôsobia mozgu stres a budeme sa cítiť nešťastnými, hladnými až sa nakoniec vzdáme a znovu priberieme. Posviatočné diéty sú len marketingovým ťahom a sú predurčené na zlyhanie, dokonca aj vtedy, keď máme veľmi pevnú vôľu. Ľudský mozog je veľmi odolný voči zmenám a to sa týka aj diét po sviatkoch.

Neúspech prináša ďalšie výčitky

Podľa štúdií posviatočné diéty prinášajú len ďalšie zbytočné stresy, úzkosti a môžu spôsobiť aj depresívne stavy. Problém nie je len v prudkej zmene stravovania, ale aj v tom, že v prípade niektorých diét mozog nemá potrebnú množstvo živín, aby vedel prudkú zmenu správne spracovať. Najlepšou cestou je zdravé stravovanie a dostatok pohybu, pričom budeme jesť rozmanitú stravu zastúpenú všetkými druhmi potravín – áno aj sacharidmi, ale tými, ktoré majú nízky glykemický index, nie jednoduchými cukrami.

Koľko kalórii potrebujeme?

Ženy v priemere potrebujú 2 000 kcal denne, muži 2 500. Samozrejme, záleží od množstva energie, ktorú vydáme pohybom, prácou a ďalšími aktivitami. Princíp priberania je jednoduchý: ak prijmeme viac kalórií, ako sme schopní za deň spáliť a zužitkovať, budeme priberať. Ak skonzumujeme menej kalórií ako potrebujeme vzhľadom na výdaj energie, budeme chudnúť.

Napríklad, jeden hamburger obsahuje viac ako 500 kcal, tyčinky typu KitKat cez 100 kcal, ale 100 g jabĺk 52 kcal, 100 g mrkvy len 40.

Prečo sú spracované potraviny horšie?

Potraviny, ktoré sú spracované nepatria do zdravej stravy, pretože okrem rôznych prísad a chemikálií, obsahujú veľa sacharidov, cukru a soli. Samozrejme, tiež majú vyššiu kalorickú hodnotu ako čerstvé ovocie a zelenina a neobsahujú žiadnu vlákninu.

-sz-