Soľ nad zlato nielen v rozprávke

Bez soli je ľudský život iba ťažko predstaviteľný!

Odkiaľ však pochádza, ako sa ťaží a aký je medzi rôznymi druhmi soli rozdiel?

Napriek tomu, že prílišné solenie zdraviu neprospieva, pravda je taká, že bez soli si svoj život nevieme predstaviť. Určité množstvo soli potrebuje nielen náš organizmus, ale to správne množstvo, či štipka soli dodá jedinečnú chuť každému jedlu –  bez ohľadu na to, či ide o jedlá z mäsa, zeleniny alebo múky. Naše staré mamy pridávali starú-známu štipku soli takmer do každého jedla – dokonca aj do koláčov…

soľ

Ktorá soľ je najzdravšia?

Okrem klasickej kuchynskej soli, akú bežne používame pri varení, máme v súčasnosti na výber množstvo iných druhov solí. Asi momentálne najpopulárnejšia je morská, či himalájska, ale poznáme aj kamennú, varenú, alebo aj ďalšie druhy solí, ktoré sa využívajú skôr na výnimočné dochucovanie jedál – napríklad lávová, údená, alebo kórejská bambusová soľ.

soľ

Kamenná soľ sa ťaží buď v baniach, alebo v povrchových lomoch. Ložiská vznikali od prvohôr v teplých oblastiach vyzrážaním morskej vody z lagúny či zátoky. Vyťažená sa následne melie, preosieva a čistí. Využíva sa ako priemyselná alebo jedlá. Spomedzi všetkých druhov je najlacnejšia.

Varená soľ sa vyrába odparovaním zo soľanky (soľný roztok), získanej z podzemných usadenín po napustení vodou. Tá rozpustí soľ na soľanku a po odparení vody a kryštalizácií vznikne veľmi čistá jedlá soľ. Počas výroby sa soľanka čistí od všetkých nežiadúcich usadenín a prímesí. 

Takáto soľ sa rozpúšťa rýchlejšie ako kamenná, pretože má menšie kryštály. Preto sa môže zdať jej chuť intenzívnejšia oproti kamennej soli.

soľ

Čierna soľ má netypickú čiernu farbu a veľmi silnú príchuť síry. V exotických krajinách sa predáva v kusoch alebo pomletá. Keďže má nižší obsah sodíka, je vhodná pri diétach, pri ktorých treba menej soliť.

soľ

Himalájska soľ je soľou kamennou. Nepochádza však, tak ako by jej názov mohol napovedať, z najvyššieho pohoria sveta, ale z pohoria v severnom Pakistane, ktoré je od Himalájí vzdialené asi 200 kilometrov. Vďaka obsahu železa má ružovkastú alebo jemne oranžovú farbu. Obsahuje síce aj minerály, ale len v minimálnom množstve.

soľMorská soľ sa získava odparovaním morskej vody v lagúnach na pobreží mora. Voda, ani soľ, nie sú nijako ošetrované. Často sa v nej nachádzajú stopové minerály, ktoré jej dodávajú odlišnú chuť a farbu. Ich množstvo je však zväčša takmer zanedbateľné (okrem sodíka) a získame ich jednoduchšie z mnohých iných bežných potravín. Okrem toho, táto soľ býva drahšia ako tá bežná.

Koľko soli by sme mali konzumovať?

Hoci neslané jedlá nie sú chutné, so solením to určite netreba preháňať, pretože konzumácia akejkoľvek soli v nadmernom množstve je škodlivá. Môže mať za následok vysoký krvný tlak a vznik ďalších srdcovo-cievnych ochorení. Nie je vhodným zdrojom minerálov. Obsahuje ich totiž iba veľmi málo, čo nášmu telu nestačí. Sodík je jediný minerál, ktorý naše telo zo soli získava. Aby sme to neprehnali, mali by sme si zapamätať, že odporúčaná denná dávka soli pre dospelého človeka je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie max.6 gramov a túto dávku by sme nemali prekračovať.  Mimochodom,  aj bežné potraviny, ktoré denno-denne konzumujeme, obsahujú soľ, takže soľme radšej s mierou. Keďže v strednej Európe je nedostatok jódu v strave, je vhodné používať jódovanú soľ.soľ

soľČo ešte treba vedieť o soli?

Všetky spomenuté soli, určené na ochucovanie jedla, musia obsahovať minimálne 97,5 % chloridu sodného. Zvyšok tvoria prídavné látky, ktoré z nej robia funkčnú potravinu. Varená soľ je hlavným zdrojom jódu v našej strave. Jód naše telo potrebuje pre správnu funkciu štítnej žľazy. Ďalšou prídavnou látkou môže byť fluór. Ten, vo forme fluoridu, prispieva k udržaniu mineralizácie zubov, čím pomáha redukovať vznik zubného kazu. Na trhu existuje aj soľ, ktorá obsahuje menej sodíka a viac draslíka oproti bežnej jedlej soli. Jej používaním prirodzene obmedzujete príjem sodíka do organizmu. Znížený príjem sodíka prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku. Draslík pomáha udržať rovnováhu elektrolytov, čím prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania, správnemu fungovaniu nervov a svalov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach