SPÄŤ
Zaujímavosti

Nevyhýbajte sa hrášku: Skvelá super potravina z našich záhrad

Od: Henrieta Karabova 15.6.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Mnoho super potravín, o ktorých dnes čoraz častejšie počúvame je na Slovensku málo známych. Je tu však jedna chutná zelená plodina, ktorá rastie takmer v každej záhrade a tiež sa radí medzi super potraviny. Je to hrášok! Čím sa zaradil medzi TOP zdravé plodiny?

Do šalátu, smoothie i polievky

Ak sa chceme zdravo stravovať, rozhodne je čas, aby sme do svojich jedál doplnili hrášok. Skvele chutí surový ako súčasť šalátu, môžeme z neho urobiť chutnú polievku, či po udusiť ho ako prílohu alebo si ho rozmixovať do smoothie. Obsahuje vysoký objem bielkovín a vlákniny. Vďaka tomu nás zasýti a zvýši energiu, zároveň minimalizuje pocit hladu. 

Imunita a zdravie kostí

Ďalšou cennou zložkou hrášku je vitamín K. Dôležitosť tohto vitamínu pre naše zdravie je často prehliadaná, a pritom je životne dôležitý pre zdravé kosti a kĺby. Hrášok obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré nám pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a škodlivinám z prostredia.  Je tiež cenným zdrojom železa. Vitamín C, E, zinok a polyfenoly, ktoré hrach tiež obsahuje pomáhajú udržiavať imunitný systém v dobrej kondícii.

Pomáha srdiečku i cievam

Hrášok má pozitívny vplyv aj na zdravie srdca a ciev. Je totiž bohatým, i keď nečakaným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Podporujú zdravie cievneho systému a tiež znižujú  riziko krvných zrazenín. B-vitamíny obsiahnuté v hrášku zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii vysokej hladiny homocysteínu. Ten zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Nevyhýbajte sa mu kvôli škrobu

Niektorí ľudia sa hrášku vyhýbajú z dôvodu, že je to škrobová zelenina, ale v tomto prípade treba spraviť výnimku – je skutočne nabitý zdravím. Nie je prekvapením, že výrobcovia vegánskych práškov napríklad na zahusťovanie jedál používajú práve hrach ako základ. Najzdravšími spôsobmi, ako jesť hrášok však je surový stav alebo krátke orestovanie počas troch minút na panvici s troma polievkovými lyžicami vody. Uprednostnite minimálny kontakt s vodou a krátky čas varenia.

Najdôležitejšie super potraviny, ktoré by vám žiaden deň nemali chýbať na tanieri, okrem už spomínaného hrášku:

🍇 čučoriedky

🍇 goji

🍇 čokoláda s vysokým obsahom kakaa

🍇 tučná ryba

🍇 listová zelenina

🍇 šťava z granátového jablka

🍇 zelený čaj

🍇 brokolica

🍇 cesnak

🍇 červená repa

-sz-

womangalérie VŠETKY