10 tipov pre príjemný štart do nového dňa

I keď sa najmä v pracovných dňoch prispôsobujete pracovnému programu a z postele musíte vyskočiť, či chcete alebo nie, určite stojí za to si prvé ranné minúty dokonale užiť. To sa však ľahko povie, ale často ťažko plní. S nami to však zvládnete –  pripravili sme pre vás niekoľko jednoduchých trikov a tipov, ktoré z rána urobia skvelý začiatok celého dňa.

štart do nového dňa1. Dobre sa vyspite
Pre dobrú náladu je nevyhnutný kvalitný spánok, a tak si v spálni vytvorte príjemné prostredie, dobre vyvetrajte a pred spaním si doprajte malý večerný rituál – prečítajte si niekoľko stránok obľúbenej knihy, vypite pohár teplého mlieka, na vankúš naneste uvoľňujúci levanduľový sprej, alebo si urobte niekoľko relaxačných cvikov. A ešte než zaspíte, naprogramujte svoju myseľ na príjemný začiatok dňa – predstavte si všetko, čo vás ďalší deň čaká, ako sa vaše zajtrajšie ráno začne a na čo sa hneď ráno môžete tešiť (napr. čerstvé chrumkavé pečivo alebo lahodné latte macchiato).

2. Nepodcňujte pípravu
Určite si doma „zónu“ – jedno miesto, kam budete odkladať všetky tašky a veci, ktoré si musíte vziať so sebou, keď ráno odchádzate z domova. Krátkou večernou prípravou predídete zmätkom, nebudete strácať čas ranným hľadaním rôznych vecí a budete zaspávať s pocitom, že všetko na nasledujúci deň je na svojom mieste a pripravené.

3. Vsávajte čas
Doprajte si ráno dostatok času, lebo ponáhľanie sa je váš najväčší nepriateľ. Vstávajte preto o 20 či 30 minút skôr, než je nevyhnutné. Čoskoro si na to zvyknete a hlavne budete mať ráno viac času venovať sa len sama sebe. Začiatok dňa bude pokojný a pohodový.

štart do nového dňa

4. Doprajte si čo najíjemnešie prebudenie
Rozlúčte sa so svojím klasickým budíkom a vyskúšajte iné tóny. Prebudenie za zvukov Vašej obľúbenej pesničky je skvelý trik, ako sa dobre naladiť. Po zazvonení budíka radšej hneď vstaňte. Predídete vnútornému konfliktu – mozog vie, že je nutné vstať, telo by ale najradšej zostalo pod perinou. Výsledkom je potom zmätok medzi tým, čo musíte a čo by ste chceli, a pohodový začiatok dňa je preč.

5. Usmievajte sa
Úsmev spúšťa v tele rovnaké fyzické procesy, ako keď sa cítite šťastní. Uvoľňujú sa hormóny, znižuje sa úroveň stresu, svaly povolia napätie a naše dýchanie a srdcový tep sa spomaľujú. Musíte sa však smiať ústami i očami! Náladu Vám ráno zdvihnú i grimasy, ktoré na seba urobíte do zrkadla – zatínajte jeden po druhom svaly od brady po ústa, chvíľu ich držte zatnuté a povoľte. Tie Vám navyše ráno skvele prospejú – jednoducho pretiahnete stuhnuté tvárové svaly.

6. Preťahujte sa
Ak chcete rýchlo a účinne naštartovať svoj metabolizmus, hneď po prebudení sa pretiahnite, a to najlepšie ešte v ľahu pod perinou. Otvorte okno, doprajte si čo najviac čerstvého vzduchu a zacvičte si. Začnite pažami, napínajte a uvoľňujte postupne jednotlivé skupiny svalov. Po takom pretiahnutí sa Vám bude oveľa lepšie vstávať. Preťahovanie môžete spojiť s dychovým cvičením – osem až desať hlbokých nádychov a výdychov Vás nabije dostatočnou energiou. Dýchajte zhlboka a pri výdychu sa snažte z pľúc vydýchnuť všetok vzduch. Telo nechajte uvoľnené a pokojné, ramená zvesené. Ak ležíte na chrbte, pocítite, ako nádychy prestupujú celým telom.

štart do nového dňa

7. Džte sa ranných rituálov
Rituály sú veľmi účinné. Mali by byť i súčasťou Vášho ranného režimu, ušetria Vám čas a spríjemnia začiatok dňa. Občas ale skúste pridať niečo nové, okrem dychových a preťahovacích cvičení si môžete pustiť svoju obľúbenú hudbu a medzi sprchou a rannou kávou si zatancovať. Tanec je úplne nenáročný ranný trik, ktorý Vám určite zdvihne náladu a čo viac, dá sa absolvovať i počas čistenia zubov.

8. Nebojte sa farieb
Niektoré farby môžu ráno účinkovať ako spúšťače dobrej nálady. Jasné farby, napr. červená alebo oranžová dodávajú energiu, ružová môže mať naopak upokojujúci efekt, ktorý Vám pomôže ľahšie prekonať deň plný stresu. Až si budete chystať oblečenie na nasledujúci deň, spýtajte sa sama seba, v akých farbách sa budete cítiť najlepšie. Ráno to, samozrejme, môžete zmeniť, ale príprava Vám ušetrí čas.

9. Nezanedávajte starostlivoť o pokožku
K svojej pokožke buďte láskavá a trpezlivá. Spôsob, akým sa jej dotýkate pri nanášaní ošetrujúcich prípravkov, je skvelou možnosťou, ako priamo komunikovať so svojimi vnútornými pocitmi a náladami. Telo prijíma telesné podnety a uvoľňuje hormóny nielen vtedy, keď sa Vás dotýkajú iní ľudia, ale tiež aj keď svoju pokožku hladíte Vy. Každý dotyk sa vie premeniť na príjemný pocit a je to dokonalý spôsob, ako sa ráno uvoľniť.

10. Raňajkujte!
Raňajky sú tou najlepšou príležitosťou, ako si dopriať poriadnu dávku energie. Metabolizmus pracuje ráno na najvyššie obrátky a spaľuje kalórie. Sladké jedlá ráno pomáhajú predchádzať náhlym záchvatom hladu a popoludňajším čokoládovým orgiám. Takže si pokojne doprajte koláč, chlieb s džemom či croissant. Nezabudnite pridať dávku vitamínov v podobe 100 % ovocnej šťavy a ešte pred raňajkami, hneď ako vstanete, si dajte veľký pohár vody. Funguje ako akási emocionálna sprcha, vodopád vo vnútri Vášho tela, ktorý odplaví všetky vaše starosti a negatívne pocity a Vaša myseľ zostane priezračne čistá a svieža. Až budete piť, predstavujte si, ako voda preteká celým Vaším telom a dôkladne všetky jeho vnútorné orgány čistí. Všetko zlé preč !

Už aby tu bolo ráno!

Zdroj: Nivea
Foto: Nivea