Vystresovaná, bez energie? Vyskúšajte túto bylinku!

Doba prípravy 15 minútNáročnosť

Dnes asi neexistuje mladý človek, ktorý by sám o sebe povedal, že vedieť pokojný a pohodový život, že o strese len počul, ale v živote ho nezažil. Naopak, väčšina z nás je stresom priam utýraných – z práce, z domácnosti, ale aj zo vzťahových a rodinných problémov. Spôsobov, ako minimalizovať stres je niekoľko – tento je však menej známy a zdá sa, že veľmi účinný. Volá sa: ashwagandha.

ashwagandha
Ashwagandha

Čo je to ašvaganda/ashwagandha?

V tom, ako sa cítime duševne zohrávajú veľkú úlohu živiny, vitamíny a minerály, ktoré prijímame. Existuje množstvo rôznych doplnkov a superpotravín, ktoré dokážu prirodzeným spôsobom zlepšiť kvalitu nášho života: zlepšiť náladu, energiu, kvalitu spánku a celkovo poskytnúť pocit pohody. Jedným z týchto prirodzených prostriedkov je ašvaganda. Ašvaganda pochádza zo severozápadnej Indie, kde sú o nej presvedčení, že dlhodobé užívanie vedie k omladeniu a upevneniu zdravia. 

Ako pomáha?

Ašvaganda, ktorá je tiež známa ako withania somnifera po slovensky aj vitánia spavá patrí k adaptogénom, ktoré znamenajú silnú podporu nervového systému. Jej pozitívne fungovanie na našu psychiku má na svedomí chemická zlúčenina nazývaná withanolid. Pomáha regulovať  hladinu cukru v krvi, čo má za následok zníženie produkcie stresového hormónu a utíšenie – bez toho, aby sme pribrali. Obsahuje totiž špeciálne bielkoviny, ktoré naše telo potrebuje pre boj proti bakteriálnym infekciám a na podporu imunitného systému celkovo.

Ako ju užívať?

Najvhodnejším spôsobom je prášok z ašvagandy pridať do smoothies alebo šťavy, existuje aj vo forme toboliek. Užívať sa nemá častejšie ako raz alebo dvakrát denne. Ašvagande sa hovorí aj indický ženšen a okrem podpory imunity má veľký prínos pre mozgový potenciál. Nazýva sa potravou pre mozog. Odborníci ju odporúčajú aj pri poruchách spánku, ale aj ako afrodiziakum. celkovo obsahuje viac ako 80 rôznych biologicky aktívnych látok, ktoré môžu byť pre náš organizmus prospešné. Taktiež je vhodná pri rekonvalescencii po operáciách a ťažších ochoreniach a na doplnenie síl po značnom fyzickom alebo psychickom vyčerpaní.

Kto ju nemôže?

Zatiaľ nie sú známe prípady negatívnych reakcií na užívanie tejto rastliny, respektíve výťažkov z nej. Samozrejme, netreba to preháňať. Rovnako, ako v prípade mnohých iných bylín a rastlín je možné, že existujú ľudia, ktorí budú na túto liečivú rastlinu alergickí, preto spočiatku opatrne. 

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach