Zaútočte na cukrovku

Najčastejšia, najzávažnejšia a ekonomicky najnáročnejšia epidémia tretieho tisícročia. Aj tak sa dnes hovorí o chronickom ochorení diabetes mellitus – ľudovo známom ako cukrovka. Nesprávna životospráva, nedostatok pohybových aktivít, nadmerná výživa, zvýšený výskyt obezity, ale aj civilizačné nástrahy sa radia do rebríčka faktorov, ktoré negatívne vplývajú na organizmus človeka. Až 7-10 percent dospelej populácie bojuje s ochorením a počet ľudí s diagnózou diabetes každým rokom vzrastá. Pokiaľ nie je ochorenie kontrolované, dokáže nás pripraviť o 15 až 20 rokov života. Ako možno predísť alarmujúcim číslam, ochrániť seba aj svojich blízkych pred ochorením a naučiť sa s diagnózou žiť?

Cukrovka včera a dnes

Ešte pred 100 rokmi bol diabetes mellitu 2. typu zriedkavým ochorením. Dnes počet pacientov, ktorí trpia ochorením rastie zo dňa na deň a predpokladá sa, že v roku 2030 jeho výskyt presiahne 336 miliónov. „Diabetes mellitus 2. typu sa manifestuje takmer výlučne v dospelom veku, v poslednom čase však výskyt narastá aj medzi deťmi,“ konštatuje doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vznik diabetu patrí okrem telesnej hmotnosti, nedostatku pohybu a veku aj dedičnosť. Postupný priebeh choroby väčšinou nespôsobuje ľuďom žiadne ťažkosti. Mnohokrát je cukrovka skrytá aj dlhé obdobie a neprezentuje sa žiadnymi príznakmi. Môžeme tak hovoriť o nej ako o „tichom zabijakovi“. Včasné diagnostikovanie ochorenia a od začiatku správne aplikovaná liečba dokáže diabetika uchrániť pred komplikáciami a zabezpečiť mu plnohodnotný život.  Pacient a lekár však musia spolupracovať.

 

Životný štýl a diabetik

Aby bola liečba ochorenia účinná, diabetik musí dodržiavať viaceré pravidlá. „Pokiaľ ide o pacientov s diabetom 2. typu, ktorých sa podarilo zachytiť vo včasnom štádiu ochorenia, rozhodujúcim krokom je úprava telesnej hmotnosti, racionalizácia životného štýlu a spôsobu stravovania. Túto požiadavku rozhodne netreba chápať ako niečo obmedzujúce, čo by vyžadovalo nutnosť sebazaprenia,“ hovorí docent Martinka.

Diabetik by tak mal prijímať optimálne množstvo energie, aby nedochádzalo k výkyvom hmotnosti a bol schopný si udržať primeranú hmotnosť. Pri nadváhe alebo obezite je však nutná redukcia telesnej hmotnosti. Mal by tiež znížiť príjem tukov a znormalizovať príjem bielkovín v potrave. Optimálne treba v jedálničku zvýšiť podiel zložených cukrov a vlákniny, ktoré sú obsiahnuté najmä v celozrnných potravinách. Diabetik nesmie zabúdať ani na vitamíny, minerálne látky a pitný režim. Dôležité je vyvarovať sa nadmerného príjmu  alkoholu, údených, pečených a vyprážaných jedál  a obmedziť aj solenie. Pravidelná a primeraná fyzická aktivita dopomáha takisto v liečbe cukrovky. „Pre priaznivý efekt postačuje už niekoľko minút (cca 20 – 30 minút) fyzického cvičenia denne s dosiahnutím pulzu okolo 100 – 120/ min. Môže to byť napr. pekná rýchlejšia prechádzka,“ odporúča docent Martinka.

Ak je však pacient nedisciplinovaný a zlyháva už prvý krok v podobe nedodržiavania pravidiel, pristupuje sa ku komplexnejšej liečbe tabletkami alebo aj inzulínom. Pri diabete 1. typu je pacient odkázaný od začiatku na kompletnú substitúciu inzulínom. Pacient si podáva inzulín niekoľkokrát denne pomocou inzulínového pera alebo pomocou inzulínovej pumpy.

„U pacientov s diabetom 2. typu v úvodných štádiách postačuje pre dobrú glykemickú kontrolu racionalizácia životného štýlu a orálne antidiabetiká, ktoré zlepšujú citlivosť na inzulín alebo stimulujú vlastnú sekréciu inzulínu,“ vysvetľuje docent Martinka.

Moderne na cukrovku!

V súčasnosti má diabetik s diagnózou cukrovky 2. typu k dispozícii modernú liečbu, ktorá je na Slovensku prístupná už niekoľko rokov. Jedná sa o liečbu založenú na účinku inkretínov. Tieto lieky znižujú hladinu krvného cukru v závislosti od príjmu potravy tým, že blokujú kľúčový enzým (dipeptidyl peptidázu – 4), ktorý štiepi inkretínové hormóny. Inkretínové hormóny sú vylučované črevom v závislosti od príjmu potravy a stimulujú vylučovanie vlastného inzulínu z pankreasu. Moderná liečba tak doslova rešpektuje potreby pacienta, pretože s ňou môže mať diabetik počas celého dňa svoj cukor pod kontrolou bez nežiaducich výkyvov a zvýšeného rizika hypoglykémie. Navyše nespôsobuje zvyšovanie hmotnosti a je bezpečná aj u starších pacientov. K dispozícii sú štyri rôzne lieky z tejto skupiny s účinnou látkou: vildagliptín, sitagliptín, linagliptin a saxagliptín U seniorov vo veku 75 rokov a starších je možné  z tejto skupiny zatiaľ použiť vildagliptín. Prípravky sa užívajú jeden alebo dvakrát denne

Neskrývajme sa za nevedomosť a pristupujme k svojmu zdraviu zodpovedne a opatrne. Vyvarujme sa negatívnych faktorov v podobe nadmernej konzumácie nezdravých jedál, sedavej činnosti bez pohybových aktivít a aplikujme zdravý životný štýl v rámci celej spoločnosti. Len tak sa dostaví úspech, ktorý je v prevencii aj v samotnej liečbe ochorenia diabetes mellitus dôležitým krokom k plnohodnotnému životu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach