Jete rýchlo, aby ste ušetrili čas? Skracujete si tým život!

Pri jedle sa nestresujme!

K stresujúcemu životnému štýlu, večnému naháňaniu sa, žiaľ, patrí aj rýchle jedenie. Len sa nahlceme, prakticky si ani neuvedomujeme koľko čoho sme zjedli a ženieme sa ďalej. Ak by sme aspoň počas jedla spomalili, boli by sme omnoho zdravší, ale aj menej ľudí by trpelo nadváhou a tráviacimi problémami.

Jete rýchlo

Za 10 minút po obede

Obed priemerného Slováka netrvá dlhšie ako 10 až 15 minút. Samotný rýchly spôsob stravovania je hrozbou pre zdravie. Všimnime si, že ľudia z východnej Ázie považujú jedenie za obrad, meditáciu a vychutnávajú ho. Sami často hovoria, že jedlo prijímajú aj na psychickej úrovni. My sa väčšinou počas pracovného dňa nahltáme niečoho, čo je práve v ponuke, len aby sme rýchlo stihli ďalšie povinnosti.

Nadváha, obezita, zdravotné problémy

Je dokázané, že rýchly obed vedie k nadváhe a obezite, ku vzniku metabolického syndrómu, k rozvoju ochorení srdca a ciev, cukrovky či mŕtvice. Najnovšie zdravotníci upozorňujú na fakt, že rýchla konzumácia potravín vedie v konečnom dôsledku k skráteniu života. Prečo? Tráviaci systém jednoducho nedokáže udržať s nami uponáhľané tempo. V skutočnosti trvá asi 20 minút, kým žalúdok odovzdá mozgu informáciu, že je plný. Takže keď rýchlo jeme, tento signál nemá možnosť nastať a my sa prejedáme. Veď si len uvedomme koľko toho sme schopní za dvadsať minút zjesť!

Aspoň dvadsať minút

Pomalšie jedenie viac vyhovuje aj žalúdku. Optimálne by sme mali jednu porciu konzumovať aspoň dvadsať minút. Pri rýchlom jedení okrem prejedania sa hrozí aj pálenie záhy, navyše pri rýchlom jedení nežujeme dôkladne jedlo. Žalúdok tam má viac práce. Ďalším problémom, ktorý nastáva pri hltavom rýchlom jedení je, že sa do nás dostane vzduch, ktorý preťažuje žalúdok.  Môže to viesť k refluxu, grganiu, ale aj k nepríjemnej silnej plynatosti.

Kedy sme naposledy cítili reálny vážny hlad?

Ďalším častým problémom, ktorí vedie k nadváhe i zdravotným problémom je fakt, že nejeme podľa toho či sme alebo nie sme hladní, ale jeme vtedy, keď je na jedlo čas. Teda v čase obeda zjeme normálnu porciu, i keď necítime hlad a podobne. Večer navyše máme viac času na jedlo, sme konečne doma a tak neraz zjeme viac, ako by bolo vhodné. Nasledujú problémy so spánkom vysoká hladina cukru v krvi, špeciálne ak sme zjedli spracované potraviny s nezdravými jednoduchými sacharidmi.

Ako to zmeniť?

Ak sa chceme naučiť pomalšie jesť, začnime so stravou s vysokým obsahom vlákniny, napríklad veľa surovej zelenej zeleniny. Takáto strava sa musí žuť dlhšie. Ďalším malým trikom je odložiť príbor po každom kúsku, ktorý si vložíme do úst. Dokonale požujme a zoberme príbor do rúk, až keď budeme mať prázdne ústa. Pomôže aj vyprať si parťáka na obed, ktorý sám pomalšie konzumuje. Pokojný rozhovor s ľuďmi medzi jedlom tiež spomaľuje proces jedenia.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach