SPÄŤ
Zaujímavosti

Nešťastná? Toto jedlo a ďalšie triky vám pomôžu cítiť sa lepšie

Od: Henrieta Karabova 9.7.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Jednoduché spôsoby, ako sa cítiť šťastným

Ak sme slabí, cítime sa nešťastní, smutní, podrazení, či unavení zvyčajne sa zatvoríme medzi štyri steny a trúchlime. Avšak omnoho lepší spôsob je prekonať sa a ísť si zacvičiť a konzumovať vhodnú stravu. Šťastie si môžeme podporiť vlastným správaním, ale keď budeme ležať na posteli a pozerať do plafóna, či od nešťastia sa prejedať nezdravými potravinami, šťastnými ani nikdy nebudeme.

Nešťastná

Photo by Gian Cescon on Unsplash

Účinky tmavej čokolády, cvičenia, pitia zeleného čaju na zvýšenie hladiny endorfínov sú jasné a pocítime ich takmer okamžite – približne 20 minút po konzumácii alebo začiatku cvičenia. Práve endorfíny sú dôležité, aby sme sa cítili dobre a šťastne:

Tmavá čokoláda s vysokým percentom kakaa

Ak sa cítime v napätí, strese alebo nás opantá smútok, doprajme si jednu kocku tmavej čokolády s vysokým podielom kakaa. Už jedna kocka stačí na to, aby mozog uvoľnil endorfíny a zvýšil hladinu hormónu šťastia – serotonínu. Vyhýbajme sa mliečnej čokoláde, ktorá je plná cukru.

Nešťastná

pixabay, Ulleo

Zelený čaj

Podľa štúdie publikovanej v časopise American Journal of Clinical Nutrition ľudia, ktorí pijú najmenej štyri šálky zeleného čaju denne, majú o 44 percent menšiu pravdepodobnosť depresie ako tí, ktorí konzumujú iba jednu porciu tohto obohacujúceho a detoxikačného čaju. Aminokyselina theanín z ekologického čaju znižuje úzkosť a stimuluje mozgové vlny, ktoré spôsobujú, že uvoľnenie a tiež upravujú hladinu hormónov.

Nešťastná

Photo by Sweet Ice Cream Photography on Unsplash

Okrem správnej stravy, ktorá vylučuje nezdravé sacharidy, bielu múku, cukor, umelé sladidlá a bielu ryžu existujú ďalšie spôsoby, ako posilniť vlastné šťastie.

Nebanujme za ničím, nehovorme si, že sme mohli byť šťastnejší

Mnoho ľudí si samo zvyšuje mieru smútku a nešťastia v živote tým, že si hovoria, ako mohli byť omnoho šťastnejší keby si našli iného, keby niečo urobili inak. Toto nie je cesta nikam inam, len k zhoršeniu situácie.  

Tešme sa z maličkostí

Maličkosti spôsobujú väčšie šťastie a radosť ako veľké veci. Každý deň urobme niečo pre svoju vlastnú radosť: stretnime sa s človekom, ktorého máme radi, doprajme si pobyt v prírode alebo si choďme zabehať, či na prechádzku. Stretávajme sa len s pozitívnymi a šťastnými ľuďmi, rozhodne nie s tými, ktorý večne nariekajú a sťažujú sa.

Pre zaujímavosť:

Paradoxne, aj vysoké finančné príjmy majú negatívny vplyv na šťastie. Podľa nového výskumu Purdue University je optimálny príjem, ktorý podporuje emocionálne zdravie 60 000 až 75 000 dolárov ročne. Samozrejme, k tomu sa väčšina Slovákov nepribližuje ani zďaleka, a to ani k polovici. Príjem nad 95 000 eur ročne je spájaný s negatívnym vplyvom na šťastie. Toho sa  však väčšina z nás obávať nemusí.

-sz-

Photo by Gian Cescon on Unsplash

Photo by Sweet Ice Cream Photography on Unsplash

Pixabay

womangalérie VŠETKY