Štíhla do plaviek vďaka breadness

S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi a zvyšujúcou sa teplotou odkladáme jednotlivé vrstvy oblečenia. Každý z nás každoročne zažíva túto nepriamu úmeru. Pre mnohých je to ako nočná mora. Aby ste sa nestresovali z prevísajúcich tukových faldov a v plavkách ukázali štíhle bruško, začnite už dnes s breadness programom.

Štíhla do plaviekČo je to breadness?

Za pojmom breadness sa skrýva jednoduchý vzorec – chlieb a pohyb. Chlieb je základom rozumnej a zdravej výživy. Pravidelným pohybom zase docielime k telesnej zdatnosti a dobrej nálade.

Čo je cieľom breadness?

Breadness nie je žiadna diéta. Cieľom je dlhodobá úprava výživy na základe chleba a pečiva, kombinovaná s inými cereálnymi produktmi (napr. cestoviny, ryža, obilné vločky), mliečnymi výrobkami, ovocím, zeleninou, mäsom, rybami a vysoko hodnotnými rastlinnými tukmi. A to všetko samozrejme v spojení s pohybom.

Štíhla do plaviekChlieb náš každodenný…
Existujú fámy, že ľudia priberajú z chleba, či pečiva. Nie je to však pravda. Hlavným problémom je, že konzumujeme príliš veľa a v nesprávnej skladbe. To isté platí i vo vzťahu k chlebu. Podľa expertov na výživu by sme mali zjesť denne viac ako 200 g chleba, čo zodpovedá približne jeho piatim krajcom, resp. štyrom kusom pečiva. V skutočnosti však jeme zhruba polovicu. Chlieb ani nie je možné jesť vo veľkom množstve, pretože rýchlo zasýti, pomaly sa trávi a pocit nasýtenia trvá dlhú dobu. Chlieb obsahuje takmer všetko, čo naše telo potrebuje: sacharidy, bielkoviny, málo tuku, stopové prvky, balastné a minerálne látky. Problém nastáva až v okamihu, keď si na chlieb natrieme alebo pridáme niečo nezdravé. Chlieb predstavuje univerzálnu a multikultúrnu potravinu, ktorá hrá v ľudskej výžive na celom svete ústrednú úlohu. Preto je taktiež nárok na kvalitu tejto potraviny značne rozdielny. V našich zemepisných šírkach sú obľúbenými druhmi predovšetkým pšeničné chleby, pšenično-ražné, ako aj celozrnné chleby, či pečivá. Najzdravšie chleby a pečivá sú celozrnné, pretože obsahujú neupravené celé zrná, ktoré telu poskytujú potrebné látky. Veľmi bohatým zdrojom telu potrebných látok je aj celozrnný rožok Kornspitz, ktorý obsahuje viac ako 6 % vlákniny, čo je asi dvojnásobok v porovnaní s rovnakým množstvom müsli. Takisto však z neho dostanete množstvo vitamínov skupiny B, sacharidov, bielkovín a viacerých minerálnych látok a stopových prvkov.

Štíhla do plaviek„Fit namiesto tuku“
Takto znie motto pre dlhodobú úpravu výživy, ktorú môže zvládnuť naozaj každý. Stačí sa držať dôležitých základných pravidiel:
1.    Jedzte len vtedy, keď máte hlad a prestaňte jesť, keď ste nasýtený. Najhoršie je, keď jeme z dlhej chvíle, dôsledkom smútku, strachu, či hnevu.
2.    Jedzte so záľubou a voľte si potraviny vedome a starostlivo. Dbajte na ich dobrú kvalitu.
3.    Jedzte s pôžitkom a bez stresu. Vyhnite sa konzumácií jedla pri sledovaní televízie, čítaní, či práci. Berte jedlo ako zvláštnu udalosť v kruhu rodiny alebo priateľov.
4.    Večerajte pred 18 hodinou. A nezabudnite, že večera by nemala byť príliš veľká ani tučná.

Dobrý plán – polovica úspechu

Strava:
Rozdeľte si jedlo na tri hlavné jedlá a dve malé desiaty. Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín počas celého dňa. Mali by ste vypiť aspoň 2 litre denne, najlepšie pitnú vodu, minerálnu vodu, riedené ovocné šťavy alebo nesladené bylinkové čaje.

Raňajky:
Nájdite si každé ráno čas na raňajky, pretože sú základom celého dňa. Pomáhajú organizmu doplniť energiu potrebnú pre všetky činnosti, ktoré ste si naplánovali na celý deň. Tiež je dokázané, že ľudia, ktorí neraňajkujú, v priebehu dňa skonzumujú oveľa viac stravy ako ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú. Vynechanie raňajok má za následok návaly „vlčieho“ hladu a následné prejedanie sa počas dňa.

Tip na zdravé raňajky:

Kornspitz s tvarohovou nátierkou
Suroviny (pre 1 osobu):
2 Kornspitze, 2 lyžice netučného tvarohu, 1 lyžica smotany, 1 lyžica krémového tvarohu, čerstvé bylinky (pažítka, rukola, oregano,…), soľ a korenie k ochuteniu.

Postup:

Dobre zmiešajte prísady v miske. Kornspitz po dĺžke rozkrojte a natrite tvarohovou nátierkou,  ozdobte čerstvými bylinkami.
Nutričné hodnoty (na 1 osobu):
energia: 380kcal / 1590kJ
bielkoviny: 16g
sacharidy: 57g
tuk: 10g
K tomu:  Jeden pohár ovocnej šťavy, ovocný, resp. bylinkový čaj alebo káva. Ku káve si nezabudnite naservírovať pohár čistej vody.

Tip:

Listy šalátu, plátky uhorky a paradajky urobia váš Kornspitz nielen pestrejším, ale pridajú mu aj na vitamínoch!

Obed:
Dávajte prednosť ľahkým jedlám. Pokúste sa nahradiť prílohy množstvom šalátu alebo zeleniny.

Večera:
Predtým ako vhupnete po večeri do postele, by mali uplynúť aspoň dve hodiny, aby ste večeru dostatočne strávili.

Desiata:
Ako desiata sa najviac hodí chlieb a pečivo, veľa ovocia, zeleniny a mliečne výrobky.

Pohyb:
Postačí vám trénovať 30 minút denne 4 – 5 dní v týždni. Tréning naštartuje váš metabolizmus a spaľovanie tukov sa môže začať.

Tréningový program by mal pozostávať z troch častí:

1.    Vytrvalosť:
Vytrvalostným športom spaľujete kalórie a súčasne posilňujete srdce a krvný obeh. Dôležité je trénovať so správnou frekvenciou tepu. Pokiaľ chcete odstrániť tukové vankúšiky, tep nesmie byť príliš vysoký, pretože vtedy nedochádza k spaľovaniu energie z potrebných tukových rezerv.
2.    Posilňovanie
Pre spaľovanie tukov je nevyhnutné aj dobre vyvinuté svalstvo. Svaly dokážu spaľovať tuk dokonca aj vtedy, keď práve netrénujete. Aby ste zabránili úbytku svalovej hmoty, je potrebné pravidelné posilňovanie.
3.    Uvoľnenie
Je podstatnou súčasťou programu. Po tréningu je potrebné dopriať telu odpočinok, aby načerpalo novú silu.

Stačí trocha dobrej vôle a aj vy môžete zmeniť svoj životný štýl. Nakoľko je správna výživa predovšetkým otázkou rozumu, buďte aj vy rozumná a nechajte, nech sa zdravá výživa stane súčasťou vášho života.

Melinda Hegyiová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach