Vychutnajte si diétu s baklažánom

Baklažán, respektíve ľuľok baklažánový,  sa vyznačuje zelenofialovou až fialovou farbou a počas letnej sezóny by ste ho určite na trhu nemali prehliadnuť. Pochádza z juhovýchodnej Ázie, avšak darí sa mu aj u nás. Vyhovujú mu  hlavne teplejšie oblasti.

diétu s baklažánom

Ako na diétu s baklažánom?

Jedná sa o trvalú rastlinu, ktorá sa pestuje celoročne. Vyznačuje sa typickou horkosťou, ktorú spôsobujú nikotínové alkaloidy. Určite sa však  toho neobávajte, baklažán je predovšetkým nízkokalorický a preto vhodný na rôzne typy diét.

Baklažán je bohatým zdrojom minerálnych látok, obsahuje meď, vápnik, mangán, draslík, horčík, železo a fosfór. Taktiež je bohatým zdrojom vlákniny. V šupke sa nachádza veľké množstvo rutínu, preto odporúčame konzumovať vcelku, aj so šupkou. Pozitívne pôsobí na problémy s močovým mechúrom, rozbíja obličkové kamene a zároveň má močopudný charakter. Priaznivo vplýva na srdce, kardiovaskulárny systém a hladinu krvného tlaku.  Chráni mozgové bunky, je vhodný na zlepšenie kondície a pôsobí ako účinná prevencia voči onkologickým ochoreniam.

Pri nákupe dávajte prednosť mladším, menším a neprezretým plodom. Staršie, prezreté, by mohli byť horkasté. Horkosti zabránite, ak baklažán pred varením nakrájate na kolieska a posolíte. Po chvíli sa z neho „vypotí“ tekutina, ktorá spôsobuje horkosť, tú jednoducho vysajte kuchynskou utierkou.

Surový ho však určite nekonzumujte. Nachádza sa v ňom toxický solanín. Tepelne upravený chutí vynikajúco.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach