Sila bobuľového ovocia: Doprajme si ho každý deň!

Čučoriedky, černice, maliny, ríbezle, jahody – to je ovocie, ktoré má v sebe veľké množstvo zdraviu prospešných látok a je nemálo dôvodov, prečo by sme ho mali zaradiť do svojho jedálneho lístka denne. Nový výskum sa prikláňa k tomuto odporúčaniu odborníkov na výživu.

Sila bobuľového ovocia

Zdravie pre srdiečko

Stačí skonzumovať denne za hrsť bobuľového ovocia a riziko úmrtia na srdcové ochorenie znížime až o 40 percent. Tento druh ovocia obsahuje antioxidanty, známe ako antokyaníny. Práve tieto antioxidanty dávajú plodom bobuľového ovocia výraznú farbu a zároveň znižujú krvný tlak, zápal, zlepšujú metabolizmus tukov. Verili by ste, že až 16 percent úmrtí, ktoré súvisia s ochoreniami srdca je spôsobených nedostatočnou konzumáciou ovocia? Najčastejšou príčinou ochorení srdca a úmrtí na problémy so srdiečkom a cievnym systémom je zlá strava.

S diétami opatrne

Obézni ľudia, ktorí náhle znížia príjem kalórií na 600 až 800 denne mali namerané vyššie hladiny tuku priamo v srdci, a to až o 44 percent. Teda, napriek tomu, že pri prechode na prísnu diétu skutočne znižujú objem telesného tuku, ale tento tuk sa uvoľňuje do krvného obehu a v konečnom dôsledku ich absorbuje srdce. Do ôsmych týždňov dôjde k rovnováhe, avšak ľuďom so srdcovými problémami môže spôsobiť zhoršenie stavu, dýchavičnosť, nepravidelný pulz. To je dôvod, prečo by každú diétu mali dodržiavať pod dohľadom lekára.

Pre svieži mozog

Zaujímavé je, zistenie, že pozitívne vplyvy antokyanínov sú silnejšie u mladších ľudí ako u starých. Ďalším pozitívom, ktoré prináša konzumácia bobuľového ovocia je fakt, že antioxidanty, ktoré obsahuje menia hladiny črevných baktérií a podporujú rast zdravej črevnej flóry. Čučoriedky by sme mali dávať aj našim deťom. Výskumy ukázali, že zrýchľujú čas reakcie detí na podnet o 9 percent. Flavonoidy posilňujú komunikáciu medzi nervovými bunkami a napomáhajú regenerácii mozgových buniek. Okrem bobuľového ovocia sa nachádzajú aj v zelenine a v čaji.

Brusnice na močové cesty

Bobuľové ovocie taktiež pôsobí pozitívne aj na močové ústrojenstvo. Čistiace a protizápalové efekty brusníc sú známe už stáročia. Ak máme problém s močovými cestami, siahnime po prípravkom z brusníc už v rámci prevencie.

-sz-