Chráňme si zdravie mozgu už teraz!

Môže sa nám zdať, že v tridsiatke je ešte priskoro na ochranu zdravia mozgu. Avšak už v tomto čase môžeme efektívne preventívne zabrániť budúcim problémom v starobe. Mnohé psychické a neurologické choroby súvisia s nezdravými návykmi už v mladšom veku.

zdravie mozgu

Toto je päť spôsobov, ako podporíme zdravie mozgu:

Výživa pre mozog

Vysokokvalitná strava s vysokým obsahom živín priamočiaro súvisí s lepším psychickým zdravím. Platí to aj naopak, nedostatok niektorých dôležitých živín predstavuje väčšie riziko problémov duševného zdravia. Nedostatok kyseliny listovej, zinku, horčíka súvisí s depresívnymi poruchami, nedostatok omega-3 mastných kyselín zvyšuje riziko úzkostných porúch. Zdravá výživa s vysokým obsahom čerstvého ovocia a zeleniny, prípadne užívanie doplnkov s vysokým obsahom živín potrebných pre mozog podporuje funkciu mozgu.

Tučné ryby

zdravie mozgu

Nebojme sa ich tukov, pretože sú zdravé a pre mozog veľmi dôležité. Samozrejme, hovoríme o omega-3 nenasýtených mastných kyslinách, nie o tukoch, ktoré sú dopĺňané do jedál z rýb prípravou. Vyprážaná ryba bude vždy nezdravá. Najlepšie sú ryby pripravované na prírodno alebo pečené, a to losos, makrela, pstruh, či sardinky. Omega mastné kyseliny nachádzajúce sa v mastných rybách sú nevyhnutné pre zdravie mozgu, preto, ak nekonzumujeme dostatok rýb alebo máme obavy z toho, že obsahujú zdraviu škodlivé látky, zvážme užívanie výživových doplnkov.

Oddych pre mozog

zdravie mozgu

O multitaskingu sa dnes hovorí ako o úžasnej schopnosti a kladie sa na výslnie. Avšak, uvedomujeme si, ako výrazne zaťažuje náš mozog? Ak musíme mať neustále zaťaženú myseľ pracovnými a inými problémami, mozog nemá čas na relax. A verme tomu, že i on potrebuje prestávku. Mnohé staroveké civilizácie vyvinuli učenia, ktoré zahŕňali meditáciu a psychickú relaxáciu do každodenného života. Verme tomu, že vedeli prečo. Pozastavme sa na chvíľu, vypnime techniku, zatvorme oči, spomaľme dych a nechajme svoju myseľ túlať kade chce.

zdravie mozgu

Samozrejme, veľmi dôležitý je aj pohyb. Každý deň by sme sa mali venovať intenzívnemu pohybu aspoň dvadsať minút.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach