Ako zvládnuť Vianoce bez zdravotných komplikácií

Vianoce sú už tradične časom rodinných stretnutí, hojnosti a dobrého jedla. Počas sviatkov však nie zriedkavo ideme proti sebe, prejedáme sa a býva nám ťažko od žalúdka, pretože babičkin tradičný majonézový šalát sa nedá odmietnuť, pretože si treba dopriať, pretože to predsa nebudeme vyhadzovať…

No ako hovorí lekár, aj v tomto prípade menej je viac.

bez zdravotných komplikácií

Môžeme si totiž privodiť vážne zdravotné problémy. U väčšiny ľudí sa nárazové prejedenie prejaví pocitom ťažoby, bolesťou brucha, nafukovaním či hnačkou. Tieto príznaky sa dajú zväčša odstrániť niekoľko dňovou diétou alebo bežne dostupnými prostriedkami proti nadúvaniu či páleniu záhy. Žalúdku uľavia aj horké potraviny, ako napríklad rukola, čakanka, horčičné semienko a pomáhajú i nesladené minerálky s bublinkami.

Lekárska prax však potvrdzuje, že sme nepoučiteľní a s vianočnými dobrotami to pri neprimeranom príjme či nevhodnej kombinácii môže dopadnúť omnoho horšie. „Bežné sú pankreatitídy, žlčníkové koliky, najmä, ak to preženieme s ťažkými mastnými, vyprážanými jedlami. Na Nový rok môže byť závažnou príčinou problémov nadmerná konzumácia alkoholu,“ varuje gastroenterológ MUDr. Ján Ušák,PhD.

Akútna pankreatitída je pritom závažná diagnóza, ktorá niekedy vyžaduje aj niekoľko týždňovú hospitalizáciu a prineskorej diagnostike môže byť až život ohrozujúca. Opatrní by mali byť aj ľudia s vysokým tlakom, ktorým škodí nadmerná konzumácia soli. Dávajte si preto pozor na údeniny, slané polotovary alebo čipsy. Ak máte problémy s pečeňou, prejedanie ich môže ešte zhoršiť.  Čo však s tým, keď na nás to jedlo tak krásne žmurká z taniera?

Keď sa tradičné vianočné jedlá konzumujú v rozumnej miere, nemusia nutne znamenať tráviace problémy. Avšak, opakované prikladanie a nekontrolované jedenie býva problém,“ hovorí gastroenterológ Ušák.

Ak ste sa niekoľko dňovému lukulskému hodovaniu neubránili a je vám nevoľno, vyhľadajte lekára v nasledovných prípadoch:

  • intenzívna bolesť v brušnej dutine neutíchajúca po dobu 3 – 4 hodín,
  • opakované zvracanie,
  • zastavený odchod stolice a vetrov.

„Netreba zabúdať na to, že v období Vianoc komplikuje situáciu fakt, že cez sviatky funguje zdravotníctvo na pol plynu, máme viac dní pracovného voľna a takmer všetko sa rieši na pohotovosti,“ upozorňuje lekár.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach