Poznáte Olomoucké tvarůžky?

Olomoucké tvarůžkyKde a kto ich vyrába?

Jediným výrobcom na svete je v súčasnej dobe A. W.  spol.  s r. o. , ktorá nesie iniciály mena zakladateľa , p. Aloisa  Wesselsa. Bola založená v roku 1876 a nedávno uplynulo 140 rokov jej existencie, i keď prerušenej znárodnením (od roku 1948 do konca roku 1990).  Všetci spoločníci sú príslušníci širšej rodiny  potomkov zakladateľa. Firma sídli stále na tom istom mieste, kde sa s výrobou Olomouckých tvarůžkov kedysi začalo, čiže v Lošticiach, neďaleko Olomouca.

Z čoho sa vyrábajú?

Olomoucké tvarůžky sa vyrábajú z netučného tvarohu, jedlej soli, s pridaním regulátorov kyslosti E500 (hydrogénuhličitan sodný), E170 (uhličitan vápenatý) a mliekárenské kultúry.

Olomoucké tvarůžky

Prečo sú také jedinečné?

⭐nízky obsah tuku – priemerne len 0,5 % tuku

⭐nízka kalorická hodnota – 541 kJ/127 kcal

⭐vysoký obsah bielkovín – 28 g

⭐obsahujú minerály (vápnik, fosfor)

⭐neobsahujú geneticky modifikované suroviny

⭐neobsahujú syridlá, farbivá, arómy, ani stabilizátory

⭐sú bezlepkové

Olomoucké tvarůžkyPre koho sú mimoriadne dôležité? 

Olomoucké tvarůžky vyhľadávajú v prvom rade ľudia, ktorí dbajú o zdravý životný štýl, športovci, pre ktorých sú čistým zdrojom energie s vysokým podielom mliečnych bielkovín, čiže ide o čistú kvalitnú bielkovinu bez tukov. Pozitívnu úlohu majú aj v jedálničkoch diabetikov, pretože ako je známe – neobsahujú tuk, a preto sú aj neoddeliteľnou súčasťou diétnych programov.

Olomoucké tvarůžkyKde ich na Slovensku kúpite?

Na Slovensko ich dováža firma Coronis s. r. o. .

Koneční spotrebitelia ich nájdu v predajniach Tesco, Billa, Terno a COOP.

Obchodníkom ich ponúkne Metro, CBA, alebo veľkoobchody Libex, Labaš a KonRad.

Čo sa o nich píše?

Jan Hochmut, zaoberajúci se alternatívnou medicínou:

Olomoucké tvarůžky„Pri depresívnych stavoch dochádza ku zníženiu hladiny serotonínu v mozgu. Ten sa vytvára pomocou aminokyseliny (tryptofanu) a jeho vyplavovanie podporuje práve slnečný svit,“ vysvetľuje Ján Hochmut a dodáva:

„Antidepresívny jedálniček by teda mal zahŕňať potraviny obsahujúce túto aminokyselinu. Nájdeme ju napríklad v tvarůžkoch, plesňových syroch, kyslej kapuste, či kuracej pečeni.

A na záver: Akokoľvek môžeme zmenou jedálnička prispieť k nášmu vyrovnanému psychickému stavu, nemali by sme súčasne zabúdať na to, že hlavné je žiť spokojný život  a starať sa oň.

www.zenyprozeny.cz

Olomoucké tvarůžkyOsobná trénerka a výživová poradkyňa Petra Urbánková:

Bielkoviny sú živočíšneho a rastlinného pôvodu. Výhodou živočíšnych bielkovín je vyšší podiel plnohodnotných aminokyselín. Nevýhodou však môže byť vyšší obsah tukov a cholesterolu (údeniny a tučné mäso).  Je vhodné obidva druhy bielkovín kombinovať a vytvoriť si tak pestrý jedálniček.

Živočíšne bielkoviny: chudé mäso (morčacie, divina, kuracie, teľacie, hovädzie), losos, filé, vajcia, mliečne výrobky (tvarůžky, tvrdý syr do 30 %, cottage, mozzarella light, jogurty a tvaroh polotučný), šmakoun – výrobok z vaječných bielkov.

www.petraurbankova.cz

Olomoucké tvarůžkyFosfor a vápnik majú pozitívny vplyv na tvorbu ľudského kostného systému. Majú priaznivý účinok na žalúdok a črevá, normalizujú funkciu srdcového systému a obličiek, a takisto zlepšujú proces krvného obehu.

www.itsvitamins.com

Čo je a čo nie je závadné?

?Oranžové  až hnedasté zafarbenie povrchu

Niekedy s vyzrážanou krupičkou – nejde o plieseň, ale o prejav vyššej aktivity zrejúcej kultúry Brevibacterium linens – úplne nezávadné

?Biela plieseň na povrchu

Olomoucké tvarůžkyIde o tzv. mliečnu plieseň (Oospora lactis, Geotrichum candidum) – úplne nezávadnú

?Tvarové deformácie

Vplyvom nerovnakej schopnosti zrenia tvarohu alebo nedodržaním teplotného režimu môžu Olomoucké tvarůžky  dozrievať nerovnomerne a najmä vo vyššom stupni zrelosti môžu vykazovať mäkšiu konzistenciu, ktorá potom spôsobí zmenu ich tvaru (napríklad sadnutie). Táto závada, pokiaľ nie je spojená s uvoľňovaním tekutiny, nie je závadou a svedčí o dobrom prezretí.

⛔ Pliesne na povrchu bežne viditeľné okom (čierna, zelená, šedá a podobne – neprípustné

⛔ Veľmi mäkká konzistencia  spojená s uvoľňovaním tekutiny – neprípustné

Olomoucké tvarůžky

⛔ Horknutie

⛔ Horkú príchuť, bohužiaľ, v zabalenom výrobku nemožno odhaliť. Jej výskyt nie je zdravotne nebezpečný, ale táto závada je u Olomouckých tvarůžkov neprípustná.

Prečo ich v obchodnej sieti kupujeme nedozreté?

V súčasnej dobe je doba minimálnej trvanlivosti delená nasledovne:  20 % pre výrobcu a 80 % pre predajcu. Z uvedeného vyplýva, že predajca nakupuje naše výrobky v nízkom stupni ich zrelosti a bez ďalšieho zdržania ich ponúka na predaj. 

Olomoucké tvarůžky

Dôsledkom toho je, že sa pre konečného konzumenta zrelosť potlačila a odsunula do doby ku koncu dátumu minimálnej trvanlivosti.

Kde nájdete viac receptov?

Výrobca A. W. spol. s r. o. má na svojich webových stránkach aj záložku Recepty, kde nájdete veľa receptov, vrátane fotografií jedál. Tvarůžkové recepty obsahuje aj každé číslo firemného časopisu Tvarůžek, ktorý vychádza 2 x ročne a ktorý v elektronickej podobe nájdete opäť na webe A. W. (www.tvaruzky.cz).

 

Čitateľská súťaž !!!

Vyplňte súťažný formulár a troch z vás vyžrebujeme a odmeníme knihou „Tvarůžková kuchárka“.

Aby ste sa mohli zúčastniť súťaže, musíte sa registrovať na portál www.woman.sk. Po registrácii sa pomocou vašich prihlasovacích údajov prihláste na portál www.woman.sk a môžete súťažiť !!! Inak nemôžete byť zaradení do zlosovania!!!
[poll id=“220″]
 

Výhercovia:

 
1. Monika Šišoláková, Poprad
2. Danuša Peťková, Bratislava
3. Vivien Mocáková, Komárno

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach