SPÄŤ
Výživa

Ginko – jeho pitím si zlepšíte pamäť

Od: Henrieta Karabova 6.12.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Asi väčšina z nás už o ginku počula. Mnohí – aj keď ide o strom, ktorý sa na Slovensku vyskytuje ojedinele – už obdivovali krásu jeho listov a jeden z nich možno darovali ako symbol priateľstva a obdivu. Čo však o ňom ešte nevieme?

Ginko

Ginko jedli už dinosauri

Pochádza z Číny a Japonska. Dodnes ho možno nájsť v parkoch ako ozdobný strom alebo v sadoch ako liečivý strom. Najstaršie záznamy o ginku pochádzajú z 11. storočia. V Európe sa znovu udomácnil v 18. storočí. Skameneliny dokazujú, že približne pred 150 – 200 miliónmi rokov boli podobné rastliny značne rozšírené po celom svete. Je teda najstarším stromom vôbec a niekedy je označovaný za živú skamenelinu. Ginkom sa kŕmili už dinosaury!

Predstavuje jediný živý spojovací článok medzi nižšími a vyššími rastlinami, a to medzi papraďami a ihličnanmi. Je symbolom dlhovekosti a silnej imunity. V botanike je ginko vzorom odolnosti voči škodcom. Či už voči hubovým chorobám, hmyzu alebo voči priemyselným exhalátom. Aj parazitujúce imelo sotva nájdeme na ginku. Keďže je ginko také staré, naučilo sa asi najlepšie, že vlastná silná imunita je najlepšou zbraňou voči všetkým škodcom.

Základ tejto vynikajúcej odolnosti objavili vedci v nevšednej schopnosti ginka transportovať výživné látky do všetkých buniek svojho organizmu a v tvorbe obzvlášť silných a účinných antioxidantov (rádovo 100-krát silnejších ako C vitamín) na eliminovanie voľných radikálov v každej svojej bunke.

Ginko bilobaLiečivé ginko

Čínska medicína pozná ginko už minimálne 5 000 rokov. Stará čínska medicína používala už pred 5 000 rokmi lieky z ginka na liečenie porúch pamäti, porúch koncentrácie, na depresívne stavy, pri závratoch, hučaniach v ušiach, niektorých očných chorobách a bolestiach hlavy. Nové poznatky ukázali, že zoznam chorôb, kde ginko pomáha, je oveľa širší. Zdá sa, že je odôvodnené používať preparáty z ginka (vrátane čaju) ľuďmi, ktorí majú slabší krvný obeh (studené nohy a ruky, nedostatočný zrak a sluch spôsobený nedostatočným zásobovaním krvou, niektoré poruchy potencie, artritída, reumatizmus atď.).

Preparáty z ginka chránia ľudský organizmus aj pred účinkami znečisteného životného prostredia a pred poruchami, ktoré s tým súvisia (kašeľ, bronchitída, astma, nedostatočná imunita, alergické ochorenia) a poskytujú podporu aj pri strese. Snáď najvýznamnejšiu ochranu poskytujú preparáty z ginka pred účinkami voľných radikálov pri takých ochoreniach ako je Alzheimerova choroba a prevencia chorôb ako je arterioskleróza, infarkt myokardu, apoplexia – mozgová príhoda a niektoré formy rakoviny.

Napite sa ginka

Aj keď je čaj slabšou formou extraktu z ginka biloba, je veľmi obľúbený. Veď kto by si počas sychravých zimných večerov neposedel rád (či už sám alebo s priateľmi) pri šálke či hrnčeku horúceho nápoja, ktorý zohreje a zároveň povzbudí?! Vynikajúco sa pri ňom rozmýšľa, skvelo sa po ňom sústredí a prichádza na nové riešenia, konštruktívne postupy alebo sa iba učí na skúšku. V podobe kvalitného sypaného čaju ho nájdete v tzv. Tea Shopoch po Slovensku,  a to ako Ginko Green (Japan Bancha, listy ginka, kúsky papáje, kúsky višní), ako Ginko Roibos (roibos, lístky ginka, kúsky papáje, slnečnicové lístky, kúsky zázvoru a kvety modrého slezu), či v podobe zeleného čaju ako Ginko Sencha (zelený čaj, listy ginka, ružové korenie, kúsky jahôd).

womangalérie VŠETKY