Osteoporóza straší mladých – mlieko, ako najlacnejšia prevencia

Okolo osteoporózy sa vznáša množstvo mýtov. Azda najčastejším je, že ide o chorobu dôchodcov a mladších sa vôbec netýka. Nepodceňujte však riziko len preto, že ste v produktívnom veku a máte pocit, že nepatríte do ohrozenej skupiny. Ako ukazujú svetové i slovenské štatistiky, tento pocit je iluzórny. Osteoporóza straší mladých!

Osteoporóza straší

Osteoporóza

Je závažné metabolické ochorenie kostí. Tie strácajú veľa vápnika, minerálu nevyhnutného na to, aby zostali pevné a silné. Kosti slabnú, ich hmota redne a narúša sa ich stavba. Choroba je často nazývaná aj tichou epidémiou, lebo väčšina z nás ani len nepostrehne, kedy sa vlastne začala. Všimneme si ju až v momente, keď je už neskoro – vplyvom malého pádu napríklad utrpíme zlomeninu.

Osteoporózou v súčasnosti trpí na celom svete vyše 200 miliónov žien, len u nás je ich bezmála štvrť milióna. Odvápňovanie kostí nehrozí len tým po menopauze – aj predčasnej – , ale i tým, ktoré nikdy nerodili. Kosti totiž spevňuje ženský hormón estrogén, ktorého hladina v tele v istej fáze dramaticky klesne.

 

Zlomeniny z objímania

Bežným príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny, ktoré zvyknú postihovať krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kostičky zápästia. Fraktúry v dôsledku osteoporózy vznikajú už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov či dokonca objímaní

Keďže nedostatok pohlavných hormónov a ich nerovnováha ovplyvňuje rovnako negatívne obe pohlavia, dôležitá je jej skorá prevencia v detskom veku a v čase dospievania. Na pevných kostiach si zakladáme už odmalička. Tí z nás, ktorí si v mladosti vytvorili väčšie zásoby vápnika, majú (vo veku, kedy sú priamo ohrození osteoporózou) viac kostnej hmoty k odbúravaniu. Maximá kostnej hmoty dosahujeme medzi 30. až 35. rokom života, potom nám už začínajú prirodzene rednúť. Najskôr pomaly, neskôr sa proces rapídne zrýchľuje.

Mlieko ako najlepšia prevencia

Medzi hlavné rizikové faktory, ktoré však môžeme sami priamo ovplyvniť, patria nízky príjem vápnika v strave, nedostatok vitamínu D a pohybovej aktivity, ale i zlozvyky, ako napríklad fajčenie. Riešenia a návody, ako na to, máme pritom priamo pod nosom: mlieko a mliečne výrobky ako bohatý a dostupný zdroj vápnika v spojení s vitamínom D, viac športu a zdravší životný štýl.

Osteoporóza ide ruka v ruke s nedostatkom vápnika a vitamínu D v tele. Vápnik potrebujú deti a dospievajúci pre správny vývoj kostí a zubov, budúce mamičky pre zdravý vývoj plodu, dospelí pre pevnosť a optimálnu hustotu kostného tkaniva, správne fungovanie srdcového svalu, dobrú zrážanlivosť krvi a bezchybnú činnosť nervovej sústavy a buniek. Preto ho telo musí za každú cenu v krvi udržať na normálnej hodnote. Pokiaľ je vápnika v tele málo, začne si ho odbúravať z kosti.

Vitamín D pomáha vstrebávaniu vápnika v črevách. Kým v minulosti sa jeho nedostatok riešil len u starších a predovšetkým po zime, dnes je postihnutá alarmujúco veľká časť populácie – a to dokonca aj v lete. Nepochybne sa na tom podpisuje sedavý spôsob života, príznačný pre dvadsiate prvé storočie.

Cigarety, alkohol a lieky

Dôležitý vplyv na vznik osteoporózy v akomkoľvek veku majú aj cigarety, nadmerné pitie alkoholu, kofeínových nápojov a čiernej kávy. Veľmi zle pôsobí na kosti aj užívanie rôznych liekov, napríklad antiepileptík, antidepresív, analgetík či glukokortikoidov.

Telesný pohyb

Nezanedbateľným faktorom podporujúcim výskyt osteoporózy u mladých je nedostatok pohybu. Súčasná generácia čoraz častejšie preferuje pohodlie pred programovým pohybom. Cvičenie je však dôležité, pretože spevňuje kosti a významne tak podporuje tvorbu novej kostnej hmoty a jej neustálu obnovu.

Preto behajme, plávajme, bicyklujme, robme akýkoľvek rekreačný šport, tancujme, posilňujme svalstvo… Len sa pravidelne, aspoň trikrát do týždňa, hýbme.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach