10 pádnych dôvodov, prečo by ste si už nikdy nemali dať „fast food”

Depresia, neplodnosť alebo obezita. To sú len tri z desiatich varovných výkričníkov, ktoré by mali stáť ako zátarasa na každej vašej ceste za nezdravým jedlom. Vieme, po fast foode z času na čas zatúži každý z nás. Ale možnože po tom, čo si prečítate nasledujúce riadky, už naň chuť nikdy nedostanete.

fast food

Pod pojmom fast food si väčšina ľudí predstaví nejakú mastnú alebo pikantnú dobrotu, ktorú človeku podajú z okienka alebo cez pult tam, kade denne chodí z práce alebo zo školy a prepadá ho chuť na „niečo“. Lenže medzi rýchle jedlá patria aj priemyselne vyrábaná pizza, hranolky, kuracie nugetky a ďalšie dobrôtky, ktoré vždy poslušne čakajú v mrazničke, až príde ich chvíľa. A tá príde čoskoro. Ľudské telo si na ne totiž hrozne rado zvyká a potom po nich prahne tak veľmi, že si ani nevšimnete, keď vás nohy zase nesú k vášmu obľúbenému občerstveniu alebo k chladničke.

Priemyselne vyrábané tučné aj sladké jedlá sú pritom podľa odborníkov na výživu niečím, bez čoho sa naše telo nielen dobre zaobíde, ale dokonca mu to vôbec nebude chýbať. Tieto „dobroty“ totiž okrem toho, že potešia chuťové poháriky, tiež dokážu narobiť poriadnu paseku v organizme a pri bezbrehej konzumácii aj vážne poškodiť zdravie. A dokonca zabiť.

1. Únava

Jedným zo sprievodných znakov toho, že sa stravujete zle, je pocit vyčerpania, slabosti a únavy. Hoci máte dojem, že ste sa dôkladne najedli a cítite sa plní, vaše telo po takej hostine chradne. Dostalo totiž predovšetkým dávku prázdnych kalórií, nie nutrične vyváženú porciu bohatú na kvalitné bielkoviny. Väčšinou chýbajú i dôležité vitamíny a minerálne látky. Ak sa teda takto nezdravo stravujete každý deň, môžete trpieť chronickým pocitom únavy a pravdepodobne vám nezostanú sily ani na vykonávanie bežných pracovných povinností, nieto na rodinu či spoločenský život.

2. Obezita a riziko infarktu

Keď sa pravidelne napchávate jedlom typu fast food, s najväčšou pravdepodobnosťou priberiete. Potvrdzuje to aj pätnásť rokov prebiehajúca štúdia, ktorej sa zúčastnilo viac ako 3 000 dobrovoľníkov. Vyplýva z nej nielen to, že tento štýl stravovania vedie k nadváhe až obezite, ale tiež môže spôsobiť rozvoj cukrovky druhého typu.

Okrem toho výživovo chudobné jedlo s vysokým obsahom nezdravých tukov a sacharidov výrazne zvyšuje riziko srdcových ochorení. V podstate sa dá zjednodušene povedať, že čím vyššia bude vaša hmotnosť – a v poslednej dobe sa dokonca začína sledovať skôr obvod pásu – tým väčšie je riziko, že vás stretne infarkt.

Rizikom pritom nie je len „rýchle jedlo“, ale aj sladké sýtené nápoje, ktoré sa k nemu najčastejšie podávajú. Podľa Americkej asociácie srdca by mala byť denná maximálna dávka pridaného cukru 50 gramov. A keď vezmete do úvahy, že dvojdecový pohár coly alebo džúsu obsahuje šesť až sedem kociek cukru (asi 20 g), je vám jasné, že už len nápojmi je ľahké tento limit prekročiť počas jediného obeda.

3. Cukrovka

Ako už bolo povedané vyššie, diabetes 2. typu kráča ruka v ruke s obezitou. Hoci tu zohráva určitú úlohu aj genetická dispozícia, obézni ľudia čelia oproti tým štíhlym viac ako sedemkrát vyššiemu riziku, že sa u nich rozvinie inzulínová rezistencia, ktorá vedie k vzniku cukrovky 2. typu.

4. Dýchanie

Obezita je rizikovým faktorom aj pre vaše pľúca. Ako telo naberá kilogramy, zvyšuje sa aj riziko dýchacích ťažkostí od dýchavičnosti až po astmu. Nadbytočná hmotnosť vášho tela totiž neúmerne zaťažuje srdce a pľúca, takže sa môže stať, že sa poriadne zadýchate, už keď idete rýchlym krokom, nieto ak stúpate do schodov alebo športujete. A to sa týka nielen dospelých, ale aj detí. Jedna štúdia dokonca dokázala, že keď si naši potomkovia doprajú fast food trikrát za týždeň či ešte častejšie, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie astma.

5. Trávenie

Prehnané porcie nezdravého jedla vyprážaného v prepálenom oleji nerobia dobre ani vášmu žalúdku. Tuk (ale aj alkohol, káva, pálivé jedlá, stres a i.) spôsobujú prekyslenie žalúdka. To môže vyústiť až v nepríjemnú refluxnú chorobu pažeráka, ľudovo povedané pálenie záhy. Obézni ľudia majú navyše tú smolu, že sa u nich tento problém pokojne prejaví aj v prípade, že sa nezdravej strave a stresu snažia vyhýbať. Na vine je totiž tuk v brušnej dutine, ktorý tlačí na žalúdok a vyvoláva nepríjemnú reakciu.

6. Neplodnosť

Okrem nezdravých tukov, sacharidov a chuťových zvýrazňovačov obsahujú bohužiaľ jedlá rýchleho občerstvenia tiež chemické látky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na reprodukčné funkcie. Ak teda plánujete rodinu, mali by ste spozornieť. Štúdia uskutočnená na washingtonskej univerzite preukázala, že priemyselne spracované potraviny obsahujú ftaláty, ktoré môžu pôsobiť na hormonálne funkcie ľudského tela, a tak ovplyvniť plodnosť alebo vážne ohroziť aj už prebiehajúce tehotenstvo.

7. Depresia

Rýchle jedlo môže nielen negatívne ovplyvniť váš fyzický zdravotný stav, ale dokáže narobiť pekný neporiadok aj vo vašej duši. Bolo dokázané, že ľudia, ktorí sa takto stravujú pravidelne a priemyselne upravené potraviny majú na tanieri pričasto, majú o 51 percent vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinú psychické problémy alebo dokonca depresie, než tí, ktorí si ich doprajú len občas či vôbec. Týka sa to pritom vo veľkej miere aj tínedžerov, ktorí sú často na hranolčekoch, „hambáčoch“ a ďalších nezdravých jedlách doslova závislí.

8. Mozgové funkcie

Nezdravé jedlo má prekvapivo (alebo očakávane?) zlý vplyv aj na funkciu mozgu. Napríklad výsledky štúdie publikovanej vo vedeckom magazíne Brain, Behavior and Immunity prezradili vplyv fastfoodového jedla na mozgové funkcie laboratórnych myší. Už po týždni takejto špeciálnej diéty vykazovali zvieratá nápadné zhoršenie pamäte. Iné výskumy zase potvrdili súvislosť medzi tzv. zlými tukmi v tomto type pokrmov a znížením schopnosti učiť sa nové veci. Takže ak školáci alebo študenti nosia domov zlé známky, je na čase sa ich opýtať, čo mali včera a predvčerom na obed.

9. Rakovina

Nadužívanie rýchleho občerstvenia je tak typickou ukážkou nezdravého životného štýlu, že je nutné si uvedomiť ešte jedno závažné riziko, ktoré so sebou nesie. Štúdia publikovaná v European Journal of Cancer preukázala okrem iného fakt, ​​že konzumácia príliš veľkého množstva jedál bohatých na sacharidy a tuky zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva. A aby toho nebolo málo, ďalšia štúdia z centra pre výskum rakoviny v Seattli zistila, že dať si viac ako dvakrát za mesiac niečo vyprážané môže mať pre mužov vážne následky. Zvyšuje sa tak totiž riziko ochorenia rakovinou prostaty.

10. Závislosť

Všimli ste si, že čím viac vyprážaných dobrôt si dávate, tým väčšiu chuť na ne máte? Je to tým, že tučné a sladké jedlá vyplavujú do vášho krvného obehu dopamín, ktorý navodzuje pocit šťastia a spokojnosti – podobne ako niektoré drogy. Preto sa môže stať, že sa mnohí z tých, ktorí také jedlá konzumujú častejšie ako raz týždenne, stanú na tučnej a sladkej strave závislými. Lenže ako každá závislosť je aj táto pomalou alebo rýchlejšou cestou keď už nie do pekla, tak aspoň do nemocnice.

Slovo na záver

Takže to by sme mali. Vieme, že nám naše obľúbené dobrôtky škodia, teraz zostáva už len urobiť niečo pre to, aby sme sa bez nich dokázali zaobísť. Tu pomôže jedine pomalá, ale trvalá zmena životného štýlu. Stačí načúvať odborníkom, ktorí radia, aby sme namiesto „dobrôt“ plných sacharidov, soli, tukov a éčok radšej konzumovali domáce jedlá pripravené z čerstvých ingrediencií, bohaté na vlákninu, zdravé tuky a vitamíny. Nebude to ľahké, ale dokážeme to. Čo hovoríte, ideme na to?

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach