Ženšen

Zvyšuje príjem kyslíku v bunkách a tým umožňuje organizmu získať viac energie. Pomáha znižovať únavu a stres. Zlepšuje koncentráciu a stabilizuje imunitný systém proti infekciám.

Ženšen

Bol dlhé tisícročia považovaný za „zázračný liek“ a podobne je tomu aj dnes. Jedna legenda hovorí, že koreň ženšenu sa vytvoril úderom blesku do čírej horskej bystriny. V okamihu zásahu sa prameň stratil pod zemou a na jeho mieste vyrástla zvláštna rastlinka. Od tej doby sa tradujú povesti o jeho liečivých vlastnostiach. Národy Ďalekého východu poznajú ženšen už vyše 3000 rokov ako symbol večnej mladosti a života. V súčasnosti ho ľudia vyhľadávajú kvôli jeho povzbudzujúcim, tonizujúcim a posilňujúcim účinkom na zdravie a vitalitu. Má širokospektrálne využitie, nášmu telu pomáha navrátiť jeho rovnováhu. Ženšen je účinným prostriedkom k dosiahnutiu pocitu telesnej i duševnej pohody.

Koreň ženšena

Je známy svojím atypickým tvarom, ktorý nápadne pripomína ľudské telo. Vraví sa, že čím viac  sa podobá na človeka, tým má lepšie liečivé vlastnosti a tým väčšia sila sa mu pripisuje. Podľa čínskej medicíny ženšen posilňuje päť hlavných orgánov tela – srdce, slezinu, pľúca, pečeň a obličky.  Rastie však pomaly a účinnosť rastie s jeho vekom. Za rok dorastie asi 1 cm. Najúčinnejšie sú korene vo veku 6 -8 rokov. Vek ženšenu zistíte podľa jeho krčka. Čím má viac kruhovitých vrások okolo hlavy (stvolu), tým je starší.

Ženšen

Má všestranné využitie v liečbe a prevencii chorôb. Požíva sa na podporu  látkovej premeny – mobilizácie síl organizmu, zvyšuje odolnosť organizmu proti infekcii (imunitu), zlepšuje pozornosť (najmä starším ľuďom pomáha zbystriť pozornosť), pôsobí proti stresu a odstraňuje ľahké depresie. Jeho výskum ešte stále nie je ukončený,  stále sa hľadajú nové možnosti liečebného využitia. Známe sú aj afrodiziakálne účinky ženšenu. Ženšen zvyšuje sexuálnu vitalitu mužov i žien.

Mohlo by vás zaujímať

Viete, čo je to ašvaganda – silný prírodný liek proti stresu

Ashwagandha, tiež známa ako ašvaganda alebo indický ženšen, je malý ker, ktorý rastie v juhovýchodnej Ázii a v Indii. Jej korene a oranžovo-červené plody sa používajú… Čítaj ďaľej

Afrodiziakálne účinky ženšenu

Pripisujú sa zlepšeniu fyzickej kondície a schopnosti erekcie, zosilneniu účinkov pohlavných hormónov na telo i psychiku a posilneniu vôle a koncentračnej schopnosti. Obsahuje aj látky podobné ženským pohlavným hormónom (estrogény), vďaka ktorým je schopný zmierňovať klimakterické ťažkosti (problémy spojené s prechodom, menopauzou) u žien.

Prof. MUDr. Jaroslav Kresánek, PhD.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach