Prečo by sme mali užívať probiotiká?

 Viete, čo sú to probiotiká? Isté je, že každý z nás o nich už počul a mnohí z nás ich občas aj užívajú – ale iba málokto pravidelne. Zvyčajne vtedy, ak nám lekár predpíše antibiotiká a doporučí, aby sme si v lekárni nezabudli kúpiť aj probiotiká a užívali ich počas liečby, aby sme okrem škodlivých mikroorganizmov nezlikvidovali aj tie „dobré“. Čo sú to však vlastne tie probiotiká, ako sa medzi nimi vyznať, aby sme si vybrali tie, ktoré sú skutočne účinné a prečo by sme ich mali užívať?

probiotiká

Svetová zdravotnícka organizácia probiotiká definuje takto: Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri podaní v dostatočnom množstve vyvolajú zlepšenie zdravotného stavu hostiteľa.
Ak chceme byť zdraví a želáme si, aby dobre fungoval náš imunitný systém, je potrebné, aby sa v našich črevách nachádzali užitočné a potrebné kultúry mikroorganizmov. V prípade, že nám lekár predpíše antibiotiká, bez ktorých sa pri niektorých ochoreniach, žiaľ, nezaobídeme, zdravotný problém síce preliečime, ale môže sa stať, že antibiotická liečba, ktorá zlikviduje škodlivé mikroorganizmy, zlikviduje aj tie dobré, ktoré potrebujeme pre svoj dobrý zdravotný stav. Dôsledkom toho môžu byť hnačky, tráviace problémy a oslabený organizmus. Aj z tohto dúvodu je popri liečbe antibiotikami a po nej užívať vždy aj probiotiká.

Probiotiká prirodzené, alebo v tabletkách?
Samozrejme, probiotiká sa nachádzajú aj v kvasených mliečnych produktoch, v niektorých syroch, napr. v nepasterizovanej bryndzi. Keďže však nie všetky baktérie mliečneho kvasenia majú schopnosť priaznivo ovplyvniť naše zdravie, pretože niektoré sú neúčinné a ďalších zase môže byť v strave tak málo, že neprežijú čas, kým sa cez žalúdok dostanú až do hrubého čreva, vyrábajú sa aj funkčné potraviny, do ktorých sa probiotiká pridávajú aj umelo. Najčastejšie ich výrobcovia pridávajú do kyslomliečnych produktov, ako napríklad jogurty, rôzne kyslé mlieka, či kefíry, ktoré by sme však mali konzumovať denne a dlhodobo, ak chceme, aby náš organizmus bol preventívne chránený pred nedostatkom probiotík. Treba si však vyberať naozaj kvalitné výrobky, aby probiotiká v nich prežili, a to nielen skladovanie v chladničke, ale aj cestu zo žalúdka do hrubého čreva. Ak takéto mliečne výrobky nekonzumujeme pravidelne a začneme s antibiotickou liečbou, mali by sme siahnuť po probiotikách v tabletkách – ich výhodou je to, že sa v nich nachádzajú dávky potrebné pre náš organizmus. Navyše, výrobcovia probiotík vyrábajú probiotické tabletky tak, aby bezpečne prežili kyslé prostredie v žalúdku a aby sa začali uvoľňovať až v hrubom čreve.

Ktoré probiotiká sú dobré?
Kvalitné probiotiká sú také, ktoré obsahujú aspoň miliardu živých baktérií v jednej kapsule (malo by to byť uvedené na obale) a mali by obsahovať aspoň 3 – 4 probiotické kmene. Niektoré probiotiká, ktoré sa predávajú, obsahujú napríklad len dva kmene a v dôsledku toho bývajú aj lacnejšie. V skutočnosti to však až také lacné nie je, pretože ak je počet baktérií nižší, potom je potrebné užiť nie jednu, ale až 3 – 4 kapsule denne.

probiotiká

Dobrá rada znie, že ak pravidelne nekonzumujeme mliečne výrobky a kyslú kapustu a chceme, aby naša črevná mikroflóra bola zdravá, mali by sme si občas dopriať 5 – 6-dennú kúru probiotikami. Skôr než si probiotiká kúpime, mali by sme si okrem počtu obsiahnutých baktérií a kmeňov všímať aj to, či je na obale uvedená aj nejaká informácia o obsahu vlákniny FOS. Za týmito tromi písmenkami sa skrýva skratka pre špeciálnu vlákninu frukto – oligosacharidy. Je to vlastne prebiotikum, ktoré je potravou pre probiotická baktérie, aby dobre rástli a aby sa dobre v čreve množili. Veľmi dobré a prirodzené prebiotikum je inulín – obsahuje ho napríklad cigória, ktorú naši predkovia s obľubou pravidelne konzumovali namiesto čiernej kávy, čím si vlastne prirodzenou cestou dodávali prebiotiká, vďaka ktorým sa probiotiká z potravy v čreve rýchlo rozmnožovali. Výsledkom bola zdravá mikroflóra v čreve. Okrem cigórie bohatým zdrojom inulínu sú aj topinambury a artičoky.
Samozrejme, ak probiotikum v tabletkách neobsahuje FOS, to ešte neznamená, že ide o nekvalitný doplnok výživy, ale je potrebné užívať popri ňom ešte aj prebiotiká, ktoré si môžeme takisto kúpiť v lekárni.

Kto by mal užívať probiotiká?
Predovšetkým každý, kto má sklon k častejším chorobám, ale aj tí, ktorí majú problémy s trávením. Ak chcete podporiť svoju imunitu, mávate problémy s vyprázdňovaním, alebo trpíte hnačkami alebo držíte diétu, pretože chcete schudnúť, takisto sú pre vás vhodné probiotiká. Okrem toho, probiotiká vyplývajú aj na zníženie hladiny cholesterolu, umožňujú lepšie a efektívnejšie vstrebávanie živín z prijatej potravy, pôsobia ako prevencia infekčných chorôb, zabraňujú tomu, aby sa v črevách človeka objavili látky, ktoré by mohli spôsobiť ich nádorové bujenie, pomáhajú pri zápalových ochoreniach (napríklad ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, rotavírusové infekcie), ochoreniach vyvolaných kvasinkami (kandidózy), ale aj patogénnymi kmeňmi Escherichia coli (E.coli) a infekciách Helicobacter pylori, uplatňujú sa pri chorobách tráviaceho traktu, predovšetkým pri hnačkových ochoreniach, laktózovej intolerancii a zápalových chorobách hrubého čreva. A samozrejme, v neposlednom rade by sme probiotiká mali užívať pri antibiotickej liečbe a po nej.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach