In Vino Vitae !

Pohár vína predlžuje mladosť a upevňuje zdravie. Milovníci dobrého vína dokonca tvrdia, že dva či tri poháre počas jedla pôsobia na organizmus ako liek Víno napríklad podľa niektorých prieskumov znižuje o 50% nebezpečenstvo infarktu a chráni organizmus pred rakovinou. Navyše posilňuje imunitný systém, znižuje hladinu inzulínu v krvi a podporuje cirkuláciu krvi v tele človeka. Známe fakty, ktoré nám však môžu poskytnúť aliby, avšak maximálne na konzumáciu 100 až 300 ml vína denne.
In Vino Vitae
Francúzky paradox

Paradoxne na základe amerických štúdií sa zistilo, že aj keď Francúzi konzumujú o 30% viac tukov ako Američania, viac fajčia a menej cvičia, je vo Francúzsku výskyt infarktov podstatne nižší, ako v iných častiach sveta.
Bolo dokázané, že sa pri konzumácií jedla, víno (najmä červené) dostáva do organizmu v pravý čas. Práve počas jedenia je totiž organizmus najviac zaťažený nenasýtenými tukmi. Pitie vína tak chráni náš organizmus pred srdcovo – cievnymi ochoreniami. Pri ďalšom skúmaní vedci zistili že podobné pozitívne účinky pitia vína počas jedla potvrdzujú aj výsledky obyvateľov ďalších krajín Stredozemného mora.

A aké sú dôvody pozitívneho vplyvu vína na ľudský organizmus?
Prevažne v červenom víne, sa nachádzajú antioxidanty (vitamín E, C, beta karoten), ktoré účinne zachytávajú voľné radikály v tele. Výskum si však zobral na mušku aj fenolové látky (aromatické alkoholové zlúčeniny), kam patria aj viaceré látky so skupiny, nazývanej Flavanoidy. Väčšina z nich má charakter antioxidantov (nie všetky sú však antioxidanty) a lekárska veda sa nimi zaoberá z hľadiska výskumu liečenia srdcovo-cievnych ochorení, Alzheimerovej choroby, rakoviny a podobne.

V bežnom červenom víne, sa nachádza približne 500-5000 mg/l fenolových zlúčenín. Červené víno sa doporučuje konzumovať počas jedla (2-3 poháre) ako neutralizátor voľných radikálov – teda ako liek.

In Vino Vitae
Biele vína, sú síce na fenolové zlúčeniny chudobnejšie, ale napriek tomu napríklad biele víno z oblasti Stredozemného mora, obsahuje približne 400 mg/l spomenutých zlúčenín s antioxidačným charakterom.

Biele, suché víno nám môže byť nápomocné, aj pri znížovaní hmotnosti. V prípade, ak sme sa dali na delenú stravu, pri jedle pozostávajúceho z mäsa a zeleninovej prílohy, by nemal chýbať pohár bieleho suchého vína a karafa vody. Veľmi účinný je pohár vína aj pred spaním. Pohárik bieleho vás síce nezbaví nespavosti, ale zato nadbytočnej vody v tele.

Ani diabetici a abstinenti sa nemusia vzdať predĺženej mladosti, či „vínovej prevencie“. V súčasnosti sú na trhu aj vína nealkoholické a vína pre diabetikov
(vína majú diabetický certifikát vo forme etikety, na ktorej sú uvedené dôležité údaje ako, hodnoty cukru, glukózy, fruktózy a % alkoholu), v ktorých sú taktiež uchované spomenuté antioxidanty.

-mg-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach