Rebarbora – obľúbený druh zeleniny

Veľa ľudí rebarboru mylne považuje za ovocie, práve vďaka tomu, že sa výborne hodí do sladkých pokrmov, napriek tomu ide o zeleninu. Pochádza z Ázie, z oblastí východnej Sibíri a severného Mongolska. V Európe sa pestuje pomerne bežne. Má tmavoružovú až červenú farbu, dužinaté stonky a zvlnené listy, ktoré sa podobajú na lopúchy. Pri kupovaní sledujte stonky, mali by byť čisté a v celku, bez škvŕn. Vyznačuje sa pomerne kyslastou chuťou, čo je zapríčinené podielom kyseliny jablčnej a citrónovej.

Odporúčame ju konzumovať spolu s mliečnymi výrobkami, pretože určité látky, ktoré sú v nej obsiahnuté, bránia vstrebávaniu vápnika a železa. Inak obsahuje vitamíny skupiny B ako B3 a B5, niacín, prospešný pre krvný obeh a kyselinu pantoténovú priaznivo vplývajúcu na kvalitu vlasov a pleti. Ďalej sa v nej nachádza kyselina listová, vápnik, horčík, mangán a vláknina. Rebarbore sa vyhnite, ak máte problém so žalúdočnými kyselinami či podráždenou sliznicou žalúdka.

Mohlo by vás zaujímať

Rebarborová bublanina

45 minútRebarborová bublanina – suroviny: 6 vajec, 20 dkg Hery, 40 dkg hnedého cukru, 40 dkg polohrubej múky, 1 prášok do pečiva, rebarbora Postup: Žĺtky vymiešame… Čítaj ďaľej

Z rebarbory sa vynikajúco pripravujú rôzne náplne do koláčov, buchiet, ako aj džemy. Možno je pripraviť aj naslano, napríklad ako prílohu k mäsu.

rebarbora
https://www.shutterstock.com

Čo robiť pred prípravou?

Pred tepelnou prípravou odporúčame rebarboru ošúpať a spariť v horúcej vode. Určite rebarboru nekonzumujte surovú, odporúča sa správna tepelná úprava. Pri jej varení nepoužívajte hliníkové nádoby, pretože hliník nepriaznivo reaguje s kyselinou šťaveľovou a rebarboru znehodnocuje. Nekonzumujte rebarboru príliš často, maximálne dvakrát týždenne, môžete si podráždiť zažívacie ústroje.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach