SPÄŤ
Výživa

Maliny pomáhajú v plodnosti!

Od: Henrieta Karabova 14.6.2016
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Keď pár nemôže dlhší čas splodiť dieťa, nemusí ísť vždy o problém ženy. Čoraz častejšie sa ukazuje, že  muži majú nemálo problémov s plodnosťou. Niekedy môžu pomôcť aj prirodzené prostriedky. Napríklad také maliny.

Maliny

Vitamín C a horčík

Maliny sú ovocím, ktoré nachádzame na pultoch bežných potravinových obchodov len minimálne, i to najčastejšie v mrazenej, nie v čerstvej forme. Napriek tomu, by sme sa ich mali snažiť pozháňať. Najmä, ak chceme otehotnieť a nejako nám to nejde. Určite tým neublížime, skôr naopak. Maliny sú veľkým pomocníkom špeciálne pre plodnosť mužov, pretože obsahujú množstvo vitamínu C, ktorý je kľúčovou živinou mužskej plodnosti a horčík, ktorý sa podieľa na produkcii testosterónu. Navyše toto chutné ovocie chráni spermie pred takzvaným oxidačným stresom.

Maliny – všetko v jednom

Ukázalo sa, že muži nad 44 rokov, ktorí majú vysoký príjem vitamínu C, majú o dvadsať percent menej poškodenú DNA spermií ako muži, ktorí užívajú C vitamín, respektíve potraviny s jeho obsahom len v priemernej miere. Maliny sú vhodným zdrojom vitamínu C a ďalších dôležitých látok podporujúcich nielen plodnosť mužov, ale i žien. Vedci predpokladajú, že prísun antioxidantov po počatí môže znížiť riziko potratu. Maliny poskytujú základné živiny, o ktorých vieme, že zvyšujú plodnosť u mužov i u žien, podporujúcu plodnosť.

Maliny

Pre plodnosť aj pre zdravie

Okrem malín sú skvelým zdrojom vitamínu C napríklad brokolica a zemiaky. Muži, ktorí ich pravidelne jedia majú o dvadsať percent menšie škody na DNA spermií ako muži, ktorí nejedia pravidelne tieto potraviny. Na malinách je úžasné to, že spájajú v sebe viac látok podporujúcich plodnosť – ako u mužov, tak i u žien. Spomínaná odborníčka vraví, že jedna miska malín obsahuje toľko vitamínu C ako keby sme zjedli 173 hrozien. Je zaujímavé, že doposiaľ maliny vôbec neboli mimoriadne zdôrazňované, a pritom patria medzi super potraviny, ktoré by skutočne nemali byť ignorované. Okrem toho, že sú perfektným občerstvením pre páry snažiace sa o dieťatko, majú mnoho iných zdravotných výhod.

Pomáhajú nepribrať

Možno neviete, že maliny sú tiež skvelým zdrojom kyseliny listovej, ktorá je nevyhnutná pri kľúčových fázach počatia a počas ranného vývoja embryí, ale dôležitá je i po celý čas tehotenstva. Keď rozoberáme maliny a ich pomoc pri počatí, nejde len o vitamíny a minerály, ktoré obsahujú. Ide tiež o to, že maliny pomáhajú udržiavať zdravú telesnú hmotnosť, a i tá je veľmi dôležitá pri schopnosti splodiť dieťa a udržiavaní si plodnosti aj v strednom veku. Maliny majú najnižší glykemický index zo všetkých druhov ovocí, to znamená, že cukor z nich sa vstrebáva do tela len veľmi pomaly.

womangalérie VŠETKY