Kuchyňa arabského sveta

Arabský svet sa rozprestiera v severnej Afrike a západnej Ázii. Je to 22 štátov, ktoré sa tiahnu od Atlantického oceánu k Arabskému moru, od Stredozemného mora až k Africkému rohu a Indickému oceánu. V arabskom svete žije okolo 400 miliónov ľudí. Je preto až neuveriteľné, že hoci existuje množstvo miestnych variánt jazyka, ktoré sú považované za “materinský jazyk” (napokon, naše nárečia sú na tom v podstate rovnako), existuje len jeden jediný formálny arabský jazyk. Možno aj toto je dôvod, prečo môžeme hovoriť o arabskom svete a spoločnými náboženskými, kultúrnymi, ale aj gastronomickými zvyklosťami. Hoci by bolo zvláštne, keby malo 400 miliónov ľudí rovnaké zvyky, či už stravovacie, alebo iné, predsa len nájdeme v kuchyniach Arabov z rôznych krajín veľmi silné spojivá.

 

Základné kamene arabskej kuchyne

Najpoužívanejšími surovinami sú rozhodne jahňacie a kuracie mäso. Používa sa tiež hovädzie, hoci v menšej miere, a pre nás exotické mäso z ťavy. Bravčové mäso je úplne vylúčené. Pre Moslimov ide o vec náboženstva, ktoré bravčové vyslovene zakazuje a stalo sa kultúrnym tabu. Taktiež mnoho kresťanských Arabov sa vyhýba bravčovému mäsu, keďže vo svojom kultúrnom prostredí nikdy nezískali chuť na bravčovinu. Avšak existujú aj výnimky – napríklad v Libanone sa často nájde v kresťanských domácnostiach studený bravčový šunkový nárez.

Arabi veľmi často používajú v jedlách mliečne výrobky. Najmä biely jogurt a biely syr. Takisto však vo veľkom používajú maslo a smotanu.

Základom mnohých arabských jedál je ryža. Ďalšou obilovinou je pšenica používaná na chlieb.

Mimoriadnej obľube sa tešia strukoviny, a to najmä šošovica a cícer, ale tiež bôby.

V arabskej kuchyni je hojne používaná zelenina: uhorky, baklažány, cukiny, cibuľa. Z ovocia sú to hlavne citrusy, ktoré sa často používajú na dochutenie jedál. Olivy, datle, figy a granátové jablká patria k najrozšírenejšiemu ovociu. Najmä datle sú neoddeliteľnou súčasťou arabského jedálnička. Často sa “zakusujú” ku káve.

Nesmieme zabudnúť ani na orechy: mandle, píniové oriešky, pistácie, vlašské či pekanové orechy, ale aj arašidy. Používajú sa ako súčasť nápaditých a chutných arabských dezertov.

Najčastješie používané bylinky sú mäta a tymián, často v zmesi, ktorá sa nazýva za’atar. Je veľmi rozšírená a používajú sa prakticky univerzálne. Ďalšie bylinky a koreniny často používané v arabskej kuchyni sú sezam, šafrán, kurkuma, cesnak, rímska rasca, škorica a sumach.

Nápoje Arabi konzumujú oveľa častejšie teplé než studené. Káva je na prvom mieste, najmä v krajinách Perzského zálivu. V Egypte a Jordánsku je však čaj oveľa populárnejší než káva.

Regionálne rozdiely

Všeobecne platí, že v Levante (krajinách východného stredomoria) má kuchyňa veľa spoločného s ostatnými kuchyňami Stredomoria, napríklad gréckou či tureckou.

Iracká kuchyňa zasa využíva oveľa viac korenín a pochutín než ostatné arabské kuchyne.

Hoci arabská kuchyňa všeobecne kladie veľký dôraz na mäso, nepaltí to pre egyptskú kuchyňu, ktorá je bohatá na vegetariánske jedlá. Národné egyptské jedlá, ako sú Ful medames, Ta’amia a Kushari sú vegetariánske.

Gurmánske poklady

Arabská kuchyňa je bohatá na rôzne druhy dezertov. Asi najznámejšia je baklava. Ide o sýty, sladký zákusok urobený z vrstiev cesta filo (štrúdľové cesto), plnený sekanými orechmi a sladené cukrovým sirupom alebo medom. Plniť sa môže pistáciami, vlašskými orechami alebo mandľami, či ich zmesou.

Kushari (tiež koshary, kosheri alebo koshari) je egyptské jedlo z ryže, šošovice, cícera a cestovín, preliate paradajkovou omáčkou a posypané smaženou cibuľkou. Je to nenáročné vegetariánske jedlo podávané pri stánkoch a v reštauráciách po celej krajine, z ktorých niektoré sa špecializujú výhradne na kushari.

Kebab označuje širokú škálu jedál podávaných na ihle. Na Strednom východe však kebab znamená jedlá z mäsa pripravené priamo nad ohňom. Tradičné mäso na kebab je jahňacie, ale môže sa použiť aj hovädzie, kozie, kuracie alebo rybie.

Na kurze arabskej kuchyne v Chefparade sa naučíte pripravovať ďalšie poklady arabskej kuchyne: Kus kus (cous-cous), Tabbouleh, Baba ghanoush, ale aj datlový dezert s medom. A k tomu si môžete dať typickú arabskú kávu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach