Quinoa – poklad Inkov v našej kuchyni

Napriek tomu, že slovo QUINOA (Chenopodium quinoa) môže znieť pre mnohých  z nás tajomne a je viac než pravdepodobné, že väčšina z nás túto plodinu ešte neochutnala, nazývajú ju aj matkou všetkého obilia. Je to tak trochu paradoxné, pretože quinoa vlastne ani obilninou nie je, ale ide o takzvanú pseudocereáliu. 

Všeobecne ju síce zaraďujeme medzi obilniny, ale v skutočnosti patrí skôr do skupiny k tmavej listovej zelenine a špenátu. Quinoa obsahuje podľa odrody 16 % až 23 % bielkovín, vysoký podiel aminokyselín, ako je napríklad lyzín (dôležitý pre tvorbu enzýmov, hormónov, pri liečbe herpesu, detoxikácii od olova, pre vývin mozgu), ale aj algidínu a histidínu – nenahraditeľných aminokyselín pri vývoji človeka počas detstva.

Obsahuje aj minerály ako železo, vápnik, fosfor a mnoho vitamínov, pričom je chudobná na tuky a neobsahuje glutén, čiže je vhodná aj pre bezlepkárov. Neobsahuje cholesterol, ale má zato takmer 2x viac vlákniny ako obilniny. Je to mimoriadne vhodná a cenná potravina aj pre tehotné ženy.

Posvätné zrno Inkov

Quinoa je nazývaná aj  posvätné zrno Inkov. Inkovia túto rastlinu vyšľachtili a rozšírili, vďaka čomu sa v súčasnosti pestuje vo všetkých krajinách, ktorých územie kedysi patrilo Inkom.Okrem toho, že quinoa sa používala ako potravina, bolo to aj posvätné zrno využívané liečiteľmi na liečenie rôznych chorôb. Rovnako ako listy koky, používali liečitelia quinou aj pri rôznych ceremóniách. Počas španielskej nadvlády bolo preto zakázané quinou pestovať.

Quinoa miluje drsné prostredie Ánd a najlepšie sa jej darí vo výškach okolo 4000 metrov nad morom. V súčasnosti jestvuje viac než 250 druhov quinoy. Podľa farby by sme ju v princípe mohli  rozčleniť na bielu, červenú a čiernu odrodu, ale odborníci poznajú aj ďalšie členenie a poznajú aj ďalšie poddruhy podľa ich špecifických vlastností – napríklad aj quinoa zlatá(ide vlastne o quinou bielu, ale má sladšiu chuť a zlatistú farbu.

Quinoa
https://www.shutterstock.com/

Čo všetko dokáže a prečo by sme ju mali jesť?

Quinoa obsahuje takmer 2x viac vlákniny ako obilniny. Výborne zaplní žalúdok a dlhšie trvá, než ju telo spracuje. Vďaka nízkemu obsahu tukov je vhodnou súčasťou redukčných diét a zdravého stravovacieho režimu. Quinoa obsahuje  rozpustnú i nerozpustnú vlákninu, čo znamená, že nielen čistí črevnú stenu od toxických nánosov (nerozpustná vláknina), ale sa dostane aj do organizmu (rozpustná vláknina), kde pomáha regulovať hladinu krvného cukru a lipidov.

Pomáha aj pri zápche, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, vysokého krvného tlaku, cukrovky a nadváhy. Je mimoriadne vhodná pre pacientov s celiakiou, pretože nedráždi črevnú stenu, výborne sa vstrebáva i trávi a v porovnaní s inými bezlepkovými potravinami má oveľa vyšší antioxidačný profil.

Zaujímavé pritom je, že antioxidačné účinky quinoy sa zvyšujú klíčením a znižujú pri rôznych tepelných úpravách. Najvhodnejší spôsob úpravy quinoy je šetrné varenie alebo dusenie. Najvyšší obsah antioxidačných látok majú naklíčené semienka quinoy, pričom stojí za zmienku, že práve quinoa klíči v porovnaní s ostatnými obilninami i strukovinami najrýchlejšie – približne do 24 hodín!

Pre koho je ešte vhodná?

Takmer pre každého. Quinoa by vzhľadom k svojej vysokej nutričnej hodnote a účinkom nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Je veľmi prospešná pre celiatikov, ako aj pre pacientov s Crohnovou chorobou, či ulceratívnou kolitídou, ďalej je vhodná pre alergikov, diabetikov, ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami a vysokým krvným tlakom, pre onkologických pacientov aj pre ľudí s vyššou hladinou cukru.

Rady pre správnu úpravu a použitie

Quionoa sa veľmi dobre skladuje, má dobrú tepelnú stabilitu a vitamíny si uchováva i po zmrazení (To znamená, že ju možno zamraziť aj po uvarení). Semienka Quinoy je najlepšie skladovať v suchu, a to pri teplote do 25 stupňov Celzia. Biela quinoa býva po uvarení nadýchaná a trochu sa môže lepiť. Na rozdiel od bielej, čierna a červená quinoa sú trochu chrumkavejšie  a nelepia sa tak veľmi.

Quinoa
https://www.shutterstock.com/

Šetrný spôsob úpravy:

Pred uvarením semienka quinoy prepláchnite studenou vodou a pomrvte trochu medzi prstami. Ak by ste to neurobili, mohlo by sa stať, že by quinoa bola po uvarení trochu horká (vďaka saponínom, ktoré obsahuje). Ak by ste zabudli opláchnuť quinou  vodou pred uvarením, môžete to skúsiť aj po uvarení – horká chuť sa obvykle stratí.
Klasická príprava: Základný pomer je 1 : 2, čiže jeden hrnček quinoy uvaríme v 2 hrnčekoch vody. Doba varenia: približne 15 minút.

Iný (ešte šetrnejší) spôsob:

Uvarte quinou s vodou v pomere 1 : 2, ale podosiahnutí bodu varu varte iba 5 minút. Potom nechajte pod pokrývkou stáť ešte 30 minút, kým sa voda vstrebe.

Čo všetko z nej možno pripraviť?

Fantázii sa medze nekladú: Možno z nej uvariť kašu, puding s kokosovým mliekom, použiť ju ako prílohu (namiesto zemiakov alebo ryže), alebo do šalátov, plniť ju ochutenú napríklad do paprík, alebo semienka nechať naklíčiť a primiešať do zeleninových šalátov. Suchú quinou (neuvarené semená) môžeme dokonca aj zomlieť a používať namiesto múky – na koláče, palacinky, či na zahustenie polievok a omáčok.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach