Ryby – priateľky zdravia

Na Slovensku nejeme ryby. Teda, trochu áno, ale nie dosť. Prichádzame tak o dôležité živiny z rybieho mäsa a o benefity, ktoré by sme z nich mohli mať.

Americká asociácia srdca (AHA) odporúča týždenne konzumovať aspoň 200 gramov rybieho mäsa. My, Slováci, si však toto odporúčanie k srdcu veľmi neberieme. Len asi 20 % z nás má rybie mäso na tanieri aspoň raz týždenne. Oberáme sa tak o kvalitné proteíny, vitamín D a v neposlednom rade aj omega-3 mastné kyseliny, ktorých je rybie mäso plné.

Ryby

Nielen zo slnka

Naše telo tradične získava vitamín D zo slnka. V zimných mesiacoch však slnka veľa nevidíme, a preto aj európske zdravotnícke úrady (EFSA) vydali odporúčanie dodávať pravidelne do stravy Vitamín D. Výborným náhradným zdrojom vitamínu D sú tučné ryby.

Vitamín D je pre telo nenahraditeľný. Je dôležitý pre zdravé kosti a zuby, ale aj pre svaly a ich fungovanie. Okrem toho posilňuje imunitu a prispieva k normálnemu vstrebávaniu fosforu a vápnika. Tiež je mu pripisovaná schopnosť zlepšovať kvalitu spánku a zjemňovať príznaky sezónnej depresie. Aj preto by ste si mali dať záležať na tom, aby ste mali pravidelný príjem vitamínu D z rybieho mäsa alebo iných zdrojov.

Ryby

Treba mastiť

Omega-3 mastné kyseliny sú snáď ešte dôležitejšie ako vitamín D. Sú na ne bohaté hlavne tučné ryby, ktoré žijú v chladných vodách ako lososy, slede, sardinky či tuniaky. Ryby ako zdroj omega-3 mastných kyselín odporúča aj výživová špecialistka Janka Trebulová: „Najprirodzenejším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú hlavne tučné ryby. Obsahujú ich až niekoľkonásobne viac ako rastlinné zdroje. Preto je lepšie siahnuť po rybách než napríklad po orechoch alebo iných zdrojoch omega-3.“

Omega-3 mastným kyselinám je pripisovaný celý rad blahodarných účinkov. Podporujú zdravie očí, srdca a aj celkovú imunitu. Tiež sa starajú o zdravie mozgu – podporujú tvorbu šedej hmoty a niekoľko štúdií ukazuje, že môžu mať pozitívny vplyv na kvalitu pamäte.

Výživové doplnky to istia

Ak však ryby nie sú vaša šálka kávy a radšej by ste ich do svojho jedálnička nezaraďovali, vyskúšajte výživové doplnky OmegaMarine Forte+ od NaturaMed Pharmaceuticals. Obsahujú vysoko koncentrovaný kvalitný olej z čerstvých nórskych lososov a na zaistenie dennej dávky omega-3 mastných kyselín a vitamínu D stačia už 2 kapsuly.

Omega Marine

Mesačné balenie OmegaMarine Forte+ teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na webovej stránke www.omegamarineforte.sk.

Foto:  Unsplash.com