Ktoré látky potrebujú vegetariáni

Vegetariánstvo predstavuje špecifický spôsob stravovania, ktorý úplne vylučuje z jedálnička konzumáciu mäsa a ostatných mäsových produktov. Keďže je však živočíšna strava bohatá na dôležité vitamíny, minerály a ďalšie nevyhnutné látky, je potrebné dodať ich organizmu prostredníctvom iných zdrojov. Poradíme vám, na čo si dávať pozor, aby vaše telo nedostatok dôležitých látok nepocítilo a by ste vedeli ktoré látky potrebujú vegetariáni!

Kyselina listová

Kyselina listová je vitamín rozpustný vo vode, ktorý spadá do skupiny vitamínov B. Podieľa sa na tvorbe červených krviniek a napomáha k syntéze nukleových kyselín, vďaka čomu dochádza v organizme k správnemu deleniu buniek. Okrem toho má kyselina listová za úlohu aj posilňovanie nervového systému. Je obsiahnutá predovšetkým v listovej zelenine, napríklad v špenáte, kapuste, brokolici, ale nájdete ju aj v orechoch.

Vápnik na pevné kosti

Vápnik je jeden z najdôležitejších minerálov, ktoré sa v našom organizme nachádzajú. Okrem toho, že je dôležitou súčasťou našich kostí, plní aj ďalšie nevyhnutné funkcie. Pomáha pri prenose nervových vzruchov, čím udržuje dostatočný srdcový rytmus. Je nevyhnutnou látkou potrebnou pre správnu zrážanlivosť krvi a reguluje jej pH. Nedostatok vápnika sa prejavuje najmä chorobou nazývanou tetánia, ktorá je charakteristická silnými svalovými sťahmi a kŕčmi. Zároveň môže byť príčinou silného búšenia srdca, osteoporózy, bolesti kĺbov či vypadávania zubov.

Zinok

Zinok spadá do skupiny minerálov, ktoré významne podporujú obranyschopnosť organizmu. Pomáha pri potláčaní alergií, zlepšuje stav kože a urýchľuje proces uzdravovania. Je potrebný pre správnu činnosť desiatok enzýmov a má vplyv na metabolizmus bielkovín, cukrov, hormónov a vitamínov. Nedostatok zinku sa prejavuje predovšetkým tvorbou vyrážok, zápalmi kože, pomalým hojením rán či poruchami psychiky. Nachádza sa napríklad v morských plodoch alebo ovsených vločkách, ale ich tepelnou úpravou sa znehodnocuje. Odporúčame preto vybrať si niektorý z výživových doplnkov stravy, ktoré telu zaručia jeho dostatočný prísun.

Železom proti chudokrvnosti

Hoci je železo v tele dospelého človeka zastúpené len niekoľkými gramami, plní veľmi dôležitú funkciu. Je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, ktorý umožňuje transport kyslíka z pľúc do všetkých buniek v tele. Jeho nedostatok môže mať za následok chudokrvnosť, únavu, dýchavičnosť či točenie sa hlavy.

Dobrou správou je, že železo sa z tela stráca iba s odlupujúcimi sa bunkami pokožky a sliznice, ktorými je pokryté vnútro tráviaceho traktu a močových ciest. Túto látku nájdete napríklad v sójovej múčke alebo strukovinách. Pokiaľ však tieto pokrmy neobľubujete, môžete zvoliť nenásilnú formu vitamínových doplnkov a riadiť sa ich stanoveným dávkovaním.

Vitamín D

Vitamín D je veľmi dôležitý prvok potrebný predovšetkým pre správny vývoj našich zubov a kostí. Pokiaľ ho má organizmus dostatok, zlomeniny kostí sa rýchlejšie hoja. Zároveň blahodarne pôsobí na celkovú obranyschopnosť ľudského tela, predchádza rakovine hrubého čreva, konečníka, prostaty, ale aj prsníkov, a dokonca má vplyv aj na dobrú zrážanlivosť krvi. Patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch a vzniká v koži prostredníctvom slnečného žiarenia. Ak trpí náš organizmus nedostatkom vitamínu D, môže dochádzať k mäknutiu a deformácii kostí. Zvlášť v období zimy je jeho hladina v organizme znížená, pretože naša pokožka nie je vystavovaná dostatočnému množstvu slnečného žiarenia. V rastlinnej strave sa vitamín D nachádza v malom množstve. Aj preto si ľudia často zaobstarávajú vitamínové doplnky, ktoré zaistia jeho dostatočný prísun do nášho organizmu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach