Vláknina – všestranný liečiteľ

V súčasnej dobe môžeme na trhu nájsť širokú škálu rôznych dobrôt, ktoré nás lákajú nielen vizuálne, ale aj chuťovo. Všetky tieto z pultov sa na nás usmievajúce potraviny vedia dostatočne opantať naše chuťové bunky a my si ich preto radi kúpime znova a znova. No zamysleli sme sa už niekedy nad otázkou, či sú tieto potraviny osožné aj pre naše zdravie?

Určite sa už každý z nás stretol s pojmom civilizačné choroby. Sú to ochorenia, ktoré vznikajú v dôsledku súčasného, zlého životného štýlu. V minulosti sa vyskytovali iba vzácne, a to z dôvodu vtedajšieho spôsobu života, najmä úpravy potravín. V súčasnosti, odstraňovaním povrchových častí zŕn a prípravy hladkej múky, došlo k rapídnemu poklesu vlákniny v potrave, čo má za následok rôzne závažné choroby. Čo je to vlastne vláknina a prečo nás môže ochrániť pred týmito ochoreniami?

Vláknina a jej účinky

Vláknina je tvorená polysacharidmi, teda cukrami, ktoré sú zložité a naše telo si s nimi pri trávení nevie poradiť. Vláknina môže byť buď rozpustná alebo nerozpustná vo vode. Oba tieto typy vlákniny sú však pre organizmus veľmi prospešné. Najvýznamnejším predstaviteľom vo vode rozpustnej vlákniny je pektín, ktorý má priaznivý vplyv na metabolizmus cukrov. Preto by mu v hojnom množstve mali holdovať aj cukrovkári. Pri dostatku vlákniny stúpa hladina krvného cukru oveľa pomalšie, pretože spomaľuje vstrebávanie sacharidov. Takto nedochádza k výraznému vyplavovaniu inzulínu do krvi a celé vstrebávanie cukru prebieha na jeho nižších hodnotách. V dostatočnom množstve nájdeme pektín najmä v ovocí a zelenine.

Vláknina nerozpustná vo vode, nazývaná tiež hrubá, má nenahraditeľné miesto pri redukčnej diéte. Vďaka schopnosti viazať na seba vodu dáva prijímanej potrave dostatočný objem, a tým vyvoláva pocit sýtosti. Zvýšením pocitu sýtosti predchádza aktívnemu prejedaniu sa.

Mohlo by vás zaujímať

Vláknina je veľmi dôležitá pri chudnutí i pre zdravé trávenie

Ktoré potravinu obsahujú najviac vlákniny? Každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o výživu a zdravie, vie, že vláknina je veľmi dôležitou súčasťou stravy. Navodí pocit sýtosti, podporuje… Čítaj ďaľej

Okrem týchto pozitívnych účinkov sa vláknine pripisujú aj mnohé ďalšie. Odvádza z organizmu žlčové kyseliny a zabraňuje tak vzniku žlčových kameňov. Keďže viaže na seba kyseliny, znižuje aj hladinu tuku v tele. Ako určite vieme, ukladanie sa tuku na stenách ciev môže viesť až k vzniku infarktu. Množstvo „zlého“ cholesterolu v krvi sa príjmom vlákniny znižuje a naopak, hladina „dobrého“ cholesterolu sa zvyšuje. Veľmi významným zdravotným účinkom vlákniny je aj čistenie čriev. Mechanicky očisťuje steny čriev, zabraňuje vzniku výrastkov a odvádza karcinogénne látky z tela. Týmto je vhodnou prevenciou proti rakovine hrubého čreva. Pre zachovanie zdravia človeka je potrebné, aby prijal denne aspoň 30 gramov vlákniny. V skutočnosti však človek priíme zhruba iba polovicu doporučenej dennej dávky, teda 15 – 18 g. Pravdivo si odpovedzme na otázku, koľko vlákniny denne skonzumujeme my? Ak je aj naše číslo varovné, siahnime napríklad po nelúpanej ryži, müsli, strukovinách, ovsených vločkách, ľanových semienkach, pšeničných klíčkoch, zemiakoch, ovocí, či zelenine.

Melinda Hegyiová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach