Cícer – zdravá strukovina

Jedna z najpopulárnejších strukovín Blízkeho východu je cícer.

Kým u nás, jeho spotreba nie je masová, v arabských a stredomorských krajinách je súčasťou mnohých skvelých jedál.

Cícer, inak nazývaný rímsky hrach, je strukovina príbuzná hrachu, ktorá vyzerá ako lieskový oriešok bez šupky a aj ho chuťovo pripomína. Vyskytuje v rôznych farbách – zelenej, čiernej, hnedej a červenej, avšak najpopulárnejšia je béžová. Pre jeho orieškovú chuť je vhodný na prípravu pýré, omáčok a šalátov. Asi najznámejším pokrmom, pripravovaným z tejto strukoviny je hummus. Historici odhadujú cíceru viac ako 7500 rokov, na tanieroch ho mali už v antike. Dnes je cícer veľmi obľúbený najmä v kuchyniach Španielska, Talianska, Francúzska, Grécka a Indie, výnimočné postavenie tiež zastáva v arabských a balkánskych krajinách.

Táto strukovina má mnoho výhod. Vysoký obsah bielkovín je ideálny pre tých, ktorí chcú nahradiť červené mäso v strave. Okrem iného obsahuje vlákninu, vitamíny E, karotén a kyselinu listovú. Je bohatým zdrojom kyseliny pangamovej – vitamínu B 15. Z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, horčík, mangán, železo a fosfór. Konzumácia cíceru Vám môže pomôcť stimulovať tvorbu kolagénu a zlepšiť stav chrupaviek a spojív, znížiť hladinu cholesterolu, priaznivo pôsobí na peristaltiku čriev, trávenie, detoxikáciu organizmu, chráni pred ochorením srdca a ciev. Cíceru sa pripisujú aj údajné afrodiziakálne účinky. Dôležitý je tiež fakt, že má málo tukov a preto patrí k najlepšie stráviteľným strukovinám.

Mohlo by vás zaujímať

Cícerovo-šošovicové karbonátky

45 minútSuroviny na cícerovo-šošovicové karbonátky ( rozpočet pre 4 osoby ): 500 g sterilizovaného cíceru, 100 g sterilizovanej šošovice, 2 cibule, 3 lyžice hladkej sójovej múky,… Čítaj ďaľej

Je ho možné kúpiť sušený alebo konzervovaný, je k dispozícii po celý rok a je ľahko skladovateľný. Na rozdiel od väčšiny sterilizovanej zeleniny, nutričný rozdiel medzi sušeným a konzervovaným cícerom, je minimálny. Konzervovaný cícer nestráca žiadne živiny, takže voľba, aký cícer kúpiť je výhradne na vás. Sušený uskladňujte vo vzduchotesnej nádobe na tmavom mieste 12 mesiacov. Po uvarení skladujte vo vzduchotesnej nádobe v chladničke jeden až tri dni, Ako mnohé iné strukoviny aj cícer je potrebné pred varením namočiť. Odporúča sa namáčať asi 12 hodín, najlepšie večer pred dňom prípravy. Pre varením cícer znovu prepláchnite a vodu vymeňte. Varte jednu až dve hodiny domäkka.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach