Zelená káva: Pomôže vám schudnúť?

Nie je to tak dávno, čo sa aj na našom trhu objavila zelená káva. V reklamách sa spája s chudnutím, zrýchlením metabolizmu a považuje sa za zdravšiu ako klasické pražené kávové zrná. Ako je to naozaj, ako funguje?

Zelená káva
Zelená káva

Menej spracované je lepšie

Zelená káva je menej spracovanou verziou kávy, a ako vieme, menej spracované potraviny sú podstatne zdravšie ako tie, ktoré sú pripravené náročnejším spracovaním v továrňach. Extrakt zo zelenej kávy môžeme považovať za prírodný stimulant s nižším obsahom kofeínu ako bežná káva. Kávové bôby sú nabité antioxidantmi a kyselinou chlorogénovou. Práve vďaka nej je zelená káva nápojom výrazne podporujúcim chudnutie.

Pomáha pri chudnutí

Jedna zo štúdií ukázala, že ľudia, ktorí konzumovali nápoj zo zelenej kávy, denne stratili počas 12 týždňov až trikrát väčšiu hmotnosť ako tí, ktorí pili bežnú kávu – a to bez meny ostatných životných návykov. Necvičili viac, nejedli menej, stravu ani iným spôsobom nezmenili. Samozrejme, i pri tomto produkte treba hľadať kvalitu, pretože na trhu nájdeme najrôznejšie i menej kvalitné produkty, ktoré sa tvária ako zdravé. Pozor však, ak pijeme zelenú kávu, neznamená to, že sa môžeme stravovať menej zdravo!

Dodá energiu

Extrakt zo zelenej kávy nemá len výhody pri chudnutí, ale nabudí nás, doplní nám energiu, a čo je ešte dôležitejšie, je prospešný pre krvný obeh a imunitný systém. Dôvodom je fakt, že je plný antioxidačných polyfenolov. Výraznejší efekt chudnutia získame, keď si nápoj zo zelenej kávy doprajeme pred tréningom alebo inou výraznejšou fyzickou aktivitou.

Nepreháňajme to

Netreba však zabúdať na jedno: Podobne, ako pri každom kofeínovom nápoji, i pri konzumovaní extraktu zo zelenej kávy by sme mali byť opatrní a nepiť jej priveľa. Odporúčaná denná dávka je 200 až 400 mg zelenej kávy. Okrem klasickej prípravy nápoja zaliatím vodou, si môžeme prášok zo zelenej kávy pridať aj do smoothie, šťavy alebo čaju.

-sz-