Mýty a pravdy o polievkach

Polievka nemá opodstatnenie vo výžive

Omyl. Polievka je nenahraditeľnou súčasťou výživy každého človeka. Má v ideálnom pomere zdravé živiny, ľahko stráviteľnú podobu a telu zároveň dodá aj potrebné tekutiny. Ako prvý chod pred hlavným jedlom má polievka neoceniteľnú úlohu pri vytváraní vhodného prostredia na trávenie pevnej potravy, spustí sekréciu slín a žalúdočných štiav a prebudí chuť k jedlu. Nemusí však byť len „prvým chodom“ pred hlavným jedlom – práve naopak, samotná polievka môže nielen úplne nasýtiť, ale aj zahriať alebo vyliečiť.

Viecha Zum Martin Sepp, Grinzing, hovadzia polievka

Na prípravu polievok nemám čas

Ak chodíte denne do práce a nestíhate cez týždeň vyvárať, vyskúšajte polievku. Na večeru môže byť ľahká zeleninová polievka veľmi vhodným menu. Ak máte doma hladošov skúste hustejšiu zeleninovú alebo gulášovú polievku, ktoré zasýtia a budú vo vašom jedálničku príjemnou zmenou. Rýchlu polievku si môžete pripraviť aj z vrecúška. Môžete si vybrať z rôznych chuťových alternatív, podľa vášho vkusu. 

Od polievky sa priberá

Zdravá redukčná diéta by mala byť postavená na menších a vyvážených porciách, nie na hladovaní. Miska, či tanier polievky navodí pocit sýtosti, čo pre vás znamená, že druhý chod môže byť výrazne menší. Zeleninová polievka navyše podporuje výdaj energie a látkovú výmenu. Vyhýbať by ste sa však mali programovo polievkam dochucovaným smotanou a zahusťovaným múkou.

Polievky sú dobré len v zime

Okrem výživovej hodnoty majú polievky svoj význam na zahriate organizmu v zime, ale aj na osvieženie v lete. Napriek tomu, že na Slovensku studené polievky nie sú až také bežné, ale v iných krajinách sú veľmi obľúbené. Čím bližšie k rovníku, tým viac sa konzumujú ľahké, svieže, často pikantné polievky podávané na studeno. Slúžia na osvieženie, povzbudenie chuti do ďalšieho jedla a na doplnenie tekutín.

Čím bližšie k pólom, polievky naberajú na hustote a energetickej hodnote. Ich chute sú silnejšie, slanšie, dochucované sušenými bylinkami a cesnakom. Často obsahujú ťažšie ingrediencie, ako nakladanú zeleninu, mäso, mlieko a ich produkty. Zahusťované bývajú chlebom, rôznymi druhmi múky, škrobom, pasírovanou zeleninou a pod.

Keďže my žijeme v miernom pásme – oba druhy polievok sú nám blízke. Neváhajte preto experimentovať s polievkami aj v lete – či už ľahkými zeleninovými alebo studenými.

Polievky sú ťažké na žalúdok

Omyl. Ľahké zeleninové polievky nezaťažia tráviaci trakt, naopak naštartujú vylučovanie tráviacich štiav čím uľahčia a urýchlia trávenie hutnejšieho druhého chodu. V prípade hutnejších polievok – fazuľová, gulášová či kapustová, ktoré konzumujeme aj ako hlavné jedlo, závisí samozrejme od kvality surovín ktoré použijeme pri ich príprave. Zaťažiť môžu trávenie len ak sme použili veľa klobásy, údeného alebo iného tučného mäsa a smotany.

Mohlo by vás zaujímať

Krémová zeleninová polievka s kúskami kuracieho mäsa

45 minútKrémová zeleninová polievka s kúskami kuracieho mäsa – suroviny: kuracie rezne, koreňová zelenina (mrkva, petržlen, zeler), kurací vývar, smotana na varenie, čerstvý listový špenát, jarná… Čítaj ďaľej

Deti nevládzu po polievke jesť hlavné jedlo

Polievka má veľký význam hlavne v strave detí. Stačí malá porcia kvalitnej, ľahkej polievky a naštartujú sa tráviace pochody, takže naopak chuť do druhého chodu sa zvýši, trávenie a vstrebanie všetkých živín skvalitní. Zeleninové polievky zvýšia príjem vitamínov a minerálov, sú zdrojom energie a tekutín, ktoré sú pre deti také potrebné.

Polievka zlepšuje sexuálny život

Polievka ako taká síce nemá preukázané účinky na sexuálnu žiadostivosť a výkonnosť, ale môže ju nepriamo ovplyvniť viacerými cestami. V prvom rade, polievka je sprostredkovateľom rôznych extraktov ingrediencií, ktoré sa v nej varili. Nachádzajú sa v nej vo forme aróm alebo minerálov, ktoré sú ľahko osvojiteľné organizmom a majú teda intenzívnejší účinok, než keď sa prijímajú v tuhej potrave alebo prípadne v tabletkovej forme. Ide o tzv. afrodiziakálne látky, ktoré sú obsiahnuté v niektorých druhoch zeleniny, korenín alebo byliniek. Na zlepšenie potencie sa od nepamäti odporúčala napríklad zelerová, špargľová alebo fenyklová polievka, ale rovnako môže zapôsobiť aj paradajková s nasekanou bazalkou. Medzi bylinky, ktoré môžete smelo použiť pri príprave rôznych polievok patria napríklad petržlenová vňať, škorica, rozmarín, klinček, mäta, zázvor, šalvia, koryander, saturejka, muškátový oriešok, ale aj čili. Podporujú totiž prekrvenie pohlavných orgánov a povzbudzujú tým nielen chuť do jedla, ale aj na sex.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach