Za všetko môže Perignon – šampanské, sekt a tí druhí…

Perignon je vraj zodpovedný za všetko

Tento zábudlivý a rozpačitý mních, bol správcom viníc a pivníc opátstva Champagne. Iní zas hovoria, že za sekt, t. j. šumivé víno, vďačíme náhode: môže za to spôsob prepravy z Francúzska do Anglicka a teplotné výkyvy.

Perignon

Na prelome 16. a 17. storočia sa pomaly zdokonaľuje metóda takzvanej šampanizácie (druhotného kvasenia), pri ktorej sa tiché víno mení na šumivé.

Do základnej zmesi vín (cuveé) sa pridá cukor rozpustený vo víne a kvasinky. Za 9 mesiacov sa odstránia kvasinky a pridá sa expedičný likér. Množstvo cukru v likéri určuje sladkosť sektu. Pomenovanie šampanské však smie nosiť len šumivé víno vyrobené klasickou metódou (všestranné kvasenie vo fľašiach, v ktorých sa musí niekoľkokrát denne otáčať správnym spôsobom a v správnom uhle) z vín pochádzajúcich z oblasti Champagne.

A mních Perignon?

Jeho tvár, za odmenu, zdobí fľaše spomenutého moku. Pri šampanskom sa objavujú ďalšie prívlastky, extra brut – šampanské obzvlášť trpkej chuti alebo veľmi suché, brut – suché, extra dry – suchšie až polosuché, sec – polosuché až polosladké, demi sec– polosladké a doux – sladké.

Šumivé víno, je nielen lahodné, ale aj všestranné. Môžeme ho podávať ako aperitív, na prípitok (brut, alebo sec), ale i pri predjedlách. Suché a polosuché sekty (demi sec) sa vynikajúco hodia k darom mora a rybám. K dezertom a zmrzline sú zas lepšie polosladké a sladké sekty (demi doux, doux ).
Ako správne otvoriť fľašu šampanského?
Najskôr odstráňte fóliu a drôtený košík. Jednou rukou uchopte zátku a veľmi opatrne otáčajte fľašou. „Výbuchu“ by sme mali zabrániť pridržaním zátky.

Čím osláviť Nový rok ?.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach