Ďatle

Toto exotické ovocie rastie na ďatlovníku pravom, je tmavo hnedej až čiernej farby a v sušenom stave má mäkkú, mierne lepkavú a veľmi sladkú dužinu. Najväčšími producentmi ďatlí je Maroko, Saudská Arábia, Egypt a Irak. Práve v týchto oblastiach ďatle tvoria každodennú súčasť jedálničku.

Čerstvé sú lepším zdrojom vitamínu C (100 g čerstvých predstavuje takmer 1/3 odporúčanej dennej dávky); čerstvé i sušené ďatle sú výživné enormným obsahom cukru (25 – 55 %, 100 g čerstvých datlí obsahuje 107 kcal, sušených 277 kcal), rýchle dodávajú energiu; sú užitočným zdrojom rozpustnej vlákniny, pôsobia dokonca ako slabé preháňadlo. Turci pripravujú z čerstvých datlí nápoj, ktorý prospieva pri kŕčoch v žalúdku.

ĎatleĎatle sú až zo 70% tvorené sacharidmi, nezvyšujú síce hladinu glukózy v krvi, ale i tak sú kalorickou bombou. Sú bohaté na draslík, vitamíny A, B, meď a železo. Navyše zlepšujú kvalitu spánku. Látky v nich obsiahnuté sa totiž v tele premieňajú na serotonin a ten následne na hormón melatonín, ktorý podporuje navodenie spánku.

Starajú sa o sviežosť a sústredenosť a štartujú enegetickú premenu vo všetkých telesných bunkách. Sú ideálnym zdrojom doplnenia energie, dôležitých minerálov a niektorých vitamínov pri dlhých behoch alebo turistických túrach. Znižujú krvný tlak a vďaka vápniku, ktorý obsahujú, prospievajú kostiam i zubom. Jedenie datlí prospieva i našej koži a vlasom.

Rady pri nákupe a skladovaní

Ďatle zoženiete vo všetkých supermarketoch po celý rok. K dispozícii sú väčšinou len sušené – buď vykôstkované alebo s kôstkou, mäkké alebo polomäkké. Vo vzduchotesnej nádobe v suchom a chladnom prostredí vydržia až 12 mesiacov. Čerstvé by ste v chladničke uchovali 2 týždne.

Využitie v kuchyni

V gastronómii sa ďatle pridávajú do sladkých i slaných jedál, dajú sa jesť i samotné. Používajú sa v rôznych exotických a marockých receptoch. Hodia sa napríklad do šalátov k jahňaciemu mäsu, výborné sú obalené slaninou ako chuťovky. Často sú súčasťou všetkých možných druhov múčnikov, lisovaných chlebíkov, pudingov alebo sirupov. Ďatlový med – hustý sirup možno riediť vodou a skvasovať na ďatlové víno alebo spolu s alkoholom na ďatlový likér. Ďatle sú jednoducho proti všetkému a na všetko J.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach