Ružičkový kel

Na živiny bohatá, pritom diétna zelenina, pôsobí podporne pre našu imunitu a zlepšuje nám kondíciu. Ak máte problémy so zažívaním, ružičkový kel vďaka vysokému obsahu vlákniny vám možno pomôže. Posilňuje imunitný systém, krvotvorbu a rast buniek, zvyšuje pevnosť tkanív, pôsobí na zdravie pleti a vlasov. Obsahuje predovšetkým vitamín B1 – tiamín, dôležitý hlavne na prekonanie únavy a stresu; kyselinu listovú a vitamín C. Drobné guľôčky ružičkového kelu obsahujú draslík, ktorý podporuje vylučovanie nadmerného množstva vody z tela, pomáha detoxikácii organizmu, odplavovaniu odpadových látok a pomáha pri chudnutí.

Ružičkový kel, ktorý sa skladá z tesne zomknutných drobných lístkov, je výborným zdrojom vitamínov a minerálov hlavne v čase, kedy je o čerstvé ovocie a zeleninu núdza. Vychutnať si ho môžete od jesene do jari, občas vydrží v záhradke až do -15 ° C. Ak prejde mrazom, má dokonca jemnejšiu chuť. Tú ocenia hlavne deti, ktoré si ku kelu hľadajú cestu dlhšie. Kel má totiž svoju typickú a ťažko zameniteľnú, intenzívnu chuť, ktorú buď máte alebo nemáti radi.

Mohlo by vás zaujímať

Ružičkový kel s hovädzím mäsom

30 minútSuroviny na ružičkový kel s hovädzím mäsom: 400 g ružičkového kelu, 400 g hovädzieho mäsa, 1 pór, 100 g zeleru, 100 g mrkvy, 2 cibule,… Čítaj ďaľej

V dospelosti nám kel väčšinou zachutná, predovšetkým, ak sa ho naučíme upravovať podľa svojho gusta. Receptov na jeho úpravu je v slovenských receptároch dostatok –  používa sa na prípravu ako čisto zeleninových, tak mäsových pokrmov. I jeho neveľkí fanúšikovia ho často bez problémov zjedia, ak je jeho typická chuť dobre zladená s ostatnými ingredienciami. Ružičkový kel sa u nás najčastejšie používa do polievok, buď ako jeden z mnoha pridaných druhov zeleniny alebo k príprave hustej kelovej polievky. Môžeme ho tiež zapiecť a dusiť s mäsom, predovšetkým hovädzím a bravčovým, výborný je i zapečený so syrom alebo preliaty syrovým bešamelom. Hodí sa k cestovinám i do rizota alebo ho vyskúšajte upraviť ako zdravú prílohu.

Tip:

Ak sú guľôčky kelu malé a čerstvé, stačí ho spariť horúcou, osolenou vodou a kel si nielen zachová vitamíny, ale chutí tak najlepšie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach