Hrozno nás očistí, omladí a prelieči

Až do konca októbra si môžeme pochutnávať na sladkých strapcoch hrozna. Toto lahodné ovocie s tisícročnou tradíciou a všestranným využitím má na ľudský organizmus mimoriadne blahodarný účinok. Nie nadarmo sa v prírodnom liečiteľstve  odporúča na prevenciu a upevnenie zdravia zjesť pred každým jedlom strapec hrozna. Hroznové kúry sa oddávna predpisovali na zotavenie po ťažkých ochoreniach a operáciách, ale aj pri mnohých zdravotných problémoch.  Hrozno podporuje činnosť mozgu, upokojuje, lieči nervy i depresiu,  pomáha pri zápche, žalúdkových a črevných problémoch, ochorení obličiek a pečene,  odvodňuje, lieči zápalové ochorenia, reumu, lámku i málokrvnosť, znižuje vysoký tlak, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, chráni pred voľnými radikálmi.  Odborníci ho zaraďujú medzi najúčinnejšie protirakovinové potraviny. Obsahuje totiž fytochemickú látku resveratrol, ktorá bráni rastu nádorových buniek.

hrozno

V hrozne sa nachádzajú mnohé účinné látky.  Hroznová vláknina   stimuluje pohyb čriev, viaže na seba tuky a účinne pôsobí proti zápche.  Je to vynikajúce mydlo na črevá, ktoré vyčistí a zbaví toxických látok. Hrozno podporuje aj tvorbu moču a urýchľuje prietok obličkami, takže organizmus účinne  odvodňuje. Je tiež bohatý zdroj antioxidantov, obsahuje vitamíny C a A, ale najmä všetky vitamíny skupiny B, okrem, B12. Vysoký obsah kyseliny listovej  je dôležitý pre krvotvorbu. 

V hrozne sa nachádzajú aj viaceré dôležité minerály – je bohatý zdroj mangánu, potrebného pre správnu činnosť štítnej žľazy, zdravé kosti a nervy, ako aj draslíka a horčíka, ktoré podporujú  správnu činnosť srdca a svalov a znižujú krvný tlak.  Hroznový cukor sa ihneď vstrebáva do krvi a tak účinne napomáha pri vyrovnaní  zníženej hladiny cukru, spôsobujúcej poruchy koncentrácie, bolenie hlavy, nervozitu a únavu.  Práve pre svoj obsah dôležitých  živín a všestranný účinok je hrozno  ideálne ovocie na jesennú ozdravnú a redukčnú kúru.

Hroznové vinice mali už starí Gréci a Rimania a dodnes má hrozno v našej strave mnohostranné využitie.  Môžeme si pochutnať na čerstvých hroznových bobuľkách, alebo sa  napiť hroznovej šťavy. Z hrozna sa však vyrába nielen vynikajúci mušt, ale najznámejšie využitie tohto ovocia  je, samozrejme, vykvasená hroznová šťava v podobe bieleho a červeného vína či sektu.  Ak ho  pijeme s mierou, tento lahodný nápoj  pôsobí pozitívne na dušu i telo, prináša pohodu a dobrú náladu.  Pohár vínka denne urobí dobre aj nášmu zdraviu.

Mohlo by vás zaujímať

hroznu

Hrozno vydrží dlhšie čerstvé

Je asi iba veľmi málo tých, ktorým by nechutilo čerstvé, šťavnaté hrozno. Ak však máme šťastie, že sa nám podarí kúpiť viac hrozna za výhodnú… Čítaj ďaľej

Prečo by ľudia ešte mali jesť hrozno?

Priaznivci hrozna tvrdia, že ak budú ľudia, ktorí majú problém so srdcom, v lete a počas jesenného obdobia pravidelne jesť hrozno a po zvyšnú časť roka popíjať hroznovú šťavu, zlepší sa reakcia ich srdca na telesnú záťaž. Ak si vraj denne doprajeme pohárik červeného vína, znížime tak riziko úmrtia pri infarkte myokardu.

hrozno

Mimochodom, stará ľudová múdrosť tvrdí, že ak si chce človek uchovať pevné zdravie, mal by vraj vypiť počas sezóny toľko burčiaku, koľko krvi koluje v jeho žilách. Možno ani neviete, že pohárik burčiaku obsahuje viac probiotík než jogurt!

  • upokojuje, lieči depresiu, posilňuje nervovú sústavu
  • podporuje činnosť čriev, pomáha pri zápche,
  • prečisťuje obličky, močový mechúr a močové cesty, odvodňuje,
  • pomáha pri problémoch  pečene,  podporuje metabolizmus sacharidov
  • vyrovnáva hladinu cukru v krvi
  • znižuje vysoký tlak, podporuje  krvotvorbu
  • napomáha pri redukcii hmotnosti
  • má silné protirakovinové účinky

Hrozno pre krásu

Hroznová maska je výborná na unavenú pleť, osviežuje a zjemňuje rozšírené póry. Asi 20 ml  čerstvej  hroznovej šťavy ( najlepšie z červeného hrozna), vymiešame s lyžicou  pleťového krému a lyžičkou medu. Pleť umyjeme teplou vodou a nanesieme masku. Necháme pôsobiť minimálne 20 minút. Potom zmyjeme teplou vodou.

hrozno
stock.adobe.com

Týždňová hroznová kúra

Po celý týždeň si každý deň rozdelíme na päť porcií 500 g hrozna. Na raňajky ho kombinujeme s ovsenými vločkami, na desiatu a olovrant  môžeme zjesť strapec hrozna s 1 jogurtom, alebo so 100 g tvarohu, alebo  celozrnným chlebíkom s plátkom syra, na obedy a večere  najprv zjeme strapec hrozna a potom 150 g chudého mäsa s kopčekom ryže alebo  dvomi zemiakmi a zeleninovým šalátom. Už po týždni máme zaručene o pár kíl menej. Okrem chudnutia táto kúra pred nastávajúcou zimou organizmus dokonale prečistí a  zbaví nestrávených a škodlivých látok. Kúru možno držať aj dlhšie až kým dosiahneme želanú hmotnosť.  Aj po jej skončení však nášmu telu prospeje, ak si na raňajky aj naďalej doprajeme strapec hrozna , najlepšie v chutnom musli s ovsenými vločkami, banánom a bielym jogurtom. Takéto zdravé jedlo je vynikajúcim  štartom do nového dňa, nášmu telu dodá potrebné živiny a dostatok energiu.

Hrozno v kuchyni

Hrozno sa výborne kombinuje so slanými aj sladkými jedlami. Chutí so syrom, v ovocnom šaláte, v tvarohových koláčoch. Sušené hrozienka  sú vynikajúcou maškrtou samotné, ale chutia aj v zdravom musli, bábovke, orechovníkoch a makovníkoch,  vylepšia  tvarohovú či  jablkovú štrúdľu.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach